Przejdź do treści

Zmiany w Życiu

Strona główna » Bądź wdzięczna!

Bądź wdzięczna!

Jak poradzić sobie z jesienną chandrą? Jak wzbudzić pozytywny nastrój i optymizm, gdy za oknem jest zimno, szaro i ponuro?

Rozwiązanie jest całkiem proste – bądź wdzięczna/wdzięczny. Wyniki badań są jednoznaczne: poziom odczuwanego szczęścia u osób, które zaczęły „praktykować” postawę wdzięczności, zwiększył się nawet o 25%.

Temat ten badał m.in. zespół pod kierownictwem profesora Roberta Emmonsa z Uniwersytetu Kalifornijskiego. W jednym z eksperymentów uczestnicy zostali losowo przydzieleni do trzech grup, które roboczo nazwano Wdzięczni, Rozzłoszczeni i Zwyczajni.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Wdzięczni raz na tydzień mieli zapisać pięć rzeczy, za które byli wdzięczni innym ludziom, losowi lub Bogu, Rozzłoszczeni – pięć rzeczy, które ich rozzłościły, a Zwyczajni – pięć dowolnie wybranych wydarzeń z minionego tygodnia. Efekt? Po zakończeniu eksperymentu osoby z grupy Wdzięcznych opisywały same siebie jako bardziej szczęśliwe, bardziej optymistyczne oraz chętniej i dłużej uprawiały ćwiczenia fizyczne, w porównaniu z osobami należącymi do dwóch pozostałych grup. Co więcej, u Wdzięcznych obserwowano też zmianę w jakości i ilości snu – spali dłużej i budzili się bardziej wypoczęci.

Dlaczego myślenie, a jeszcze lepiej zapisywanie pozytywnych rzeczy, które nas spotkały, jest tak korzystne? Ponieważ zmienia to naszą perspektywę. W życiu codziennym w naturalny sposób koncentrujemy się na tym, co nam nie wyszło, na przykrościach i bólu. Czasem te negatywne zdarzenia przyćmiewają wszystkie dobre rzeczy. Gdy zaczniesz szukać tego, za co możesz być wdzięczny lub wdzięczna, to automatycznie przestaniesz narzekać i dostrzeżesz, że w Twoim życiu też jest dobro. A to dodaje skrzydeł nawet w szare i ponure dni. Zachęcam – spróbuj!

Może u części z Was rodzi się myśl: ale ja naprawdę mam problemy w pracy, ze zdrowiem, z dziećmi itp. Nie przeczę, może tak być. Tylko czy w ciągu ostatnich 24 godzin naprawdę nie spotkało Cię nic miłego? Chodzi o zwracanie uwagi również na drobne zdarzenia – uśmiech nieznajomej osoby, dobra kawa o poranku, komplement.

Zachęcam, zacznij pisać swój Dziennik Wdzięczności. Mając takie narzędzie pod ręką, z łatwością pokonasz jesienne spadki nastroju.

PS. W następnym artykule będę namawiać do dzielenia się dobrem. Jak? O tym już niedługo. 

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *