Przejdź do treści

Zmiany w Życiu

Strona główna » Terapia EMDR – na czym polega i kiedy się ją stosuje?

Terapia EMDR – na czym polega i kiedy się ją stosuje?

EMDR to terapia, która ma oddanych zwolenników i potwierdzoną badaniami skuteczność w leczeniu różnorodnych dolegliwości związanych m.in. zespołem stresu pourazowego. zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami osobowości, uzależnieniami, chronicznym bólem. Na czym polega terapia EMDR i gdzie można się jej poddać?

Terapia EMDR – jak jest prowadzona?

Podstawą leczenia terapii EMDR jest, jak i w przypadku pozostałych form psychoterapii, rozmowa terapeuty z pacjentem. Celem tego rodzaju terapii jest jednak umożliwienie pacjentowi odreagowania i przeżycia trudnego doświadczenia, jakie miało miejsce w przeszłości. Kolejnym krokiem jest zdobycie wiedzy na temat tego, jak radzić sobie z objawami, które dotykają pacjenta na co dzień.

Co jednak wyróżnia terapię EMDR na tle pozostałych to stymulacja zmysłów Pacjenta, w szczególności wzroku, gdy opowiada on o traumatycznych zdarzeniach z przeszłości. Ta stymulacja również jest czynnikiem leczącym.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Jak to działa? Gdy pacjent opowiada o trudnościach, terapeuta zachęca go do wodzenia wzrokiem np. za palcem terapeuty, co przyspiesza procesy poznawcze i tym samym, leczenie urazów psychicznych. Mówiąc prościej “przepracowywanie” sytuacji problematycznych.

Dowiedziono badaniami, że tego typu stymulacja działa pozytywnie na mózg, pomagając mu przetworzyć emocje i fakty. Terapia EMDR bazuje na przekonaniu, że ludzki umysł posiada wrodzoną zdolność do regeneracji psychicznej. Jednak gdy doświadczamy cierpienia, zdolność ta może być zahamowana. Odpowiednio prowadzona terapia stymulująca może pomóc odzyskać tę umiejętność, a dzięki niej możliwe jest leczenie PTSD i wielu innych zaburzeń oraz chorób.

Kto skorzysta na terapii EMDR?

Terapia EMDR polecana jest głównie osobom, które cierpią z powodu PTSD. Jednak badania wskazują, ze również skorzystać na niej mogą osoby borykające się z depresją, stanami lękowymi, doświadczające trudności w radzeniu sobie ze stresem i trudnymi emocjami, takimi jak złość.

Ze względu na fakt, że terapia EMDR pozwala sprawnie integrować doświadczenia emocjonalne i poznanie logiczne, dzięki niej możliwe jest osiąganie spektakularnych rezultatów w pracy z pacjentami borykającymi się z różnorodnymi problemami.

Wyróżnia się 8 faz terapii EMDR. Pierwszą jest poznanie przez specjalistę historii pacjenta i zaplanowanie leczenia. Następnie przechodzi się do przygotowania, czyli zbudowania zaufania między pacjentem a terapeutą. Informuje on również pacjenta na temat sposobu funkcjonowania ludzkiego mózgu i poprzez psychoedukację wyjaśnia działanie terapii EMDR.

Kolejnym krokiem jest ocena intensywności wspomnienia na temat konkretnego doświadczenia, potem odczulanie go, instalacja nowych przekonań pacjenta o samym sobie i skanowanie ciała pod kątem objawów odczuwanych fizycznie. Cały proces kończy się zamknięciem oraz ponowną oceną stopnia nasilenia reakcji emocjonalnej i fizycznej na dane wspomnienie.

Gdzie można poddać się terapii EMDR?

Terapii EMDR można poddać się w gabinetach doświadczonych specjalistów, takich jak Centrum-Psych. Przed udaniem się na wizytę warto zasięgnąć informacji na temat tego, czy w danym miejscu świadczona jest taka forma terapii oraz jakie wykształcenie mają osoby stosujące tę terapię.

Terapia EMDR może być stosowana samodzielnie lub jako element procesu terapeutycznego prowadzonego w innym nurcie. Obecnie coraz częściej stosuje się “mieszane” techniki terapeutyczne, szczególnie w pomocy pacjentom o różnorodnym podłożu zaburzeń.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *