Czy dałbyś sobie drugie życie?
czy-dalbys-sobie-drugie-zycie

 

Często, kiedy rozmawiam z pracownikami, menedżerami czy też właścicielami firm, którzy narzekają na zbyt dużo pracy, nieatrakcyjność zadań i zbyt małe dochody, stawiam im jedno, proste pytanie: „Czy Ty sam zapłaciłbyś sobie 100% wynagrodzenia za dzisiejszy dzień?”. To pytanie – tester. Grymasy twarzy, reakcje ciała i odpowiedzi, jakie słyszę, pozwalają mi dość szybko wyrobić sobie opinię na temat całościowego oglądu sytuacji. Jednak to, co niezmiernie mnie zaskakuje, to fakt, że jak do tej pory jeszcze nigdy nie usłyszałem odpowiedzi w stylu „Tak, a nawet bym sobie jeszcze dopłacił!”.

Czasami, kiedy spotykam różnych ludzi w swoim życiu i słucham ich historii, chciałbym im zadać powyższe pytanie w nieco poszerzonej formie, która odnosiłaby się nie tylko do pracy. Brzmiało by ono: „Czy Ty sam podarowałbyś sobie drugie życie?”. Przy czym w jego kontekście nie chciałbym, abyś rozliczał siebie z tego, ile złych uczynków lub niegodziwości w życiu uczyniłeś, ale spojrzał na swoje życie przez pryzmat tego, czy dobrze i atrakcyjnie je przeżyłeś. Z ilu nadążających się okazji skorzystałeś? Jak wiele odważnych decyzji, pomimo strachu i obaw, podjąłeś? No i chyba w tym wszystkim najważniejsze: Na ile w tych działaniach byłeś spójny ze sobą? Bo kopie i podróbki nie są w cenie! Przyjmując, że tlen, woda i ziemia to cenne ziemskie zasoby, które są intensywnie eksploatowane, a populacja ludzka wciąż wzrasta. Nie ma opcji, aby wszyscy dostali szansę na drugie życie. To rozwiązanie dla tych, którzy potrafią zrobić z niego najlepszy użytek.

Rozmawiając o perspektywie dalekiej przyszłości wielu z nas nie za bardzo się powyższą wizją przejmie. Jednak co by się stało, gdyby zgodnie z pomysłem twórców serialu „Pozostawieni”, nagle w nocy z 31.12.2018 na 1.01.2019 miało z powierzchni ziemi zniknąć 2% ludności? Tej, która najgorzej radzi sobie z pełnym wykorzystaniem szansy, jaką jest życie na Ziemi, w sytuacji w jakiej przyszło im żyć. No i teraz pytanie, czy w takim przypadku mielibyśmy szansę spotkać się w Nowym Roku?

 

Tagi

celebracja życia coaching czego potrzebuję w życiu czy będę szczęśliwy

Opublikowano: 2018-12-17

Zobacz inne artykuły w kategorii Sukces i Pieniądze »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

coaching-jako-konstruktywny-dialog-lidia-d-czarkowska

"Coaching jako konstruktywny dialog" Lidia D. Czarkowska

Są osoby, które coaching niosą, i są tacy, których coaching niesie. Do pierwszej grupy z całą pewnością należy dr Lidia D. Czarkowska, redaktor naukowy rekomendowanej książki, a przy okazji dyrektor Centrum Coachingu Akademii Leona Koźmińskiego. Wydane niedawno, jeszcze pachnące farbą drukarską dzieło powinno dotrzeć do każdej osoby, która w coachingu dostrzega również własną drogę rozwoju. 

czytaj dalej »

asertywnosc-nie-jest-sztuka-odmawiania-lecz-sztuka-bycia-soba

Asertywność nie jest sztuką odmawiania, lecz sztuką bycia sobą

Jeżeli zbyt często pozwalasz na to, żeby ludzie przekraczali Twoje granice, zaczynasz kumulować w sobie dużo złych emocji. Z racji tego, że muszą mieć one ujście, prawdopodobnie, co jakiś czas, będziesz mieć potrzebę dogryzania drugiej osobie nawet w normalnej sytuacji życiowej. Nie wiesz skąd bierze się w Tobie to napięcie, a to czysty odwet...

czytaj dalej »

stroj-zdobi-nasz-nastroj

Strój zdobi nasz nastrój

Kilka dni temu znajoma, którą spotkałam na szkoleniu, popatrzyła na mnie – mogłabym nawet powiedzieć, że otaksowała mnie wzrokiem – i powiedziała: “No, no ładnie wyglądasz. Idziesz na randkę?”. Zaskoczyło mnie to, więc tylko kiwnęłam głową. Ta sytuacja zmusiła mnie jednak do myślenia.

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.