Być albo nie być? Czyli jak umiejętnie czerpać wiedzę z Internetu
byc-albo-nie-byc-czyli-jak-umiejetnie-czerpac-wiedze-z-internetu

 

Ostatnio rozmawiałam z córka mojego kuzyna, 13-letnią Agnieszką, na temat tego, czego młodzi ludzie poszukują w Internecie. Tworząc kategorię „młodzież” na portalu nie chciałam wymyślać tematów, chciałam aby przyszły one od konkretnego przedstawiciela tej grupy. Moje doświadczenia z wieku dorastania na nic by się zdały, bo kiedy ja się umawiałam z kolegami to funkcjonowały zwroty „w czwartek o 15-stej pod pocztą” albo „w sobotę w parku o 20-tej przy ławce obok amfiteatru”. Nie mogłam tego zmienić, nie miałam telefonu ani internetu.

Dzisiaj to SMS-y i portale społecznościowe sprawiają, że jesteśmy ze sobą non stop. Pytanie, na ile tamta sytuacja była zła, a na ile obecna jest dobra? To zależy, jak mówili Gosia i Jarek na jednym z moich szkoleń trenera biznesu. A dlaczego zależy? Bo w pierwszej sytuacji bardzo utrudnione było odwołanie spotkania, przesunięcie godziny, ale jednocześnie towarzyszyła temu tęsknota, niecierpliwość i oczekiwanie, jakaś tajemnica. Jak dzisiaj rozbudzić w sobie te emocje, skoro wszystko jest na wyciągnięcie kciuka?

W rozmowie z Agnieszką dowiedziałam się też, że ulubioną formą komunikacji jest czat z jedną lub kilkoma osobami jednocześnie. Najwięksi miłośnicy spędzają na nim nawet do 5-6 godzin dziennie. Z jednej strony dobrze, że można być z przyjaciółmi w każdym ważnym dla nas momencie, ale czy tylko taka forma komunikacji jest akceptowalna? Zaczęłam zadawać sobie pytanie: jak ważne decyzje są podejmowane podczas tych godzin? Ile pytań pojawia się podczas tych czatów i ile pada odpowiedzi lub podpowiedzi? Na ile te podpowiedzi są wystarczające do załatwienia sprawy, nie można mieć przecież oczekiwań, że w głowie 13- lub 16-latka są odpowiedzi na wszystkie problemy wieku dorastania. Idąc dalej szukałam innych stron, gdzie bywają młodzi ludzie. Trudno było mi znaleźć miejsce, gdzie ilość pytań byłaby równa odpowiedziom i gdzie odpowiedzi byłyby nie tylko od rówieśników, ale też od specjalistów w danej dziedzinie. Dlatego postanowiłam stworzyć miejsce, w którym będzie można wpływać na treści, które się tutaj pojawią poprzez wpisywanie propozycji tematów. Zmiany w życiu występują na każdym etapie, ale na etapie dorastania jest najtrudniej, bo z wieloma rzeczami spotykamy się po raz pierwszy. Pierwsza miłość, pierwsza wizyta u ginekologa, pierwszy zarost, pierwsze nieporozumienia z rodzicami. To miejsce   powstało po to, aby te pierwsze zmiany w Waszym życiu były łatwiejsze. Każdy z Was może zdecydować, co chciałby tu zobaczyć i w jakiej sprawie dostać odpowiedź. Do składania swoich propozycji zapraszam również rodziców, bo dzieci i rodzice to całość . Bardzo często młody człowiek w poczuciu osamotnieniu zamyka się w sobie ze swoimi problemami, przemyśleniami i nie zauważa, że rodzic cierpi tak samo. Nawet kiedy trudno jest rozmawiać ze sobą, kiedy trudno mówić, że się kocha nie oznacza to, że jest obojętność i brak zainteresowania. Trzeba dać sobie czas.

Aby być na co dzień bliżej życia młodzieży poprosiłam spotkaną na TEDx Zosię Chlebowską o wsparcie. To cudowna 16-latka, pełna energii i radości, która będzie pokazywała świat oczami młodzieży, rozmawiała z kolegami i rodzicami na temat codziennych dylematów.

Wierzę, że znajdziecie tutaj odpowiedzi na wiele nurtujących Was pytań, inspiracje na teraz i na przyszłość oraz że odkryjecie potrzebę przebywania z przyjaciółmi nie tylko na czacie.

Tagi

zmiany rozwój osobisty okiem młodych internet media społecznościowe

Opublikowano: 2014-06-18

Zobacz inne artykuły w kategorii Rodzina »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

wielkie-zmiany-czyli-co-zrobic-kiedy-czeka-cie-rewolucja

Wielkie zmiany, czyli co zrobić, kiedy czeka Cię rewolucja?

Jedyną pewną rzeczą w życiu, jaką znam jest zmiana. Czy się jej boję? Czasem trochę tak, ale ciekawość, co będzie za rogiem jest znacznie silniejsza. Wierzę również w to, że nie ma w życiu przypadków i marzenia się spełniają. Można powiedzieć, że doświadczyłam tego na własnej skórze...

czytaj dalej »

szukanie-szczescia-w-malych-rzeczach

Szukanie szczęścia w małych rzeczach

Jakiś czas temu, lecząc w domu skręconą kostkę, przeczytałam po raz kolejny kilka książek Lucy Maud Montgomery. Zwróciłam uwagę na wspólną cechę głównych bohaterek – skupienie na drobiazgach i zachwyt nad z pozoru zwykłymi momentami codzienności.

czytaj dalej »

szansa-na-spotkanie-z-czlowiekiem

Szansa na spotkanie z człowiekiem

Doskonale pamiętam dzień, w którym po raz pierwszy znalazłam się w stolicy na krańcu Europy – Lizbonie, po 60 godzinach jazdy przez zasypaną śniegiem Hiszpanię i ponurych widokach za oknem.

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.