Co skóra mówi o stanie Twojego zdrowia? Przeczytaj koniecznie!
co-skora-mowi-o-stanie-twojego-zdrowia-przeczytaj-koniecznie

 

Skóra jest największym organem naszego organizmu, mającym ogromne znaczenie dla naszego życia i zdrowia. Choć bez skóry nie możemy żyć, właśnie o niej najczęściej zapominamy – niewłaściwie ją odżywiamy, za mało nawadniamy, nie dotleniamy jej. Jednocześnie zmuszamy ją do ładnego wyglądu dziwnymi zabiegami kosmetycznymi – z operacjami plastycznymi włącznie.

Skóra to swego rodzaju łącznik naszego świata wewnętrznego ze światem zewnętrznym. Świat zewnętrzny odczuwamy dzięki zmysłowi dotyku. Jest to nie tylko bardzo ważny zmysł w okresie rozwoju dziecka, lecz także niezbędny element dla utrzymania równowagi psychicznej człowieka w każdym wieku. Na skórze widać również od razu przeżywane emocje oraz to, że w naszym organizmie źle się dzieje – źle funkcjonuje jakiś organ lub toczy się jakaś choroba. Swędzenie, zaczerwienienie, zmiany ropne, łuszczenie, obrzęk, stan zapalny, trądzik – miejsce nie jest przypadkowe; skóra dokładnie komunikuje nam, co złego się dzieje. Dlatego warto zrozumieć, co do nas mówi.

Skóra – na której widać skrywane emocje – ma związek z poczuciem własnej wartości. Emocją, która towarzyszy problemom ze skórą, jest poczucie wstydu. To niezwykle silna, destrukcyjna emocja, która wpływa na życie, zdrowie i osobowość człowieka. Wstyd hamuje rozwój osobisty oraz osiąganie sukcesów, sprawia, że nie pozwalamy sobie na radość życia i poczucie szczęścia, może także doprowadzić do działań samounicestwiających (uzależnienia, agresja, niebezpieczne zachowania). 

Jeśli chcesz się dowiedzieć, co twoja skóra mówi do ciebie, czym należy się zająć (najlepiej podczas psychoterapii), wykonaj ćwiczenie. Bądź ze sobą szczery!

 1. Rozbierz się.
 2. Uważnie obejrzyj swoją skórę – najlepiej całą powierzchnię swojego ciała.
 3. Zanotuj uczucia, jakie towarzyszą oglądaniu siebie.
 4. Opisz stan swojej skóry (np.: sucha, obwisła, szara, poraniona, piękna, napięta, ładna, elastyczna, świeża, zaniedbana, brzydka, szorstka, zadbana, dopieszczona, delikatna, o ładnym kolorze).
 5. Przeczytaj dokładnie opis swojej skóry.

Z opisu dowiesz się, co podświadomie myślisz o sobie. Z kolei emocje, które towarzyszyły ci podczas oględzin, mają ogromny wpływ na twoje życie codzienne.

Zadaniem problemów ze skórą jest podświadome chronienie cię przed kontaktem, który sprawia ci ból. Ból może sprawiać nawet delikatny dotyk, przytulenie, fizyczna lub mentalna bliskość z drugim człowiekiem. Twoje krosty, ropienie, wysypka czy łuszczenie chronią cię przed bolesnym dotykiem; drugi człowiek z kolei podświadomie odbiera twoją przypadłość jako coś obrzydliwego, a więc nietykalnego. 

Problemy ze skórą to także skutek stresu i niewłaściwej diety – a z tym łatwiej sobie poradzić.

 Zwróć uwagę na to, co należy zmienić, żeby twoja skóra ładnie wyglądała:

 • czy zdrowo się odżywiasz?
 • czy wypijasz około 2 litrów wody na dobę?
 • czy śpisz 8–10 godzin na dobę?
 • czy spacerujesz i starasz się codziennie oddychać świeżym powietrzem?
 • czy leczysz się na coś?
 • czy twoja gospodarka hormonalna jest w normie?
 • czy odpoczywasz wystarczającą ilość czasu?
 • czy jesteś zadowolony ze swojego życia prywatnego i zawodowego?

Z powyższej listy najłatwiej jest zmienić swoją dietę i zadbać o odpowiednie nawodnienie, więc od tego zacznij!

Wyeliminuj ze swojego jadłospisu:

 • alkohol;
 • czarną herbatę i duże ilości kawy (powyżej 2 filiżanek dziennie);
 • tłuste jedzenie;
 • przetworzone jedzenie typu fast food;
 • cukier, sól;
 • słodkie i energetyzujące napoje;
 • słodycze;
 • przekąski (np. chipsy, orzeszki solone).

Wprowadź do swojego jadłospisu:

 • regularne jedzenie;
 • regularne nawadnianie; 
 • warzywa i owoce spożywane codziennie w dużych ilościach;
 • nabiał, mięso i ryby dobrego gatunku.

Wiosna to dobry czas na zmiany w życiu, nawet te drobne w odżywianiu.

Poniższa rycina pokazuje, co mówi do ciebie skóra twojej twarzy, kiedy pojawiają się na niej pryszcze lub inne problemy. Trądzikowa mapa twarzy pokazuje, jakie organy połączone są z daną częścią twarzy i co się dzieje, kiedy nie zwracasz uwagi na dietę i wrzucasz do żołądka wszystko, co wpadnie ci w ręce.

Źródło: www.psychologiawygladu.pl

 

Tagi

zdrowie zdrowe odżywianie dieta ciało zdrowe nawyki żywieniowe ciało i umysł

Opublikowano: 2018-08-24

Zobacz inne artykuły w kategorii Harmonia Życia »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

zatancz-ze-soba-w-5-rytmach

Zatańcz ze sobą w 5 rytmach

Ciało jest naszym domem. Jest z nami zawsze i wszędzie. To dzięki niemu możemy realizować się w życiu, czuć, doświadczać. To, jak o nie dbamy, świadczy o naszej jakości życia. Im lepiej potrafimy słuchać naszego ciała, tym bardziej nasze życie jest pełne tego, za czym tak ciągle tęsknimy – szczęścia.

czytaj dalej »

mindfulness-jest-dla-kazdego-kilka-praktycznych-wskazowek-ktore-pomoga-ci-zaczac

Mindfulness jest dla każdego! Kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci zacząć

To stan umysłu osiągany poprzez skupienie uwagi na chwili obecnej, przy równoczesnym łagodnym przyjmowaniu i akceptowaniu emocji, myśli i wrażeń zmysłowych. Mindfulness można praktykować poprzez medytację, odpowiednie ćwiczenia i zróżnicowane formy świadomego działania w życiu codziennym i w pracy.

czytaj dalej »

depresja-czy-jeszcze-zaloba

Depresja czy jeszcze żałoba?

Ból po stracie bliskiej osoby jest niewyobrażalny. To beznadziejny krzyk rozpaczy, który zamienia życie w koszmar. To nie musi być klasyczna depresja, związana z zaburzeniem nastroju, takie samopoczucie może być po prostu silną reakcją na niedawno przeżyty ostry stres.

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.