7 cennych uwag: w jaki sposób młodzi Polacy mogą zwiększyć swoje szanse na sukces na rynku pracy?

1. Najbardziej istotne z punktu widzenia pracodawcy jest doświadczenie zawodowe na analogicznym stanowisku pracy. Doświadczenie takie znacząco zwiększa prawdopodobieństwo, że nowo zatrudniony pracownik sprosta powierzonym mu obowiązkom, a proces wdrażania go w nie będzie skrócony do niezbędnego minimum.

2. Młodzi ludzie idą na studia z myślą, że to one zagwarantują im pracę. Tak jednak nie jest – szczególnie w Polsce. W 2017 roku połowa aktywnych zawodowo Polaków będzie mogła poszczycić się wyższym wykształceniem. Dla rynku pracy oznacza to jedynie tyle, że tytuł magistra przestał być znaczącym wyróżnikiem.

3. Ukończenie studiów wyższych nie daje zatem jakiejkolwiek gwarancji znalezienia pracy. Dla pracodawców wiedza akademicka zazwyczaj jest cenna o tyle, o ile idzie w parze z praktyką. Warto zatem zacząć pracować w niepełnym wymiarze godzin już na trzecim czy czwartym roku, a po pierwszym aplikować na staże i praktyki zawodowe. Im szybciej dotkniemy rynku pracy, tym lepiej. Łączenie pracy ze studiami nie tylko świadczy o posiadaniu ważnych umiejętności miękkich, takich jak chociażby przedsiębiorczość czy zarządzanie sobą w czasie, lecz także chroni nas przed problemem przedłużającego się bezrobocia po zakończeniu edukacji. Jest to o tyle ważne, iż – jak wskazuje szereg badań – długotrwałe bezrobocie następujące zaraz po ukończeniu szkoły/studiów niekorzystnie odbija się na całym życiu zawodowym, niejako je stygmatyzując. Osoby nim dotknięte zazwyczaj częściej mają problem z utrzymaniem pracy w przyszłości.

4. Warto być mobilnym w ramach kraju. Młodzi Polacy chętnie wyjeżdżają do pracy za granicę – doskonale widać to chociażby na przykładzie otwarcia granic przez Wielką Brytanię i Irlandię w maju 2004 r. W samej Polsce natomiast mobilność jest raczej niewielka. Można mówić o swoistego rodzaju niechęci do migracji wewnętrznej. Traktowana jest ona jako nieopłacalna, pomimo że samą pracę w innych regionach można znaleźć – i to lepiej płatną. Tendencja ta, miejmy nadzieję, powoli zaczyna się odwracać: coraz więcej studentów deklaruje, że jeśli nie znajdą pracy w miejscu aktualnego zamieszkania, będą jej szukać na terenie całego kraju.

5. Określanie swojej ścieżki zawodowej zaczyna się już na poziomie gimnazjum, dlatego tak ważna jest współpraca z doradcami zawodowymi już na tym etapie. Warto zastanowić się, jakie są nasze mocne strony, talenty, co nam przychodzi ot tak, bez wysiłku, czym wyróżniamy się na tle grupy rówieśniczej.

6. Nadchodzi bowiem era, w której przestajemy być pracownikami, a zaczynamy tworzyć swoją markę na rynku pracy. Ta marka – „Jan Kowalski” – to nie tylko wykształcenie formalne, ale przede wszystkim wiedza o sobie samym i cały szereg kompetencji miękkich. Cytując P. Voelkela: „kluczową rzeczą jest to, aby odkryć własne pasje, talenty, własny potencjał i zacząć inwestować właśnie w ten obszar”.

7. Dlatego, poza rozwijaniem tradycyjnie rozumianej ścieżki edukacyjnej, dobrze przynajmniej poczytać i skorzystać z mnóstwa nieodpłatnych informacji i szkoleń w internecie, dotyczących rozwoju kompetencji miękkich: komunikacji interpersonalnej, zarządzania sobą w czasie, zarządzania zmianą. W polskich szkołach niestety tego nie uczą – a szkoda, bo bez tego trudno się poruszać po obecnym rynku pracy. 

Avatar
Ewa Kawecka

Kim jestem i co robię: Jestem międzynarodowym coachem ICC oraz certyfikowanym doradcą zawodowym z czteroletnim doświadczeniem na stanowisku kierownika działu HR w międzynarodowej korporacji. Ukończyłam 2 kierunki studiów magisterskich w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz 2 kierunki studiów podyplomowych w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Obecnie jestem w trakcie 4-letniego szkolenia psychoterapeutycznego w Instytucie Analizy Grupowej Rasztów. Od 2011 r. pracuję jako coach przede wszystkim z menedżerami wysokiego i średniego szczebla, a także osobami prywatnymi, w tym przedsiębiorcami, osobami zakładającymi własne przedsięwzięcia biznesowe (start-upy), prawnikami, finansistami, HR-owcami marketingowcami, PR-owcami, handlowcami, nauczycielami, a także licealistami i studentami. Specjalizuję się w coachingu menedżerskim, coachingu kariery oraz doradztwie zawodowym. Zajmuję się również psychoterapią w nurcie psychodynamicznym pacjenta indywidualnego. Odkąd pamiętam uwielbiałam się uczyć, poszerzać wiedzę i własne horyzonty. Zawsze interesował mnie szeroko pojęty rozwój człowieka, także tego małego. Nie wyobrażam sobie, żebym kiedyś mogła przestać się rozwijać, osiąść na laurach i powiedzieć sobie “oto wiem”. Im dłużej żyję, tym mam większą świadomość, ile jeszcze przede mną do osiągnięcia. Bardzo lubię stwierdzenie, że z wiekiem coraz bardziej przypominamy samych siebie – czyli takich, jakimi jesteśmy w swojej głębokiej istocie. Ja tak się właśnie czuję, coraz bardziej podobna do siebie. Dlaczego tu jestem? Przeszłam długą drogę zmiany od pracy w korporacji jako kierownik działu ryzyka kredytowego poprzez zarządzanie działem HR do momentu, w którym jestem teraz – własnej działalności specjalizującej się w coachingu kariery, coachingu menedżerskim oraz psychoterapii pacjenta indywidualnego. Z czego jestem dumna w moim życiu: Dumna jestem, że działam pomimo lęku. Boję się, ale podejmuję ryzyko. Upadam i wstaję. Idę do przodu, cały czas wychodząc naprzeciw moim marzeniom.Moje słabości: Jestem niecierpliwa. Wiem racjonalnie, tak na rozum, że niektórych rzeczy w życiu nie można przyspieszyć, one muszą się zdarzyć we właściwym dla siebie miejscu i czasie, ale ja i tak chcę szybciej. To moja pięta Achillesa.  Mój sprawdzony sposób na zły nastrój: Jak jest mi po prostu źle, potrzebuję porozmawiać z bliskimi mi osobami. Wygadać się, zostać usłyszaną. Koło ratunkowe z konkursów telewizyjnych pt. „telefon do przyjaciela” pomaga mi. Prawie zawsze. Największa zmiana w moim życiu: Największe zmiany w moim życiu miały miejsce w ciągu ostatnich 7 lat. Dzięki nim poznałam inną głębię, inną wrażliwość, inną perspektywę widzenia rzeczywistości. 

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.