Co się zmienia, kiedy naprawdę kochasz siebie? 6 rzeczy, które widać i czuć
co-sie-zmienia-kiedy-naprawde-kochasz-siebie-6-rzeczy-ktore-widac-i-czuc

 

Związek z samym sobą to najdłuższa relacja w naszym życiu. Dłuższej nie ma! Nie możemy uciec, wyprowadzić się, rozwieść, zmienić towarzystwa, obrazić czy strzelić focha. Na zawsze jesteśmy razem!

Dla niektórych jest to związek najtrudniejszy, niezwykle wymagający i potrzebujący troski, dlatego warto zainwestować w to matrimonium, bo nie ma większej miłości niż miłość do siebie.

Dajemy to, co mamy, więc im więcej miłości masz dla siebie, tym więcej możesz z siebie dać. Jedynie ten, kto kocha siebie, może kochać innych. To prawda!

Wiele osób podejmuje trud pokochania siebie. Często jest to ciernista i wyboista droga, ale gdy przejdzie się pomyślnie, dzieją się prawdziwe cuda.

Co takiego dzieje się wtedy wokół nas? Jak rozpoznać, że naprawdę kochamy siebie?

1. Jestem w porządku – samoakceptacja niedoskonałości

Gdy kochasz siebie niezależnie od sytuacji, wiesz, że jesteś we właściwym miejscu i czasie. Jesteś w porządku, o ile z premedytacją nie krzywdzisz innych. Zyskujesz spokój i zaufanie do samego siebie. Znika wewnętrzny krytyk; akceptujesz w pełni wszystkie swoje wady, zalety i ograniczenia. Bierzesz odpowiedzialność za swoje porażki i błędy i wyciągasz z nich refleksje. Jeżeli ze strony innych spotka Cię krytyka, sprawdzasz jej zasadność i ważność. Nie atakujesz i nie uprawiasz samokrytyki. Jesteś wyjątkową jednostką i zasługujesz na to, aby czuć się ze sobą najlepiej! 

2. Szacunek do siebie – rozwój

Już niczego nie musisz, niczego nie nadrabiasz, nie jesteś dla wszystkich miły. Jesteś sobą. Nie wszyscy muszą Cię kochać, nie tkwisz w toksycznych relacjach. Nie krzywdzisz, lecz dbasz o siebie. 

Szanujesz siebie na tyle, aby porzucić wszystko, co Ci nie służy, co Cię nie rozwija i co nie daje Ci szczęścia. Z troski o siebie dbasz o samorozwój i skupiasz się na swoich talentach i mocnych stronach. 

Dbasz o higienę psychiczną, prowadzisz szczere rozmowy o swoich uczuciach i potrzebach. Już wiesz, co Cię wzmacnia i buduje!

3. Miłość i szacunek do innych 

Miłość do innych wyrasta z prawdziwej miłości do samego siebie. Zdrowa miłość do siebie jest bazą, na której możemy budować prawdziwe i wartościowe relacje; jest podstawą autentycznej, prawdziwej miłości do innych. Jesteśmy w stanie budować trwałe związki, kochać własne dzieci, tworzyć wspaniałe przyjaźnie. Dlatego warto podjąć trud pokochanie siebie.

Czego naprawdę ludzie żałują przed śmiercią? Zaniedbywania kontaktów z najbliższymi. Poświęcaj zatem relacjom więcej czasu i dbaj o to, aby być blisko z ludźmi, z którymi czujesz się najlepiej.

4. Zatrzymanie się – świadomość życia tu i teraz

Już nie pędzisz, nie uciekasz, nie żyjesz w biegu; potrafisz zatrzymać się i spojrzeć z dystansu na to, co Cię otacza. Kiedy zaczynasz kochać siebie, uwalniasz się od przeszłości i toksycznych wspomnień, które ograniczają Cię i blokują. Przestajesz się zamartwiać, przestajesz żyć w lęku. ZACZYNASZ żyć TU i TERAZ, z wielką uważnością czerpiąc radość z tego, co Cię spotyka. Tuż po przebudzeniu czujesz wdzięczność, że dostajesz w prezencie kolejny dzień, i przyjmujesz go z radością!

5. Podejmowanie decyzji 

Nagle okazuje się, że Twoje zdanie jest najważniejsze. Wszystkie rady i opinie innych są istotne, ale są tylko informacjami. Wykorzystujesz je, o ile są pomocne, ale decyzje podejmujesz TY – na podstawie swoich wyborów – głęboko wierząc w ich słuszność. Nie obwiniasz siebie i nie masz wątpliwości, że są najlepsze dla Ciebie w danym momencie, bo są TWOJE. 

6. Luz i przyjemności

Twoje ciało jest wyluzowane, klatka piersiowa wypięta, idziesz pewnie, wyprostowany, patrzysz przed siebie. Inni odbierają Cię jako osobę spokojną, zdecydowaną, opanowaną i pewną swojego. I oczy Ci się śmieją! Luz przejawia się także w stosunku do siebie, dystansie i zwyczajnym żartowaniu z siebie.

Pozwalasz sobie na przyjemności! Potrafisz celebrować najmniejsze sukcesy. Doceniasz siebie! Nie są wyrafinowane nagrody, bo czasami wystarczą drobnostki w postaci kawy wypitej w ulubionym miejscu, kupionych sobie kwiatów lub pójścia na masaż. Nasze życie tworzą małe rzeczy. Jeżeli docenimy te najmniejsze, zyskamy poczucie ciągłej nagrody! 

Bo jeżeli kochamy siebie w zdrowy sposób, najbardziej na świecie zasługujemy na wszystko, co najlepsze!

Życzę Wam tej najpiękniejszej miłości. Reszta sama do Was przyjdzie! 

PS. To kiedy powiesz do siebie głośno i z miłością: „KOCHAM CIĘ?”.

 

Tagi

uważność rozwój osobisty miłość samoświadomość samoakceptacja

Opublikowano: 2017-10-11

Zobacz inne artykuły w kategorii Miłość i Związki »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

dlaczego-nie-chodzimy-do-teatru

Dlaczego nie chodzimy do teatru?

Nie chodzę do teatru, bo nie mam butów – takim stwierdzeniem uraczył mnie jeden ze znajomych. Na tym przykładzie mogłabym zakończyć swój wywód dochodząc do prostego wniosku – kto chce, szuka sposobu. Kto nie chce, szuka powodu. Ja tak łatwo nie odpuszczam. Sama do teatru chodzę często, spontanicznie, z potrzeby serca.

czytaj dalej »

magda-bebenek-potrafimy-wszystko-czego-chcemy

Magda Bębenek. Potrafimy wszystko, czego chcemy

Magda Bębenek – autorka cyklu książek Polka potrafi, trenerka, podróżniczka, inicjatorka projektów kobiecych, inspiratorka.

czytaj dalej »

wdowienstwo-czesc-2-nowy-zwiazek-po-smierci-meza

Wdowieństwo - część 2. Nowy związek po śmierci męża?

Ponieważ średnia długość życia kobiet jest wyższa niż mężczyzn, problem wdowieństwa dotyka je znaczniej częściej (50%, podczas gdy w przypadku mężczyzn jedynie 15%). Mimo to, w ponowne związki małżeńskie wstępują częściej mężczyźni (najczęściej z młodszymi partnerkami) niż kobiety. 

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.