Co zmienia się po narodzinach dziecka?
co-zmienia-sie-po-narodzinach-dziecka

 

Życiu każdego człowieka towarzyszy mnóstwo utartych stereotypów i schematów. Jakże często przy rodzinnym stole padają irytujące nas pytania: Kiedy w końcu się ustatkujesz? Kiedy ślub? Kiedy będziecie mieli dzieci? Ile razy Wy to słyszeliście? 

Gdy okazuje się, że faktycznie będziecie mieli dziecko, znów pojawiają się głosy z radami dotyczącymi porodu, karmienia, spania, ubierania, ząbkowania. Wymieniać można by jeszcze długo, bo kreatywność wścibskich ciotek i koleżanek w tym zakresie jest ogromna, zwłaszcza tych bezdzietnych.

Oczywiste jest, że pojawienie się nowego członka rodziny zmienia trochę w życiu. Niektórzy mówią, że wywraca je do góry nogami, ale nie dajcie się zwariować. To prawda, że nie da się już w sobotę spać do południa, chociaż czasem się o tym marzy. Huczne życie towarzyskie również schodzi na jakiś czas na boczny tor. Nie oznacza to jednak, że należy się zamykać w domu. Zaufajcie własnej intuicji.

Spacery, spacery i jeszcze raz spacery. Wychodźcie na nie jak najczęściej. Maluch na świeżym powietrzu będzie smacznie spał, a wy chwilę sobie odpoczniecie. Świetnym rozwiązaniem jest spacer z inną mamą. Rozmowa i wymiana spostrzeżeń dodadzą energii i podniosą na duchu w chwilach zwątpienia. Coraz większą popularnością cieszą się też kluby mam, w których – podczas gdy dzieci bawią się ze sobą – dorośli mogą spokojnie porozmawiać.

Odwiedziny gości to naprawdę nie koniec świata. Nie trzeba przygotowywać wystawnego przyjęcia, wystarczy herbata. Zaproście znajomych do domu – dzięki temu spędzicie miły wieczór przy plotkach, oglądaniu filmu czy grach planszowych, podczas gdy maluch będzie słodko spał w swoim łóżeczku.

Nie bójcie się też korzystać z komunikacji publicznej. Naprawdę jest dla wszystkich. Choć napotkacie na pewno trudności, korzystając z pociągów, to zawsze znajdzie się ktoś, kto zaoferuje swoją pomoc.

W ciągu dnia nie chodźcie na palcach przy dziecku, niech uczy się odróżniać dzień od nocy. Oczywiście nie zabierajcie malucha na rockowy koncert, ale obiad na mieście raz na jakiś czas spokojnie możecie zjeść. Nie ma też potrzeby wyłączać radia, odłączać dzwonka od drzwi czy wyłączać dźwięku w telefonach.

Co zmienia się po narodzinach dziecka:

  • Relacje w rodzinie – już nie jest was dwoje, lecz co najmniej troje. Relacje między wami budują się od nowa.
  • Zarwane noce – bynajmniej nie z powodu imprez.
  • Spontaniczny wypad na miasto – raczej odpada. Poproście siostrę, brata czy koleżankę, by raz na jakiś czas posiedziała z maluchem wieczorem, dzięki temu będziecie mieli chwilę dla siebie. 
  • Kiedyś można było wziąć klucze do domu, dokumenty i wyjść. Teraz liczba niezbędnych rzeczy stale rośnie: ubrania na przebranie, jedzenie czy ulubiona przytulanka. Przygotujcie sobie zestaw „na wyjście”, a uprości to Waszą codzienną logistykę.
  • Koszty – niewątpliwie rosną, ale tu również należy zachowa
  • umiar, bo wasz maluch nie potrzebuje 50 drogich, interaktywnych zabawek czy markowych ubrań.
  • Praca – złapiecie do niej trochę dystansu. Jesteście teraz komuś potrzebni, ktoś czeka na Was w domu. Dla niego jesteście idealni i najukochańszy na świecie.

Przyzwyczajajcie swoje dzieci od początku, że na świecie istnieją inni ludzie poza mamą i tatą.  

Rodzicielstwo to niekończąca się przygoda. Z chwilą pojawienia się dziecka na świecie uruchamiona zostaje samonapędzająca się machina zmian. Tylko od was zależy, jak potoczy się wasza podróż.

Tagi

relacje w rodzinie narodziny rodzicielstwo

Opublikowano: 2015-11-27

Zobacz inne artykuły w kategorii Relacje »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

nastolatki-w-podrozy-czesc-2

Nastolatki w podróży - część 2

Wspominałam już, że znam kilku podróżujących nastolatków i osoby, które zaczęły podróżować we wczesnej młodości. Dość szybko odkryli, co w życiu sprawia im przyjemność i starają się realizować swoje pasje. Często rozmawiam z młodymi ludźmi na temat podróży i wielu z nich mówi, że chętnie by gdzieś wyjechali, ale podróże są za drogie, a poza tym nie wiedzą jak przekonać rodziców, by im pozwolili.

czytaj dalej »

jak-rozpoznac-toksyczna-relacje-wyjasnia-wojciech-eichelberger

Jak rozpoznać toksyczną relację? Wyjaśnia Wojciech Eichelberger

Czym jest toksyczna relacja z drugim człowiekiem? Jak ją rozpocznać? Czym różni się od trudnej relacji? Sprawdź, jak tłumaczy to zjawisko Wojciech Eichelberger

czytaj dalej »

czy-zawsze-warto-byc-szczerym

Czy zawsze warto być szczerym?

Od małego wpaja się nam, że szczerość i uczciwość są bardzo ważne. Nie należy kłamać, trzeba mówić prawdę i cieszyć się, gdy ktoś jest szczery wobec nas. Zgadzam się z tym, jednak wydaje mi się, że wiele osób traktuje to trochę zbyt dosłownie…

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.