Co może zmienić nowa perspektywa na Twoje życie? Coaching pod lupą
co-moze-zmienic-nowa-perspektywa-na-twoje-zycie-coaching-pod-lupa

 

  W coachingu wykorzystujemy przebudowę znaczenia, czyli przekształcenia różnych sytuacji w celu psychicznego wzmocnienia  klienta. Zajmujemy się również przebudową kontekstu, żeby zaproponować klientowi uporządkowanie jego wewnętrznych reakcji na różne sprawy.

  Przebudowa pozwala w sposób miękki i delikatny, nie tylko zmieniać własne nastawienie do życia, ale również dobierać odpowiedni kontekst w rozmowach i w działaniu. Inaczej mówiąc, przebudowa jest to umiejętność znajdowania różnych punktów widzenia. Przebudowę znaczenia i kontekstu stosujemy, aby zobaczyć dobre strony sytuacji, w jakiej znalazł się klient. 

 Przebudowa znaczenia to nadanie innego znaczenia czemuś, co jest faktem. Nasz mózg lubi, kiedy wszystko jest jasne, dlatego etykietujemy innych ludzi i ….siebie. Jednak to, co lubi nasz mózg, nie zawsze jest dobre dla nas samych. Bardzo często, funkcjonujemy w świecie metafor, które polegają na etykietowaniu: tchórzliwy, dzielny, odważny itd. Każda etykieta może mieć dowolne znaczenie, co więcej etykiety nie zawsze są trafne! Należy pamiętać, że są często niepodatne na zmianę, więc zamiast wiarygodnie opisywać rzeczywistość, mogą stać się fundamentem stereotypów i uprzedzeń.W procesie coachingu bardzo często szukamy innych znaczeń, aby podnieść rozmówcę na duchu albo spojrzeć z innej strony na jego dokonania. Klient mówi: „Jestem słaby”, a coach zmieniając tę metaforę może powiedzieć: „Nie sądzę, uważam raczej, że jest Pan/i krytyczny w stosunku do siebie”. Dla kogoś określenie np. słabości, będzie obiektywnym wskaźnikiem jego kwalifikacji moralnych albo fizycznych, a dla zupełnie innej osoby będzie  nadmiernie podniesioną poprzeczką. Bardzo często spotykamy się w życiu z taką sytuacją, że jeżeli chcemy kogoś pognębić idziemy w kierunku określeń pejoratywnych, a jeśli chcemy kogoś podnieść na duchu  w kierunku pozytywnym. Dajmy na to przykład ucieczki przed psem: znaczenie negatywne: bałeś się, jesteś tchórzem; znaczenie pozytywne: jesteś ostrożny i właściwie dbasz o zdrowie. Inny przykład: ktoś uczy się nocami, negatywne: nie potrafi właściwie gospodarować czasem; pozytywne; jest bardzo pracowity. Jeżeli będziemy podkreślać w działaniu u naszych dzieci, osób z otoczenia czy pracowników wyłącznie słabe strony, należy liczyć się z tym, że będą to słabi pracownicy i sprawiające kłopoty dzieci. Natomiast jeśli będziemy pokazywać te zachowania jako mocne strony, to będą to pracownicy i dzieci przekonani o własnej wartości. W zależności od tego, jaką mamy wizję, co chcemy wzmacniać, używamy jednej albo drugiej etykiety. Właśnie taki proces nazywamy przebudową znaczenia. Większość z nas może sobie przypomnieć sytuacje, w których przyszło nam do głowy wiele negatywne myśli. Jeśli są dla nas bolesne i trudno nam  je odegnać, a na domiar złego zaczynamy wierzyć, że są prawdziwe - warto zastosować przebudowę znaczenia. Warto dać odpór samokrytyce w postaci negatywnych etykiet,  nie tylko dlatego, że pogarsza nasze samopoczucie psychiczne, ale dlatego że może zadziałać jako samospełniająca się przepowiednia. Brak wiary w swoją wartość czy swoje możliwości,  może niekorzystnie przełożyć się na naszą efektywność, pozycję społeczną czy też na nasze związki z ludźmi.

   Ważną strategią w uporządkowaniu wewnętrznych reakcji człowieka na rzeczywistość jest przebudowa kontekstu. Nasze działania zarówno te pozytywne, jaki i negatywne są bardzo skuteczne. Tak naprawdę w życiu nie mamy żadnych działań, które byłyby nieskuteczne. Czasami nie dostrzegamy jednak właściwego kontekstu w naszym postępowaniu. Wszystkie nasze umiejętności byłyby dobre i sprzyjały naszemu wzrostowi, gdyby były użyte we właściwym kontekście. Bardzo często popełniamy błędy, bądź ponosimy porażki nie dlatego, że robimy coś źle. Ma na to wpływ nieodpowiedni kontekst oraz nasza drobiazgowość, tam gdzie powinniśmy się zdystansować i na odwrót.  Jesteśmy wyrozumiali wtedy, kiedy trzeba postawić granice, a stawiamy granice tam, gdzie powinniśmy być bardziej wyrozumiali. Przebudowa kontekstu służy uporządkowaniu przestrzeni. Stosuje się ją w sytuacji, kiedy klient mówi tak: „ Nie wiem co mam robić, zawsze w sytuacji Y reaguję X, a chciałbym reagować Z” np. zawsze w określonej sytuacji denerwuję się, wycofuję się, bardzo często nie podejmuję decyzji, często czekam do ostatniej chwili, a później mam za mało czasu. Mam skłonność do nadmiernej krytyki, a potem do samousprawiedliwienia się. Jeżeli klient mówi „Jestem zbyt….” czy: „Chciałbym przestać wciąż….”, to odpowiednie są tu pytania: „Kiedy to zachowanie mogłoby być użyteczne?”; „W jakich okolicznościach zachowanie to byłoby właściwe?   Dokładnie to samo zachowanie i sposób działania może nie sprawdzać się w danej sytuacji, jednak w jakimś innym kontekście może okazać się całkiem przydatne i użyteczne. Dlatego kiedy myślimy o czyimś zachowaniu (albo swoim), które się nam nie podoba – trzeba poszukać dla niego jakiegoś innego kontekstu, innej sytuacji. Przebudowa kontekstu jest to kwestia interpretowania rzeczywistości, która może być źródłem dobrej refleksji nad naszym zachowaniem.

 

Tagi

jak się rozwijać jak przygotować się do zmian jak realizować cele coaching coaching kariery coaching ICC

Opublikowano: 2018-10-15

Zobacz inne artykuły w kategorii Motywacja »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

7-bledow-ktore-latwo-popelnic-na-rozmowie-kwalifikacyjnej

7 błędów, które łatwo popełnić na rozmowie kwalifikacyjnej

Nie chcę w tym artykule poświęcać miejsca opisowi tak podstawowych błędów jak: niepunktualność, włączony telefon komórkowy podczas rozmowy z rekruterem, nieadekwatny strój, postawa pt. „tak nie za bardzo mi zależy, przyszedłem sobie popatrzeć, co macie do zaoferowania”. Zajmę się błędami bardziej subtelnymi, ale – niestety – dość powszechnymi i wpływającymi na efekt rekrutacji. 

czytaj dalej »

jak-sie-motywowac-by-osiagac-cele

Jak się motywować, by osiągać cele?

Umiejętne wyznaczanie celów to kluczowa kwestia, gdy chcemy osiągnąć to, czego pragniemy. Okazuje się jednak, że utrzymanie motywacji na poziomie, który pozwoli wytrwale dążyć do tego, co sobie zaplanujemy czy wymarzymy, nie jest wcale takie łatwe. 

czytaj dalej »

kariera-i-zycie-prywatne-jak-odnalezc-zagubiony-balans

Kariera i życie prywatne. Jak odnaleźć zagubiony balans?

Brak równowagi pomiędzy życiem prywatnym, a zawodowym, w dłuższej perspektywie, może mieć negatywny wpływ na zaniedbywany przez nas, wybrany obszar życia. Nie zawsze od razu zauważamy potencjalne straty, jakie płynąć mogą z braku zachowania odpowiedniego balansu. Jednak o wiele lepiej jest w porę nauczyć się je dostrzegać, niż stracić coś, czego być może już nigdy nie odzyskamy. 

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.