Czas na zmianę
czas-na-zmiane

 

Jaki czas dajesz sobie na zmianę? Kiedy stwierdzisz, że przyszła i jak zamierzasz świętować kolejne etapy na drodze do niej?

To ważne pytania, które warto sobie zadać, bo determinują działania, które podejmiesz. Wielu moich klientów w pierwszej chwili daje sobie na zmianę bardzo mało czasu. Tymczasem poszukiwanie pracy tego czasu wymaga. I ten czas warto sobie dać. Ale ważniejsze jest, żeby go precyzyjnie określić i powiedzieć sobie, po czym poznam, że osiągnąłem sukces.

Mamy październik – kiedy chcesz, żeby zmiana się zadziała? Podaj precyzyjną datę i zaplanuj prowadzące do niej kroki.

Co będzie tym momentem, kiedy powiesz sobie – "zmiana się zadziała"? Czy będzie to moment podpisania umowy? Pierwszy dzień w pracy? Otrzymanie umowy na stałe, po okresie próbnym?

Ważne, żeby czas, który sobie dasz, pozwolił na realne działania i dał Ci możliwość wpływu na toczące się wydarzenia. Znam wiele przykładów osób, które dały sobie za mało czasu. Co się wówczas dzieje? Zazwyczaj potwierdzają się mity dotyczące rynku pracy – nie ma pracy, nikt nie potrzebuje ludzi o moich kwalifikacjach. Najczęściej wówczas intensywnie wysyłamy odpowiedzi na ogłoszenia – jakiekolwiek, gdziekolwiek – i przyjmujemy pierwszą ofertę, która nam się trafi.

Są też osoby, które tego czasu dają sobie zbyt dużo, co powoduje, że odwlekają moment podjęcia działania. Pozostają w obecnym miejscu pracy, pozwalając by narastał stan „już tu nie pasuję, ale nie wiem gdzie chcę być”. Pielęgnują bierność.

Jak dobrze wyznaczyć czas na poszukiwanie pracy?

Przede wszystkim spojrzeć na siebie – jakie są moje potrzeby? Ile czasu jeszcze chcę być w obecnym miejscu? Kiedy będę gotowy z kwalifikacjami i doświadczeniem, aby trafić w miejsce, które jest dla mnie atrakcyjne?

Dokładnie zobaczyć, jak wygląda rynek – ile czasu realnie szuka się pracy (statystyki mówią, że nawet 12 miesięcy)? Jaki to moment w roku (jest pewien rytm na rynku pracy, np. praktyki są wakacyjne, a audyt najwięcej pracy ma jesienią i zimą)? Jakie są perspektywy dla branży, stanowisk, które mnie interesują? Ile trwa proces rekrutacyjny od momentu wysłania przeze mnie ogłoszenia (to czasem nawet kilka miesięcy)? Jaki mam okres wypowiedzenia u mojego obecnego pracodawcy?

 Wreszcie - jakie działania chcę podjąć, szukając pracy, i ile czasu na nie potrzebuję?

Wyznaczając czas na poszukiwanie pracy, zadbaj o bieżące zadania, zabezpieczenie finansowe na czas poszukiwania (jak długo mogę pozostać bez pracy, żeby spokojnie żyć i na jaki poziom życia się godzę?) oraz czas i przestrzeń na regularne działania podejmowane na rzecz poszukiwania pracy.

I teraz ważne pytanie – jakie to będą działania? Poszukiwanie pracy to okazja do podjęcia działań celowych, nakierowanych na poszukiwanie tej konkretnej oferty czy stanowiska. Ale to także okazja do rozpoczęcia działań długofalowych, takich jak budowanie wizerunku w oczach potencjalnych przyszłych pracodawców, partnerów, środowisk opiniotwórczych.

A teraz weź kartkę papieru. I zapisz swoje odpowiedzi: jak będę szukał pracy? Punkt pierwszy – poprzez ogłoszenia. Punkt drugi… Ile punktów będzie na Twojej liście? To pierwszy krok. Przyjrzyj się tej liście. Odpowiedz na pytania podane przeze mnie powyżej. I jeśli jesteś gotowy do zmiany – zapisz, kiedy ma się ona stać. 

Tagi

zadowolenie z pracy zmiana pracy samoświadomość w pracy praca zgodna z własnym charakterem

Opublikowano: 2014-10-27

Zobacz inne artykuły w kategorii Sukces i Pieniądze »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

badz-zmiana-ktora-pragniesz-ujrzec-w-swiecie

Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie

Ciekawe, w jakiej sytuacji zawodowej Cię zastaję, drogi czytelniku. Jesteś zadowolony ze swojej kariery? Czy w żagle wieje pomyślny wiatr? A może jest po prostu zwyczajnie, ani lepiej, ani gorzej? Każdego dnia wychodzisz do pracy, co miesiąc wynagrodzenie wpływa na konto? A może praca nie ta, albo nie ma jej wcale? I pośpiesznie szukasz?

czytaj dalej »

czuje-ze-musze-cos-zmienic-w-moim-zyciu-tylko-nie-wiem-co-znacie-to-uczucie

"Czuję, że muszę coś zmienić w moim życiu... Tylko nie wiem co!" Znacie to uczucie?

Któż  z nas nie miał takiego momentu w życiu, w którym obudził się pewnego dnia, rozejrzał i... nie spodobało mu się to, co zobaczył? Któż nie miał momentu, w którym pomyślał: Muszę coś ze swoim  życiem zrobić, muszę coś zmienić...?

czytaj dalej »

ciagle-tesknisz-za-piatkiem-sprawdz-jak-zerwac-z-zyciem-od-weekendu-do-weekendu

Ciągle tęsknisz za piątkiem? Sprawdź, jak zerwać z życiem od weekendu do weekendu

Tęsknota za piątkowym popołudniem dotyczy nie tylko tych, którzy nienawidzą swojej pracy, lecz także tych, którzy w dni robocze marginalizują swoje potrzeby. Jeśli myśl o poniedziałkowym poranku zamiast energii przynosi ci obniżenie nastroju, zniechęcenie, lęk czy złość, przyjrzyj się, jak postrzegasz własną pracę w kontekście dni wolnych.

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.