To jest źle skonstruowane
to-jest-zle-skonstruowane

 

To jest źle skonstruowane. Od samego początku. Jeszcze się człowiek nie przyzwyczai, że wyskoczył z ciepłego, a już go leją po tyłku. I co z tego, że protestuje? Później trzeba się nauczyć chodzić. To druga duża zmiana. Niejednokrotnie związana z wysiłkiem, potknięciami, siniakami. Jakby ewolucja od razu nie mogła o to zadbać. A potem kolejne. Trzeba się nauczyć współżyć z innymi. Rodzicami, dziadkami, innymi dziećmi. Tutaj bywa lepiej. Co raz więcej rodziców oszczędza potomstwu traumy kontaktów z innymi dziećmi do wczesnych lat szkolnych. Dzięki temu łatwiej przychodzi im niezaprzątanie sobie głowy innymi. Ważne, żeby to dobrze przyswoić w młodym wieku, dzięki temu nie trzeba się zbytnio zmieniać. To inni są dziwni.

Kiedy człowiek już sobie prawie ułożył rodziców, kiedy wydawałoby się, że już będzie dobrze, pojawia się szkoła. Dopóki nauka opierała się na rzucaniu jedzeniem, klockami, sobą o podłogę, wkładaniem kanapki do laptopa mamy, można było ją uznać za całkiem przyjemną. Ale w szkole to zupełnie co innego. Naprawdę niezły sadysta wymyślił system robaczków, którego trzeba się nauczyć, tylko po to… żeby móc się więcej uczyć tego, co wymyślili inni sadyści. Nauczyciele wpajają Ci, że to ważne, przyjemne i że tak będzie do końca życia. Też mi wizja szczęśliwości.

W międzyczasie pierwsze miłości. Jaki w tym jest bałagan. Najpierw płeć przeciwna nie istnieje. Później pojawia się, ale głównie w postaci wątpliwej jakości zmian cielesno-skórnych, tylko po to, by za chwilę okazało się, że jest absolutnie nieakceptowalna, nieciekawa, irytująca. I niezrozumiała. Niezrozumienie pozostaje, ale zmiany cielesno-skórne stają się co raz bardziej atrakcyjne, więc trzeba się nauczyć jakoś sobie z tym radzić. Nikt nie mówił, że będzie łatwo…

O samodzielności nie piszę. Niektórym rodzice oszczędzają tej traumy do późnej czterdziestki, wiedząc z doświadczenia jakie to męczące. Jak się dobrze ustawić, może wcale nie trzeba będzie się z nią mierzyć?

Zmiany bywają trudne. Szczególnie kiedy zachodzą (wydawałoby się) wbrew nam, kiedy ich nie rozumiemy. A rozumiemy często z opóźnieniem, niejednokrotnie z wieloletnim. Zadziwiające jest z jakim rozrzewnieniem wspomina się wtedy te „trudne” momenty, protesty, bunty. Z jak innej perspektywy na nie patrzy

Zmiany bywają dobre. Szczególnie wtedy, gdy uświadomimy sobie, że gdyby nie one do dzisiaj sikalibyśmy pod siebie i darli się, gdy jesteśmy głodni. Chociaż nie, nie sikalibyśmy. Po prostu by nas nie było. Czemu więc tak obawiamy się zmian? Czemu dążymy do momentu, kiedy wszystko będzie poukładane, przewidywalne?

Tak, życie jest źle poukładane. Powinniśmy rodzić się dojrzali, z pełną wiedzą i umiejętnościami. Natura mogłaby to lepiej zorganizować. Tylko wtedy… po co żyć?

Tagi

zmiany o co chodzi w życiu sens życia rozwój osobisty jak zrozumieć życie

Opublikowano: 2014-08-18

Zobacz inne artykuły w kategorii Relacje »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

40procent-szczescia

40% szczęścia

Czy szczęście widziane okiem psychologa społecznego, badacza, różni się od szczęścia opisywanego przez laika, zwykłego śmiertelnika, Dyzia marzyciela? Być może znajdą oni wspólny grunt, bo cel jest ten sam, jednak ich droga może się różnić i zwodzić na manowce tego drugiego.

czytaj dalej »

szukajac-swojej-drogi

Szukając swojej drogi

Urodziłam się, wychowałam i żyję w dużym mieście. Nie jest to co prawda Londyn czy Nowy Jork, ale i tak im jestem starsza, tym częściej mam wrażenie, że wszystko jest za daleko, że każdego dnia tracę za dużo czasu na przejazdy, że jest za głośno, za szybko i trochę bez sensu.

czytaj dalej »

wspolne-rozmowy-o-zmianach

Wspólne rozmowy o zmianach

Wchodzenie w dorosłość to nieustające zmiany. Co to oznacza dla młodzieży? Zosia Chlebowska w rozmowie z koleżankami Asią i Kamila pokazują trzy spojrzenia na zmianę.

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.