Być albo nie być? Czyli jak umiejętnie czerpać wiedzę z Internetu
byc-albo-nie-byc-czyli-jak-umiejetnie-czerpac-wiedze-z-internetu

 

Ostatnio rozmawiałam z córka mojego kuzyna, 13-letnią Agnieszką, na temat tego, czego młodzi ludzie poszukują w Internecie. Tworząc kategorię „młodzież” na portalu nie chciałam wymyślać tematów, chciałam aby przyszły one od konkretnego przedstawiciela tej grupy. Moje doświadczenia z wieku dorastania na nic by się zdały, bo kiedy ja się umawiałam z kolegami to funkcjonowały zwroty „w czwartek o 15-stej pod pocztą” albo „w sobotę w parku o 20-tej przy ławce obok amfiteatru”. Nie mogłam tego zmienić, nie miałam telefonu ani internetu.

Dzisiaj to SMS-y i portale społecznościowe sprawiają, że jesteśmy ze sobą non stop. Pytanie, na ile tamta sytuacja była zła, a na ile obecna jest dobra? To zależy, jak mówili Gosia i Jarek na jednym z moich szkoleń trenera biznesu. A dlaczego zależy? Bo w pierwszej sytuacji bardzo utrudnione było odwołanie spotkania, przesunięcie godziny, ale jednocześnie towarzyszyła temu tęsknota, niecierpliwość i oczekiwanie, jakaś tajemnica. Jak dzisiaj rozbudzić w sobie te emocje, skoro wszystko jest na wyciągnięcie kciuka?

W rozmowie z Agnieszką dowiedziałam się też, że ulubioną formą komunikacji jest czat z jedną lub kilkoma osobami jednocześnie. Najwięksi miłośnicy spędzają na nim nawet do 5-6 godzin dziennie. Z jednej strony dobrze, że można być z przyjaciółmi w każdym ważnym dla nas momencie, ale czy tylko taka forma komunikacji jest akceptowalna? Zaczęłam zadawać sobie pytanie: jak ważne decyzje są podejmowane podczas tych godzin? Ile pytań pojawia się podczas tych czatów i ile pada odpowiedzi lub podpowiedzi? Na ile te podpowiedzi są wystarczające do załatwienia sprawy, nie można mieć przecież oczekiwań, że w głowie 13- lub 16-latka są odpowiedzi na wszystkie problemy wieku dorastania. Idąc dalej szukałam innych stron, gdzie bywają młodzi ludzie. Trudno było mi znaleźć miejsce, gdzie ilość pytań byłaby równa odpowiedziom i gdzie odpowiedzi byłyby nie tylko od rówieśników, ale też od specjalistów w danej dziedzinie. Dlatego postanowiłam stworzyć miejsce, w którym będzie można wpływać na treści, które się tutaj pojawią poprzez wpisywanie propozycji tematów. Zmiany w życiu występują na każdym etapie, ale na etapie dorastania jest najtrudniej, bo z wieloma rzeczami spotykamy się po raz pierwszy. Pierwsza miłość, pierwsza wizyta u ginekologa, pierwszy zarost, pierwsze nieporozumienia z rodzicami. To miejsce   powstało po to, aby te pierwsze zmiany w Waszym życiu były łatwiejsze. Każdy z Was może zdecydować, co chciałby tu zobaczyć i w jakiej sprawie dostać odpowiedź. Do składania swoich propozycji zapraszam również rodziców, bo dzieci i rodzice to całość . Bardzo często młody człowiek w poczuciu osamotnieniu zamyka się w sobie ze swoimi problemami, przemyśleniami i nie zauważa, że rodzic cierpi tak samo. Nawet kiedy trudno jest rozmawiać ze sobą, kiedy trudno mówić, że się kocha nie oznacza to, że jest obojętność i brak zainteresowania. Trzeba dać sobie czas.

Aby być na co dzień bliżej życia młodzieży poprosiłam spotkaną na TEDx Zosię Chlebowską o wsparcie. To cudowna 16-latka, pełna energii i radości, która będzie pokazywała świat oczami młodzieży, rozmawiała z kolegami i rodzicami na temat codziennych dylematów.

Wierzę, że znajdziecie tutaj odpowiedzi na wiele nurtujących Was pytań, inspiracje na teraz i na przyszłość oraz że odkryjecie potrzebę przebywania z przyjaciółmi nie tylko na czacie.

Tagi

zmiany rozwój osobisty okiem młodych internet media społecznościowe

Opublikowano: 2014-06-18

Zobacz inne artykuły w kategorii Rodzina »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

pytania-do-onufrego-niepewnosc-siebie

Pytania do Onufrego: niePewność siebie

„Drogi Panie Onufry, mam problem. Chciałbym być bardziej pewny siebie. Co mam robić?”. Po pierwsze, czy jesteś absolutnie pewien, że masz problem? Tak? To gdzie problem z pewnością siebie? Absolutne "tak" brzmi całkiem pewnie. 

czytaj dalej »

zawsze-jestes-o-jedna-decyzje-od-innego-zycia-czyli-jak-wyladowalam-na-madagaskarze

„Zawsze jesteś o jedną decyzję od innego życia”, czyli jak wylądowałam na Madagaskarze

Czasami życie przynosi nam mniejszy lub większy wstrząs, a my nie mamy wyboru, musimy coś zmienić. Częściej jednak sami musimy wywołać taki wstrząs. To luksus, którego zdajemy się nie doceniać. Jest takie powiedzenie: „Zawsze jesteś o jedną decyzję od innego życia”...

 

czytaj dalej »

z-poradnika-opornika-czesc-2-petla-zmiany-zaprzeczanie

Z poradnika opornika - część 2. Pętla zmiany - zaprzeczanie

Na początku się oburzyłem. Napociłem się, opuszki palców na klawiaturze wytarłem, z sercem jak na dłoni do ludzi, to mi osła jako ilustrację artykułu wsadzili. Poprzedniego, bo co teraz wymyślą jeszcze nie wiem. Wracając do rysunku, zwierzęciu się nawet nie dziwię. Charakterne, wie czego nie chce, czego chce wiedzieć nie potrzebuje.

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.