Być bohaterem czy zawodowcem?
byc-bohaterem-czy-zawodowcem

 

Ostatnio dużo rozmyślałem nad hasłem „Świat nie potrzebuje bohatera – tylko zawodowca”, promującym jedną z gier komputerowych, która jest niewątpliwie polskim hitem eksportowym. Gra została zrealizowana na podstawie książki polskiego autora, sfabularyzowana z polskimi aktorami, krótko mówiąc – super polski produkt. Hasło to z pewnością wymyślił zawodowiec, ekspert w swoim fachu. Gry komputerowe i otaczająca nas cyberkultura wywierają na wszystkich, a szczególnie na dzieci i młodzież, ogromny wpływ. To one w coraz większym stopniu decydują o tym, kim jesteśmy i kim się staniemy w różnych obszarach.

Zastanawiam się nad tym zjawiskiem jako facet, ojciec, patriota, menadżer i szkoleniowiec.

Jako facet, ponieważ jak większość mężczyzn marzę o dokonaniu czegoś wyjątkowego. Tylko właśnie czego? Czy bardziej przemawia do mnie postawa bohatera czy zawodowca? Zastanawiam się, czy bohaterstwo w naszych czasach nie stało się już zwykłym frajerstwem, a „zawodowiec” brzmi dumnie – ot, chociażby Leon Zawodowiec :)

Jako ojciec myślę nad tym, jakie wzorce omawiać, kształtować w dzieciach i pokazywać jako godne naśladowania? Czy kiedy podczas wspólnego oglądania meczu Messi strzeli bramkę, mam spytać syna, czy jest w tym momencie dla niego bohaterem czy zawodowcem? A gdy odpowie, że bohaterem – czy drążyć temat?

Jako patriota, co mam myśleć i mówić dzieciom, kiedy 1 sierpnia wybieram się całą rodziną na Powązki, gdzie zapalam znicze Powstańcom Warszawy? Czy powiedzieć im to, co kiedyś usłyszałem: „różnica między żołnierzem, a bohaterem jest taka, że żołnierz wraca do domu”? Spośród wielu innych patriotycznych pytań, które przychodzą mi w tej sytuacji do głowy, jedno wydaje się najważniejsze: nasza historia pełna jest przelanej krwi i bohaterów, ale ilu w niej było zawodowców: dowódców, przywódców, dyplomatów, polityków, naukowców…? Czy poległego kwiatu polskiej młodzieży pokolenia Kolumbów potrzebujemy jako bohaterów dla innych pokoleń, czy wolelibyśmy, aby przeżyli jako zawodowcy?

Jako menadżer – tu jest mi trochę łatwiej, bo menadżerowi bliżej do zawodowca, ale co można z tej perspektywy rzec na temat bohaterstwa?

Jako szkoleniowiec, co powinienem odpowiedzieć, kiedy ktoś zada takie pytanie? Wiem, wiem – poddać to pod dyskusję, ale czy tylko moderować i słuchać, czy samemu włączyć się do niej z jakimś credo?

Każdy musi sam sobie odpowiedzieć na to pytanie. A wracając do motta (zrobionej niewątpliwie przez zawodowców) gry, to mimo wszystko cieszy mnie fakt, że coraz więcej mamy zawodowców, a mniej bohaterów – chyba lepiej, gdy chwalą nas za życia, a nie po śmierci. 

Tagi

sukces bohaterstwo patriotyzm

Opublikowano: 2015-08-14

Zobacz inne artykuły w kategorii Relacje »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

pochwala-chwalenia-krok-trzeci-chwal-innych

Pochwała chwalenia. Krok trzeci: Chwal innych!

Nie bez przyczyny chwalenie innych to dopiero trzeci krok (po chwaleniu się i chwaleniu siebie). W moim przekonaniu budowanie dobrych relacji z innymi wymaga wcześniejszego zbudowania dobrych relacji z samym sobą. Docenianie innych nastręcza podobnych trudności jak chwalenie siebie i jest warunkowane nie tylko doświadczeniem, ale także systemem przekonań dotyczących pochwały i chwalenia.

czytaj dalej »

6-krokow-aby-znalezc-motywacje-do-pracy-ktorej-nie-lubisz

6 kroków, aby znaleźć motywację do pracy, której nie lubisz

Większości z nas zdarzyło się kiedyś wykonywać pracę, która nie dostarczała satysfakcji. Być może w chwili, gdy to czytasz, również znajdujesz się w podobnej sytuacji. Nawet jeśli nasza praca daleka jest od tej wymarzonej, warto postarać się dostrzec jej dobre strony.

czytaj dalej »

7-krokow-do-regularnej-aktywnosci

7 kroków do regularnej aktywności

Przeważająca część ludzi żywi przekonanie, że dobrze jest być aktywnym fizycznie. Niby wiemy, że regularna aktywność to dłuższe życie i lepsze zdrowie, a jednak niewiele ponad 15% dorosłych Polaków podejmuje aktywność fizyczną w wolnym czasie w wymiarze zalecanym przez Światową Organizację Zdrowia.

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.