9 kroków do spełnienia marzeń
9-krokow-do-spelnienia-marzen

 

Inspiracją do napisania tego artykułu była moja niedawna podróż do Azji. Spełniłam swoje podróżnicze marzenie, które od dawna było w moim sercu i które znajdowało się na liście moich marzeń. Emocje? Nie do opisania. 

Za cel mojej pierwszej azjatyckiej podróży wybrałam Tajlandię. Zafascynowała mnie pełnią życia, różnorodnością smaków, zapachów, kolorów oraz przepiękną przyrodą. Tajowie prezentowali pozytywne i łagodne podejście do życia – nie zauważyłam, aby przywiązywali dużą wagę do posiadanych przedmiotów czy pieniędzy. Mają mniej, a mimo to są szczęśliwi. Pośpiech i stres jest u nich rzadko spotykany. 

Podróż przepełniały pozytywne wrażenia, emocje, inspiracje i doświadczenia. Na nowo odkryłam między innymi wszystko to, co jest dla mnie w życiu ważne, a także swoje uśpione marzenia i twórcze zasoby. 

A Ty jakie marzenia chcesz zrealizować w 2017 roku? Co chcesz, aby się wydarzyło w Twoim życiu?

Poniżej w 9 prostych krokach opisuję, jak ruszyć z miejsca, odnaleźć w sobie motywację do działania, a w rezultacie spełnić swoje marzenia.

KROK PIERWSZY – O czym marzysz?

Określ i zapisz to, o czym marzysz. Pamiętaj, że zapisane marzenie to pierwszy element na drodze do jego spełnienia. Stwórz własną the bucket list – listę marzeń i rzeczy do zrealizowania przed śmiercią. 

Lista ma prawo ewoluować, bo zmieniają się Twoje potrzeby i marzenia. Od lat tworzę taką listę, którą aktualizuję i która żyje razem ze mną – skreślam z niej spełnione marzenia, uzupełniam ją o nowe albo usuwam te, które przestały być dla mnie ważne. 

KROK DRUGI – Ustal priorytety

Jeśli na Twojej liście znajduje się zbyt wiele punktów, ustal priorytety, odpowiadając sobie na pytania: „Na ile – w skali od 1 do 10 – jest to dla mnie ważne?”, „Na ile – w skali od 1 do 10 – zależy mi na realizacji mojego marzenia?”, „Dlaczego jest to dla mnie ważne?”.

KROK TRZECI – Zamień swoje marzenie na cel

Jeżeli wystarczająco mocno zależy Ci na jakimś marzeniu, zamień je na CEL. Jak to zrobić? O wyznaczaniu celów pisałam w artykule: „Przeszkody na drodze do zmiany – jak je pokonać? Część 3”.

KROK CZWARTY – Krok po kroku ustal plan działania

Jeśli znasz swoje cele długoterminowe i krótkoterminowe, możesz ustalić krok po kroku plan działania. Cele i plan działania muszą być zapisane, w przeciwnym wypadku pozostaną jedynie marzeniami i pobożnymi życzeniami. Zaprojektuj własny plan działania, dostosowany do Twoich potrzeb, możliwości czasowych i zasobów, aby osiągnięcie Twoich celów stało się realne. Dzięki temu będziesz wiedzieć, co i kiedy masz zrobić, aby osiągnąć to, o czym marzysz.

KROK PIĄTY – Zobowiąż się przed sobą i/lub publicznie do realizacji planu

Jeśli nie chcesz publicznie opowiadać o swoich planach, poinformuj tylko życzliwe Ci osoby – takie podejście pomoże Ci dotrzymać słowa, ponadto znajomi lub przyjaciele zmotywują i wesprą Cię w realizacji Twojego planu.

KROK SZÓSTY – Wizualizuj sobie spełnione marzenie

Częsta wizualizacja marzenia podtrzymuje wewnętrzną motywację do spełnienia marzenia, zwiększa szansę powodzenia zamierzeń oraz stymuluje mózg do wychodzenia poza ramy ogólnie przyjętych norm i stereotypów. W rezultacie zaczniesz zauważać możliwości, o których wcześniej nie miałaś/miałeś pojęcia.

KROK SIÓDMY – Zjedz słonia po kawałku, czyli zacznij od małych kroków

Zastanawiasz się nad spełnieniem marzenia w ciągu jednego dnia? Zjedzenie słonia na raz to zadanie ponad siły. Wielkie próby zmiany mogą przynieść skutek odwrotny od zamierzonego i zakończyć się porażką. 

Rewolucyjne działania wzbudzają lęki i obawy, dlatego proponuję Ci łagodniejsze rozwiązanie, czyli zjadanie słonia po kawałku. Wystarczy podzielić marzenie na mniejsze kawałki, aby zadanie okazało się możliwe do wykonania. Małe kroki – dzięki temu, że wymagają niewielkich nakładów czasu i pieniędzy – wyłączają lękową reakcję mózgu, stymulują racjonalne myślenie i kreatywność oraz pozwalają mózgowi wytworzyć nowe, trwałe nawyki. Podejmując niewielkie działania, ominiesz przeszkody, które wcześniej stawały się przyczynami porażek. 

Zrób dziś pierwszy, choćby najmniejszy krok, który przybliży Cię do spełnienia Twojego marzenia. Jutro zrobisz kolejny. Warto zastanowić się nad najmniejszym działaniem, które odrobinę przybliży Cię do tego, o czym marzysz. Nie jest ważne, jak szybko robisz postępy i czy efekty są idealne; ważne jest to, że nie stoisz w miejscu i zaczęłaś/zacząłeś działać.

KROK ÓSMY – Ruszaj do działania

Ten krok jest najważniejszy – bez niego poprzednie elementy nie mają sensu. Nawet najlepszy plan można wyrzucić do kosza, jeżeli zabraknie działania, dlatego jak najszybciej zacznij stawiać kolejne kroki, które przybliżą Cię do Twojego marzenia.

KROK DZIEWIĄTY – Nie poddawaj się i nie rezygnuj

Nie rezygnuj ze swoich marzeń nawet wtedy, gdy ich spełnienie wymaga czasu. Odczuwamy więcej radości i satysfakcji oraz bardziej doceniamy to, na co dłużej czekamy.

Spełnienie marzenia czy realizacja celu wymagają często wyrzeczeń, pracy, zmiany przekonań, pokonania lęków i trudności. Wiem jedno – warto o nie walczyć i nie poddawać się.

Trzymam kciuki za spełnienie Twoich największych marzeń. I życzę Ci wytrwałości w dążeniu do ich realizacji. Podziel się w komentarzu jednym marzeniem, które chcesz spełnić w 2017 roku. 

Tagi

jak osiągnąć cel jak osiągnąć sukces dobra organizacja marzenia jak realizować cele inspiracja bernadetta gilarska cel

Opublikowano: 2017-01-30

Zobacz inne artykuły w kategorii Motywacja »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

co-mnie-ogranicza-jak-zburzyc-mury-ktore-mnie-zatrzymuja

Co mnie ogranicza? Jak zburzyć mury, które mnie zatrzymują?

Realizacja planów nie jest tak prosta jak samo planowanie. Mimo drobiazgowych przygotowań często coś nie pozwala nam osiągać naszych celów. Kiedy myślimy o tym, co nas ogranicza w dążeniu do naszych marzeń, planów czy szczęścia, zwykle wskazujemy okoliczności, na które nie mamy wystarczającego wpływu: brak funduszy, znajomości, wsparcia, zasobów... 

czytaj dalej »

filmik-motywacyjny-a-co-gdyby-ten-dzien-byl-twoim-ostatnim

Filmik motywacyjny - a co gdyby ten dzień był Twoim ostatnim?

Czy gdyby ten dzień był Twoim ostatnim, byłbyś z niego zadowolony? Chciałbyś zrobić coś inaczej? A może wiesz, że odważyłbyś się zrobić coś, czego normalnie się obawiasz? Zastanów się nad tym. Wiele osób żyje, odkładając szczęście na potem. Ale co jeśli potem nigdy nie nadejdzie? Jesteś gotów, aby zacząć żyć w pełni od DZISIAJ? 

czytaj dalej »

kim-jest-wspolczesny-mezczyzna-sprawdz-co-warto-o-nim-wiedziec

Kim jest współczesny mężczyzna? Sprawdź, co warto o nim wiedzieć!

Odpowiedź na powyższe pytanie zdaje się na pozór prosta, ale tak jest tylko do momentu, kiedy faktycznie spróbujemy na nie udzielić odpowiedzi. Kiedy zagłębimy się w temat, dowiemy się, że obecnie mamy do czynienia z kryzysem męskości. Wynika on generalnie z faktu, że dawne podziały na to, co męskie i kobiece uległy zatarciu...

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.