Czas na zmianę
czas-na-zmiane

 

Jaki czas dajesz sobie na zmianę? Kiedy stwierdzisz, że przyszła i jak zamierzasz świętować kolejne etapy na drodze do niej?

To ważne pytania, które warto sobie zadać, bo determinują działania, które podejmiesz. Wielu moich klientów w pierwszej chwili daje sobie na zmianę bardzo mało czasu. Tymczasem poszukiwanie pracy tego czasu wymaga. I ten czas warto sobie dać. Ale ważniejsze jest, żeby go precyzyjnie określić i powiedzieć sobie, po czym poznam, że osiągnąłem sukces.

Mamy październik – kiedy chcesz, żeby zmiana się zadziała? Podaj precyzyjną datę i zaplanuj prowadzące do niej kroki.

Co będzie tym momentem, kiedy powiesz sobie – "zmiana się zadziała"? Czy będzie to moment podpisania umowy? Pierwszy dzień w pracy? Otrzymanie umowy na stałe, po okresie próbnym?

Ważne, żeby czas, który sobie dasz, pozwolił na realne działania i dał Ci możliwość wpływu na toczące się wydarzenia. Znam wiele przykładów osób, które dały sobie za mało czasu. Co się wówczas dzieje? Zazwyczaj potwierdzają się mity dotyczące rynku pracy – nie ma pracy, nikt nie potrzebuje ludzi o moich kwalifikacjach. Najczęściej wówczas intensywnie wysyłamy odpowiedzi na ogłoszenia – jakiekolwiek, gdziekolwiek – i przyjmujemy pierwszą ofertę, która nam się trafi.

Są też osoby, które tego czasu dają sobie zbyt dużo, co powoduje, że odwlekają moment podjęcia działania. Pozostają w obecnym miejscu pracy, pozwalając by narastał stan „już tu nie pasuję, ale nie wiem gdzie chcę być”. Pielęgnują bierność.

Jak dobrze wyznaczyć czas na poszukiwanie pracy?

Przede wszystkim spojrzeć na siebie – jakie są moje potrzeby? Ile czasu jeszcze chcę być w obecnym miejscu? Kiedy będę gotowy z kwalifikacjami i doświadczeniem, aby trafić w miejsce, które jest dla mnie atrakcyjne?

Dokładnie zobaczyć, jak wygląda rynek – ile czasu realnie szuka się pracy (statystyki mówią, że nawet 12 miesięcy)? Jaki to moment w roku (jest pewien rytm na rynku pracy, np. praktyki są wakacyjne, a audyt najwięcej pracy ma jesienią i zimą)? Jakie są perspektywy dla branży, stanowisk, które mnie interesują? Ile trwa proces rekrutacyjny od momentu wysłania przeze mnie ogłoszenia (to czasem nawet kilka miesięcy)? Jaki mam okres wypowiedzenia u mojego obecnego pracodawcy?

 Wreszcie - jakie działania chcę podjąć, szukając pracy, i ile czasu na nie potrzebuję?

Wyznaczając czas na poszukiwanie pracy, zadbaj o bieżące zadania, zabezpieczenie finansowe na czas poszukiwania (jak długo mogę pozostać bez pracy, żeby spokojnie żyć i na jaki poziom życia się godzę?) oraz czas i przestrzeń na regularne działania podejmowane na rzecz poszukiwania pracy.

I teraz ważne pytanie – jakie to będą działania? Poszukiwanie pracy to okazja do podjęcia działań celowych, nakierowanych na poszukiwanie tej konkretnej oferty czy stanowiska. Ale to także okazja do rozpoczęcia działań długofalowych, takich jak budowanie wizerunku w oczach potencjalnych przyszłych pracodawców, partnerów, środowisk opiniotwórczych.

A teraz weź kartkę papieru. I zapisz swoje odpowiedzi: jak będę szukał pracy? Punkt pierwszy – poprzez ogłoszenia. Punkt drugi… Ile punktów będzie na Twojej liście? To pierwszy krok. Przyjrzyj się tej liście. Odpowiedz na pytania podane przeze mnie powyżej. I jeśli jesteś gotowy do zmiany – zapisz, kiedy ma się ona stać. 

Tagi

zadowolenie z pracy zmiana pracy samoświadomość w pracy praca zgodna z własnym charakterem

Opublikowano: 2014-10-27

Zobacz inne artykuły w kategorii Sukces i Pieniądze »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

zatrzymaj-sie-zanim-wprowadzisz-zmiany

Zatrzymaj się, zanim wprowadzisz zmiany

W swojej pracy psychologa i coacha często spotykam się z niezwykle konkretnym, a jednocześnie zupełnie nieokreślonym celem: „Koniecznie chcę coś zmienić. Najlepiej natychmiast, z dnia na dzień”. Zmiana sama w sobie bywa postrzegana jako „złoty środek” na bieżące trudności, wehikuł do tego „lepszego”, upragnionego życia.

czytaj dalej »

chcesz-otworzyc-wlasny-biznes-sprawdz-od-czego-zaczac-i-co-warto-wiedziec

Chcesz otworzyć własny biznes? Sprawdź, od czego zacząć i co warto wiedzieć

Koreańskie kosmetyki? Wegańska knajpa? Wypożyczalnia rowerów? Masz pomysł na własny biznes? Czujesz, że w obecnej pracy na etacie marnujesz swoje talenty? Chcesz spróbować, jak to jest być samodzielnym przedsiębiorcą? Do dzieła!

czytaj dalej »

sposoby-na-stresujacy-niedoczas

Sposoby na stresujący niedoczas

Bywają momenty w naszym życiu, kiedy gonimy własny ogon, kiedy doba wydaje się za krótka, a multitasking, choć wiemy, że jest przereklamowany, staje się koniecznością. Artykuły o lepszej organizacji czasu wydają się być wtedy ironicznym śmiechem losu, który patrzy na nasze „nieogarnianie”.

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.