Z poradnika opornika - część 2. Pętla zmiany - zaprzeczanie
z-poradnika-opornika-czesc-2-petla-zmiany-zaprzeczanie

 

Pętla zmiany – zaprzeczanie

Na początku się oburzyłem. Napociłem się, opuszki palców na klawiaturze wytarłem, z sercem jak na dłoni do ludzi, to mi osła jako ilustrację artykułu wsadzili. Poprzedniego, bo co teraz wymyślą jeszcze nie wiem. Wracając do rysunku, zwierzęciu się nawet nie dziwię. Charakterne, wie czego nie chce, czego chce wiedzieć nie potrzebuje. Stoi, bo po co ma iść, jak iść nie chce? Jak jest dobre miejsce do nie ruszania się to po co się ruszać? Życie byłoby proste i cudowne, gdyby nie to, że zawsze znajdzie się inny osioł, który będzie chciał zmieniać. Najczęściej nas, bo przecież nie siebie. Zaprze się taki, uprze i ciągnie odbierając całą przyjemność ze stania. Ot prawdziwy osioł. Sam się niech zmienia jak mu tak zależy. Ale nie, on wie lepiej co powinniśmy robić. Jak nie on, to deszcz padać zacznie albo owsa zabraknie i ruszyć się trzeba. I tak niczym po nitce do kłębka, od kabla do żelazka, od kury do rosołu, przechodzę od osła do sedna wywodu – konieczności zmian. A raczej ich unikania, bo o tym pisać miałem.

 O zmianie napisano tomy książek. Głównie po to, żeby zaciemnić obraz, czasem żeby zarobić, z pewnością żeby nie pomóc. A tutaj proszę, za darmo i w najprostszym wydaniu. Dzisiaj na tapecie etap pierwszy. Najważniejszy.

 Zaprzeczanie

 Jak najdłużej nie zauważaj oznak, że trzeba coś zmienić. Wypieraj je, omijaj, uzasadniaj. Nawet jak już zauważasz to i tak udawaj, że ich nie ma. W firmie pojawił się nowy zarząd, mówią o zmianach, konieczności cięcia kosztów, ale mnie to nie dotyczy. W końcu szef mówi, że będzie dobrze. A on wie co mówi. Partnerka co raz częściej wspomina, że jest nieszczęśliwa, że ma dosyć. Może dostała okresu. Takiego półrocznego. Natura potrafi zaskakiwać. Przejdzie jej.

 Symptomy nie zawsze oznaczają zmianę. W firmie nie raz mówili, że będą zmiany i ich nie było. Zresztą tego, czym się zajmujesz, nie da się robić inaczej. Partnerka nie raz już narzekała, a wciąż jest z tobą. Gdzie znajdzie lepszego? Wyszukuj możliwie dużo przypadków, kiedy już było choć trochę podobnie i nie trzeba było nic zmieniać. Nie masz takich doświadczeń, znajdź u innych, choćby miały pochodzić ze starożytnego Egiptu. Jeśli nadal nie znajdujesz, to tym bardziej możesz spać spokojnie. Skoro w historii nic takiego się nie wydarzyło to i tym razem też się nie wydarzy.

 Pokusa, żeby się przygotować. Czasami pojawia się pokusa, żeby profilaktycznie coś zrobić. Rozejrzeć się po rynku, zdobyć nowe umiejętności, zacząć kupować kwiaty i bywać wieczorem w domu. Zabij ją jak tylko przejdzie ci przez myśl. Oznacza to, że dopuszczasz możliwość zmiany. Reagowanie wymaga wysiłku, generuje stres i zabiera czas, który możesz przeznaczyć na inne przyjemne sprawy. Pogaduszki na fajku przed biurem, kolejne bardzo istotne spotkanie uzasadniające twoją niezbędność w firmie czy wieczorne piwo z kolegami. Nie daj Boże zaangażujesz się niepotrzebnie? Albo spodoba się i powiedzą „rób tak dalej”?

 Zdobądź sojuszników. Skoro nie marnujesz czasu na zmianę, możesz go śmiało przeznaczyć na przekonanie wszystkich dookoła, że jej nie będzie. Im większa grupa, tym łatwiej utrzymać przekonanie, że nic się nie zmieni. A jeżeli już, to na krótko i wszystko wróci do normy. Jeżeli ktokolwiek twierdzi inaczej – natychmiast obśmiej go i wyklucz z grupy. Niech nie zatruwa dobrego, zdrowego ducha w zespole. Posiadanie sojuszników prawdopodobnie nie wpłynie na zmianę, ale przynajmniej nie będziesz sam(a) jak zmiana jednak zaskoczy.

 Kiwaj głową i patrz z politowaniem na tych, co zmieniają. Potwierdzaj, że tak naprawdę to masz gotowość do zmiany, tylko nawał spraw codziennych nie pozwala ci się zaangażować, ale jak trzeba będzie to jak najbardziej. Jutro. Albo jeszcze lepiej w przyszłym tygodniu. A już z pewnością jak będzie trzeba, bo na razie nie trzeba. Przecież nic się nie zmienia.

 Na koniec rzecz najważniejsza: nawet jeżeli wszystko wskazuje, że świat się sypie, na twoim biurku leży wypowiedzenie a partnerka się wyprowadziła, cały czas trzymaj się myśli, że to tylko chwilowe, trzeba to przeczekać i wszystko wróci do normy. Przeczekać, nie zmieniać. Szef zrozumie. Partnerka też. Wszyscy inni zrozumieją jaki błąd popełniają.

Im dłużej wytrwasz w tych metodach, tym krócej będziesz się stresować i więcej zdrowia zachowasz. Nie wierzysz? Weź kartkę i wypisz ile korzyści masz z zaprzeczania. Tylko korzyści. Kto by się przejmował konsekwencjami.

 Co jeżeli już dłużej się nie da? O tym będzie, ale następnym razem. Teraz muszę sprawdzić samochód. Od lat stawiam w tym samym miejscu i nigdy nie było parkomatów. Dzisiaj jeden zobaczyłem. Z pewnością jeszcze nie działa. Poza tym, stałym bywalcom nie będą przecież wlepiać mandatów…

 To pisałem ja. Onufry Grzmot

Tagi

zmiany rozwój osobisty samoświadomość przekonania

Opublikowano: 2014-07-16

Zobacz inne artykuły w kategorii Motywacja »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

weekend-48-godzin-szans

Weekend - 48 godzin szans

Weekend. Cieszymy się, gdy nadchodzi po długim, pracującym tygodniu. Gdy w poniedziałek wracamy do pracy, często pada pytanie o to, jak minął. W odpowiedzi „szybko, w sumie nic konkretnego nie zrobiłem”, „trochę sprzątania, trochę telewizji, obiad ze znajomymi i tak zleciało”, „w dzień gotowanie potem impreza, w niedzielę odsypiałem”. Czasami odpowiedzią jest wzruszenie ramionami. 

czytaj dalej »

chcesz-byc-szczesliwy-badz-wdzieczny

Chcesz być szczęśliwy? Bądź wdzięczny.

Każdy z nas pragnie szczęścia. Składając życzenia noworoczne, imieninowe, urodzinowe lub inne, na początku prawie zawsze pojawia się życzenie szczęścia. Czym zatem jest szczęście? Czy potrafisz nazwać czym ono jest dla Ciebie ? Co daje Ci szczęście? Kiedy ostatnio byłeś/byłaś szczęśliwa? Jeśli nie znasz odpowiedzi, to nie możesz dać sobie tego stanu.

czytaj dalej »

ogloszenie-kupie-troche-czasu-wolnego-dla-siebie-i-dla-rodziny

Ogłoszenie: "kupię trochę czasu wolnego dla siebie i dla rodziny"

Z ostatnich miesięcy pracy w korporacji pamiętam wyjazd na szkolenie motywacyjno-strategiczne dla kadry menedżerskiej. „Wypasiony” hotel w jednym z nadmorskich kurortów i niemal stu dyrektorów i menedżerów wyższego stopnia. Prawie same, jak to młodzi mówią, „dinozaury”, bo głównie reprezentanci pokolenia X.

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.