Praca z domu – za co możesz być wdzięczny, a na co musisz uważać

Dla większości osób, które nigdy nie miały okazji pracować zdalnie, praca zdalna może wydawać się bardzo atrakcyjna. W końcu oszczędza nasz czas, który musiałyby tracić na dojazdy, i zapewnia więcej swobody wynikającej z przebywania w domu. Taki model współpracy z pracodawcą nie jest jednak pozbawiony wad, więc zanim zdecydujesz się na pracę zdalną, sprawdź, na co powinieneś uważać.

Praca zdalna – jestem za!

Osoby, które zdecydowały się na pracę zdalną, z pewnością mogłyby wymienić wiele jej zalet.

Najważniejszy może być fakt, że w większości wypadków to pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy. Zwykle też najważniejszy okazuje się efekt, a nie na przykład godzina wykonania zadania. Może to być szczególnie ważne dla kobiet, które wychowują dziecko – dzięki takiemu rozwiązaniu mogą dopasowywać pracę do potrzeb dziecka.

Kolejną zaletą jest z pewnością brak kontroli ze strony przełożonego. Oczywiście nawet praca z domu wymaga opracowywania raportów z podejmowanych działań i regularnego kontaktu z szefem, jednak przybiera to zdecydowanie inną formę niż w przypadku pracy w biurze.

Niewątpliwą korzyścią pracy z domu może być także oszczędność – zarówno pieniędzy, jak i czasu, jaki poświęcalibyśmy na codzienne dojazdy i powroty z pracy. Ponadto praca zdalna oznacza dowolność w wyborze stroju i nie wymaga określonego dress codu (choć szybko może stać się problematyczną kwestią).

Zdalne zagrożenia

Początkowo niewinne zalety pracy w domu szybko mogą stać się dla nas niejako zagrożeniem.
I tak na przykład brak troski o codzienny strój może nas rozleniwić, w rezultacie zaczniemy się zaniedbywać.

Praca zdalna wymaga od pracownika dużej dyscypliny i samokontroli. Jeśli mamy z tym problem, wystarczą ciekawy serial w telewizji, pyszne przekąski czy dłuższa drzemka, byśmy zrezygnowali z wykonywania obowiązków na rzecz przyjemności.

O ile późniejsze rozpoczęcie pracy nie powinno wiązać się z wieloma negatywnymi konsekwencjami, o tyle ciągłe odkładanie obowiązków na rzecz domowych przyjemności może odbić się na efektach naszej pracy oraz… naszej sylwetce. Praca w domu zwykle oznacza mniej ruchu, a pełna lodówka pod nosem może kusić i zachęcać do częstego jej odwiedzania.

Powyższe przykłady pokazują, że podjęcie decyzji o pracy zdalnej powinno być przemyślanie. Zastanów się, czy masz w domu miejsce, w którym możesz się skupić i spokojnie popracować. Rozważ również, czy będziesz mieć na tyle samodyscypliny, że praca w domu nie zamieni się w przedłużający się urlop.

Avatar
Joanna Sobieska

Spotkaj się ze mną, jeśli:  - poszukujesz harmonii pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym - odczuwasz potrzebę zmiany zawodowej, ale nie wiesz w jakim kierunku chcesz pójść - jesteś na początku swojej kariery i szukasz najlepszej drogi - odczuwasz potrzebę poprawy jakości relacji w związku, ale nie wiesz jak to zrobić - czujesz, że chcesz coś zmienić w swoim życiu i potrzebujesz kogoś, kto wesprze Cię w tej zmianie Kim jestem i co robię: Jestem coachem specjalizującym się w trzech obszarach: career, work-life balance  i life coachingu. Odkąd pamiętam interesują mnie ludzie - motywy ich działań, emocje i zachowania. Na bieżąco staram się więc poszerzać swoją wiedzę na ten temat. Ukończyłam studia magisterskie na kierunku socjologia na Uniwersytecie Kardynała Stefa Wyszyńskiego i podyplomowe studia coachingu w Szkole Głównej Handlowej. Nie spoczywam na laurach, na bieżąco zaczytując się w literaturze z zakresu coachingu i psychologii, ze szczególnym uwzględnieniem psychologii społecznej. Od kilku lat jestem także związana z branżą public relations i komunikacją. Na co dzień wykorzystuję swoje umiejętności do budowania wartościowych, trwałych i opartych na zaufaniu relacji. Wartości, którymi kieruję się w życiu to: postępowanie zgodne z samą sobą, uczciwość wobec siebie i innych, wiara w marzenia i ciągła praca nad sobą. Dlaczego tu jestem: ponieważ ten portal to miejsce, w którym są i na bieżąco powstają kolejne ciekawe artykuły, które inspirują do zmiany i zwiększenia samoświadomości. Chcę być tego częścią. Z czego jestem dumna w moim życiu: z małych i dużych zmian, które staram się konsekwentnie wprowadzać w swoje życie Moje słabości: Jak każdy je posiadam, jednak staram się z nimi walczyć Mój sprawdzony sposób na zły humor: spacer z przemyśleniami, które pozwalają rozwiać zły nastrój Największa zmiana w moim życiu: być może właśnie jestem w trakcie jej wprowadzania

1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.