Cztery rzeczy, które musisz pokazać w czasie rozmowy kwalifikacyjnej
cztery-rzeczy-ktore-musisz-pokazac-w-czasie-rozmowy-kwalifikacyjnej

 

Dla wielu z nas rozmowa kwalifikacyjna może okazać się stresującym przeżyciem. Nic dziwnego, w końcu aby pracodawca zaoferował nam pracę, musimy zaprezentować się z jak najlepszej strony. W walce ze stresem przydatne może okazać się dobre przygotowanie do spotkania. Odpowiednia strategia i ułożony wcześniej plan działania pozwolą wpleść w rozmowę argumenty, które mogą stać się decydujące dla powodzenia spotkania.

Niezależnie od sytuacji pamiętaj o podstawowych zasadach, takich jak punktualność, schludny ubiór czy uśmiech na twarzy. Ponadto odpowiednie przygotowanie znacznie ułatwi ci zdobycie posady, o którą się ubiegasz. O czym warto pamiętać i co należy pokazać w czasie rozmowy kwalifikacyjnej? 

1. Umiejętności komunikacyjne 

Bez względu na to, czy ubiegasz się o posadę programisty, handlowca czy office managera, pracodawca będzie wymagał od ciebie umiejętności komunikacyjnych – w końcu są one niezwykle przydatne niemal w każdym zawodzie. Dlatego pamiętaj, aby odpowiedzi udzielać pełnymi zdaniami, nie używać równoważników zdań czy zdawkowych słów: „Tak” albo „Nie”. Pamiętaj, że ważne jest nie tylko to, co mówisz, lecz także sposób, w jaki mówisz. Jeśli zwykle mówisz bardzo cicho, nie potrafisz utrzymać kontaktu wzrokowego, a wypowiedzenie więcej niż trzech słów sprawia ci problem, pracodawca odbierze cię jako osobę nieśmiałą. Nie zawsze będzie to działało na twoją korzyść, dlatego postaraj się zwalczyć nieśmiałość – postaraj się możliwie jak najlepiej wyeksponować postawę pewności siebie. Jeśli z jakichś względów nie jesteś w stanie tego zrobić, rozważ pracę, w której umiejętności komunikacyjne nie są najważniejszym wymogiem. 

2. Success story 

Zastanów się nad swoim dotychczasowym doświadczeniem w pracy. Czy w twojej karierze miały miejsce sytuacje, w których czułeś się naprawdę dumny? Może rozwiązałeś problem, z którym firma borykała się od dłuższego czasu? Zdobyłeś nowych klientów w krótkim czasie? A może twój szef był tak zadowolony z twojej pracy, że mianował cię pracownikiem roku? Wykorzystaj to w czasie rozmowy. Postaraj się to jednak zrobić bardzo naturalnie, wplatając tę historię w odpowiedź na pytanie rekrutera. Prawdziwe przykłady z wcześniejszej pracy pokażą, co mógłby zyskać nowy pracodawca, jeśli zatrudni właśnie ciebie.

3. Wiedza o firmie

Być może już spotkałeś się z tą poradą. To bardzo cenna wskazówka, należy ją jednak dobrze wykorzystać. Aby wzbudzić zainteresowanie rekrutującego, postaraj się dowiedzieć o firmie nieco więcej niż tylko tego, co znajduje się na jej stronie internetowej. Poszukaj informacji na temat ostatnio zdobytych przez firmę nagród, odwiedź na Linkedin czy Goldenline profil osoby rekrutującej, postaraj się dowiedzieć czegoś na temat polityki personalnej firmy oraz wewnętrznych, mniej formalnych zwyczajów. Wykorzystaj te informacje w trakcie rozmowy – może warto wspomnieć o tym, że podobają ci się piątkowe, inspiracyjne spotkania z ciekawymi ludźmi, kiedy zostaniesz zapytany o to, dlaczego chcesz pracować w firmie. To zaledwie jedna z wielu możliwości, jakie możesz wykorzystać, aby pokazać, że interesujesz się firmą i dobrze przygotowałeś się na spotkanie.

4. Korzyść z zatrudnienia właśnie ciebie

Oprócz ciekawych historii i anegdot z poprzedniej pracy, które potwierdzają, jak cennym pracownikiem jesteś, postaraj się także przygotować listę konkretnych argumentów, które wskażą korzyści, jakie wiążą się z zatrudnieniem ciebie. Przeanalizuj ogłoszenie o pracę. Co było w nim najważniejsze? Jakimi umiejętnościami powinieneś się wykazać? Przygotuj odpowiednie argumenty, które udowodnią, że te właśnie cechy są twoimi najsilniejszymi. 

Jeśli mimo świetnego przygotowania do rozmowy i dobrego wrażenia po spotkaniu nie otrzymasz pracy, nie przejmuj się za bardzo! Niekiedy w trakcie rekrutacji pojawiają się czynniki niezależne od nas. Pomyśl sobie, że być może to znak, że w danej firmie poszukiwano kandydata
o innym profilu, a na ciebie wciąż czeka inna, znacznie ciekawsza oferta. 

Tagi

pewność siebie poszukiwanie pracy pieniądze planowanie porady korporacja

Opublikowano: 2017-01-16

Zobacz inne artykuły w kategorii Sukces i Pieniądze »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

przygoda-marii-joao-pires-czyli-co-pomaga-wybrnac-z-trudnych-sytuacji

Przygoda Marii Joao Pires, czyli co pomaga wybrnąć z trudnych sytuacji

W życiu bywają różne nieprzewidziane sytuacje. Mam tu na myśli głównie niespodzianki, potocznie zwane „wrzuceniem na głęboką wodę”, gdy nie do końca czujemy, że mamy właściwe kompetencje do poradzenia sobie z sytuacją. 

czytaj dalej »

historia-kolem-sie-toczy

Historia kołem się toczy

Rzecz będzie o Kole, czyli jak donosi wszechwiedząca Wikipedia: "zbiorze wszystkich punktów płaszczyzny, których odległość od ustalonego punktu na tej płaszczyźnie (środka koła) nie przekracza pewnej wartości (promienia koła)". Jak widać wszystko jasne.

czytaj dalej »

badz-kim-miales-byc-czesc-4

Bądź, kim miałeś być. CZĘŚĆ 4

Czy to, w jaki sposób przeżywasz swoją codzienność, jest w zgodzie z tobą? Czy rozumiesz swoje preferencje i to, w jakich warunkach najlepiej funkcjonujesz? 

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.