Przejdź do treści

Zmiany w Życiu

Strona główna » Co powinno skłonić nas do zmiany pracy?

Co powinno skłonić nas do zmiany pracy?

  • przez

Rezygnacja z pracy z niewłaściwych powodów to błąd, który bardzo często popełniamy rozwijając swoją karierę. Niestety, niewłaściwe powody mają to do siebie, że trudno je rozpoznać. W rezultacie decyzja, która wydaje się doskonałym pomysłem, może z czasem okazać się błędem nie do naprawienia. Jak zatem rozpoznać, które argumenty przemawiające za zmianą pracy są tymi właściwymi?

Złe stosunki z kolegami/managerami

Jeśli nie dogadujesz się ze współpracownikami, spędzenie dnia w miejscu pracy może być prawdziwym wyzwaniem – to naturalne, że nie chcemy przebywać w miejscu, w którym czujemy się źle. Warto jednak pamiętać o tym, że relacje z innymi to tylko jeden z wielu elementów składających się na dzień pracy. Jeśli pracujesz w świetnej firmie, a do tego odnosisz sukcesy, nie powinieneś zmieniać pracy tylko ze względu na osobiste relacje.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Wyższe wynagrodzenie

Zmiana pracy ze względu na wynagrodzenie często postrzegana jest jako zła decyzja zawodowa. Mówi się, że nowa praca powinna wiązać się z nowymi wyzwaniami, krokiem na przód i rozwojem kompetencji – pieniądze nie mogą być głównym motywatorem. To rada, którą warto wziąć sobie do serca, ale każdy kij ma dwa końce. Czasem nasze życie wymaga od nas zatroszczenia się przede wszystkim o kwestie finansowe – wówczas rozwój zarodowy naturalnie schodzi na dalszy plan.

Brak wyzwań

Jeśli twoja praca jest dla ciebie zbyt prosta, może warto pomyśleć o jej zmianie. Nowe zadania, które zmobilizują cię do cięższej pracy, pomogą Ci rozwinąć się zawodowo. Zanim jednak zaczniesz poszukiwania nowej pracy, upewnij się, że w pełni wykorzystujesz potencjał aktualnej. Brak wyzwań może wynikać też z tego, że wcale ich nie szukasz.

Brak awansu

Brak oczekiwanego awansu może zaboleć. Może też sprawić, że zaczniemy rozglądać się za nowymi perspektywami zawodowymi – bo po co tkwić w miejscu, jeśli inne firmy dają nam ciekawsze możliwości? Niezależnie od tego, jak niemiłe jest to doświadczenie, warto zachować otwarty umysł – brak awansu nie musi przekreślać naszych szans na sukces w danej organizacji. To dobry moment na podsumowanie i zadanie sobie pytania, czy na pewno jesteśmy gotowi na kolejny krok w karierze.

Nowe możliwości

Niektóre nowe możliwości wydają nam się zbyt dobre, żeby z nich zrezygnować. Zwłaszcza jeśli nowa oferta pozwoli nam rozwinąć się zawodowo i zdobyć nowe umiejętności. Jednak zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję, warto dobrze zastanowić się nad obecną pracą – czy osiągnęliśmy wszystko, co chcieliśmy? Czy to na pewno odpowiedni moment na zmianę?

W rzeczywistości każdy z powodów zmiany pracy może być tym dobrym lub tym złym. Wszystko zależy od sytuacji. Dobry powód to taki, który dobrze wpisuje się w twoje aktualne wyobrażenie o swoim rozwoju zawodowym i nie kłóci się z celami osobistymi. Zamiast poszukiwać konkretnych powodów do zmiany pracy, warto upewnić się, że krok, który zamierzamy zrobić będzie dobry dla nas i dla naszej kariery. Jeśli o to zadbasz, będzie to zawsze dobrą decyzją, niezależnie od bezpośredniego powodu, dla którego ją podejmujemy.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *