Co mnie ogranicza? Jak zburzyć mury, które mnie zatrzymują?
co-mnie-ogranicza-jak-zburzyc-mury-ktore-mnie-zatrzymuja

 

Realizacja planów nie jest tak prosta jak samo planowanie. Mimo drobiazgowych przygotowań często coś nie pozwala nam osiągać naszych celów. Kiedy myślimy o tym, co nas ogranicza w dążeniu do naszych marzeń, planów czy szczęścia, zwykle wskazujemy okoliczności, na które nie mamy wystarczającego wpływu: brak funduszy, znajomości, wsparcia, zasobów... 

Mury, które powstrzymują nas przed działaniem, są połączeniem zewnętrznych i wewnętrznych elementów. Jeśli zdarza ci się zastanawiać, jak wyglądałoby twoje życie, gdyby rzeczywistość była bardziej przychylna twoim planom, zachęcam cię do przyjrzenia się owym ograniczeniom.

1. Ludzie

Jeśli nasze otoczenie, bliscy, osoby dla nas ważne nie podzielają naszych pomysłów, mają odmienne potrzeby czy inny temperament – mogą znacząco osłabiać nasze działania. Oczekiwanie na akceptację naszych planów przez innych, na słowo dopingu czy wsparcia może przesunąć w czasie rozpoczęcie działań, a w skrajnym przypadku doprowadzić do porzucenia własnych planów. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, zapytaj siebie: „Dlaczego poparcie X jest dla mnie ważne? Co to o mnie mówi?”. 

2. Okoliczności

Gdy wyobrażamy sobie realizację własnych planów, najczęściej zakładamy pojawienie się określonych okoliczności. Oczekiwanie, aż rzeczywistość stanie się tożsama z naszymi wyobrażeniami, osłabia naszą motywację. „Układanie rzeczywistości” tak, aby pasowała do naszych planów, jest marnotrawieniem energii. Dlaczego? Nasz wpływ na to, co nas otacza, jest ograniczony. Gdy rzeczywistość odbiega od stanu idealnego, zadaj sobie pytanie: „Na co w tej sytuacji mam wpływ? Co konkretnie mogę zrobić teraz, aby przybliżyć się do celu?”.

3. Myśli 

Masz wpływ na siebie samego, na własny sposób myślenia i reagowania w określonych realiach. Osoby, które zbyt dużo wymagają od siebie lub mają przekonanie o własnej nieporadności, niemocy i nieskuteczności, osoby, które definiują siebie przez pryzmat własnych braków, mogą istotnie ograniczać swoje działania. Niejednokrotnie myśli o nas samych są wypadkową opinii, które usłyszeliśmy na swój temat, efektem porównań, uogólnień i subiektywnych doświadczeń. Myśli negatywne, krytyczne (niezależnie od tego, czy znajdują odzwierciedlenie w faktach) stanowią istotny element ograniczający. Bez względu na to, czy twoje przekonania o sobie są prawdziwe czy nie, zwerbalizuj je poprzez pytania: „Jakie myśli towarzyszą mi na etapie planowania i realizacji celów? Co sam o sobie myślę? Czy to, co o sobie myślę, pomaga mi w realizacji moich celów? Czy moje myśli sprawiają, że jestem bardziej skuteczny?”.

4. Obawy

Kolejny mur, który nas ogranicza, to nasze lęki. Obawy hamują nasze działania nawet wtedy, gdy są irracjonalne i nie znajdują pokrycia w rzeczywistości. Często sama zmiana, nowość i nieprzewidywalność sytuacji paraliżują nas i sprawiają, że stajemy się niezdolni do podjęcia decyzji, wykonania choćby małego kroku. Jeśli odpowiednio wykorzystamy strach przed błędem, porażką, nieznanym, oceną czy krytyką, możemy zyskać istotny impuls do działania. Zapytaj siebie: „Czego się obawiam? Co w tej sytuacji przeraża mnie najbardziej? Jakie jest prawdopodobieństwo, że moje obawy się zrealizują? Jak mogę się do tego przygotować? Co o mnie mówią moje obawy? Co jest w tym dla mnie ważne?”.

5. Przyzwyczajenia 

Bywa, że mimo chęci i możliwości nasze dotychczasowe nawyki powodują, że nie dokonujemy zmian. Bezrefleksyjność towarzysząca automatyzmowi myśli i zachowań oraz trudność w zastąpieniu starych nawyków – nowymi mogą stać się trudną barierą do pokonania. Praca z przyzwyczajeniami wymaga cierpliwości, konsekwencji i zrozumienia. Przyglądaj się swoim reakcjom. Rejestruj, co i jak robisz. W swoim zachowaniu poszukaj schematów (powtarzalnych wzorców). Zapytaj siebie: „Jak to zrobię? Jak mogę to zrobić inaczej? Co jeszcze mogę zrobić?”.

Zburz swoje mury kawałek po kawałku.

Weź odpowiedzialność za to, czego się podejmujesz. 

Jeśli uświadomisz sobie, że masz wpływ na swoje działania, przestaniesz szamotać się z rzeczywistością, a swoją energię przeznaczysz na pracę nad sobą. 

Otaczaj się ludźmi, którzy wyznają podobne wartości do twoich.

Koncentruj się na tym, co jest możliwe. 

Do każdego wyzwania podchodź racjonalnie. 

Pracuj z własnymi myślami.

Bądź uważny i dostrzegaj stare schematy myślenia i zachowania. 

Bądź troskliwym przyjacielem dla samego siebie. 

Wspieraj siebie. 

Ufaj sobie. 

Powodzenia!

Tagi

motywacja jak pokonać własne ograniczenia jak realizować cele

Opublikowano: 2017-07-12

Zobacz inne artykuły w kategorii Motywacja »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

co-bys-zrobil-gdybys-sie-nie-bal-a

Co byś zrobił, gdybyś się nie bał/a?

Czy podczas oglądania reklamy nowego produktu w TV zdarzyło Ci się kiedyś pomyśleć: „Miałam dokładnie taki sam pomysł!”? A może gdy przeglądasz Facebooka i czytasz posty kogoś działającego w Twojej branży, czujesz, jakbyś była autorem tych słów? Nawet przemknęło Ci przez myśl, że napisałabyś to lepiej. 

 

czytaj dalej »

ile-razy-rzuciles-cos-bo-nie-miales-do-tego-talentu-przeczytaj-dlaczego-byles-w-bledzie

Ile razy rzuciłeś coś, bo nie miałeś do tego talentu? Przeczytaj, dlaczego byłeś w błędzie!

Przywykliśmy do myślenia, że owszem, możemy uczyć się nowych rzeczy, ale niespecjalnie mamy wpływ na to, jak bardzo jesteśmy utalentowani. Jako coach często słyszę od swoich klientów: Nie jestem specjalnie zdolny w… (tu pada wybrana dyscyplina, język obcy itp.). Już chyba tego nie zmienię…

czytaj dalej »

jak-pokonac-siebie-i-przezwyciezyc-swoje-slabosci-dawka-motywacji

Jak pokonać siebie i przezwyciężyć swoje słabości - dawka motywacji

Czy pomyślałeś kiedyś, że niczym się nie różnisz od ludzi, którzy odnieśli wielki, światowy sukces? Większość milionerów samodzielnie doszła do fortuny. Co w takim razie sprawia, że Twoje marzenia się nie spełniają? Kliknij po dawkę motywacji!

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.