Czy warto prosić o pomoc?
czy-warto-prosic-o-pomoc

 

Obserwując otaczających mnie ludzi, zaglądając do Internetu, spotykając się z młodzieżą, odnoszę wrażenie, że „pomaganie jest na czasie”. Powstaje coraz więcej fundacji zajmujących się różnymi rodzajami pomocy, którą świadczą ludziom czy zwierzętom. W wielu miejscach organizowane są akcje charytatywne, loterie fantowe, kiermasze, z których dochód przeznaczany jest na konkretny cel. Ludzie w coraz wcześniejszym wieku zaczynają się angażować w wolontariat (czasami z własnej woli, czasami zmuszeni przez kogoś lub z powodu oczekiwanych korzyści – chociaż wtedy nie powinno to być nazywane wolontariatem). To modne, a my lubimy być modni. W wychowaniu młodego człowieka coraz większą uwagę zwraca się na empatię – umiejętność wczuwania się w stan drugiego człowieka, zauważania ludzi znajdujących się wokół nas.

Wszelka pomoc, jaką dajemy innym, jest bardzo ważna i nie chcę podważać jej zasadności. Chciałabym się skupić na osobach, które tej pomocy udzielają. Mam wrażenie, że o ile dużą uwagę przykłada się do uczenia dzieci, aby dzieliły się zabawkami, aby podchodziły do kogoś, kto samotnie siedzi w kącie i pytały, co się stało, lub zapraszały do zabawy, o tyle wielokrotnie zapominamy zwrócić uwagę na to, że każdy ma również prawo o pomoc poprosić. Kilkuletnie dzieci uczymy, aby zawsze używały słowa „proszę”, aby nie krzyczały, jeśli coś jest za trudne, tylko podeszły i poinformowały o tym kogoś starszego – to często właśnie na tym etapie kończy się nauka proszenia o pomoc czy wsparcie. 

Obserwując świat, widzimy wielu wspaniałych ludzi. Jedni dzielą się pieniędzmi, inni czasem, pomysłami, umiejętnościami – każdy chętnie daje to, co może. Czasami po cichu, anonimowo, innym razem wśród blasków fleszy – najważniejsze, aby potrzebujący otrzymali pomoc.

Czy mamy okazję obserwować kogoś, kto o coś prosi? Jak często? Kto to jest?

Mam wrażenie, że jeśli widzimy taką osobę, to najczęściej prosi ona o pieniądze. Jest to ktoś skrajnie ubogi – żebrak, „pijaczek” itd. Nie przywiązujemy wagi do innych sytuacji, w których ktoś prosi o (często niewielką) pomoc w sprawach zwyczajnych i w związku z tym dochodzimy do wniosku, że o pomoc proszą ubodzy, czy ewentualnie ci słabsi, mniej umiejętni. Nie chcąc należeć do tej grupy, uznajemy, że proszenie o cokolwiek nie przystoi nam jako osobom na pewnym stanowisku, o wysokim statusie społecznym. Boimy się, że zostaniemy uznani za osoby mało samodzielne, o słabej sile woli, nie potrafiące radzić sobie ze zwyczajnymi trudnościami. Wszystko to prowadzi do sytuacji, w której jesteśmy przeciążeni, zestresowani, niejednokrotnie przestraszeni, a nasze emocje szaleją.

Okazuje się, że proszenie innych o pomoc jest dość trudną sztuką. Zamiast to po prostu zrobić, analizujemy, co ktoś sobie o nas pomyśli. Nie zwracamy uwagi na fakt, że jeśli to my jesteśmy o coś proszeni, traktujemy to jako normalną sytuację. Wielokrotnie pomoc, której komuś udzielamy, praktycznie nic nas nie kosztuje – nie tylko w sensie materialnym. To często drobnostka, rozmowa, podzielenie się swoja opinią. Czy jeśli ktoś o coś Cię prosi, to w Twoich oczach od razu staje się nieudacznikiem? Oczywiście, że nie. Powiem więcej, osoby, które nigdy o nic nie proszą, grają rolę samowystarczalnych, często nie budzą zaufania. Jesteśmy tylko ludźmi – każdy z nas pewne rzeczy posiada czy potrafi, a innych nie.

Co więcej, jeśli czasami poprosisz kogoś o pomoc, to jeśli ta osoba znajdzie się w potrzebie, również łatwiej będzie jej poprosić o pomoc ciebie. Będzie to okazja do rozwijania Waszej relacji. Warto pamiętać o tym, że aby była prawdziwa, każda relacja między ludźmi musi być obustronna. Obie osoby muszą umieć zarówno oferować, jak i przyjmować pomoc.

Jeśli czegoś potrzebujesz, po prostu o tym powiedz, jeśli chcesz komuś pomoc – również. Bądź szczery sam ze sobą. Nie warto za wszelką cenę robić wszystkiego samemu. Czasami warto poprosić o pomoc, nawet jeśli coś potrafisz zrobić w pojedynkę, chociażby po to, aby ktoś inny poczuł się potrzebny – w ten sposób pomożesz także jemu.

Tagi

dobre relacje z ludźmi wdzięczność wsparcie

Opublikowano: 2016-05-16

Zobacz inne artykuły w kategorii Relacje »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

jak-brzmi-czarodziejskie-slowo

Jak brzmi czarodziejskie słowo?

Po powrocie z urlopu, jak każdy, zająłem się przeglądaniem poczty. Otrzymałem wyjątkowo wiele wiadomości. W trakcie odpisywania na maile równolegle otrzymywałem od moich partnerów odpowiedzi na zadane jeszcze przed urlopem pytania...

czytaj dalej »

jak-przestac-sie-przejmowac-i-czerpac-z-zycia-wiecej-radosci-zastosuj-5-krokow-ku-szczesciu

Jak przestać się przejmować i czerpać z życia więcej radości? Zastosuj 5 kroków ku szczęściu

Czy w obliczu niepowodzeń i trudności można czuć się szczęśliwym? Odpowiedź na tak postawione pytanie zależy od tego, jak zdefiniujemy poczucie szczęścia. Jeśli uznamy, że „szczęście to cieszenie się dniem codziennym, a nie branie codzienności za coś oczywistego”*, być może uda się nam doświadczać radości codziennie, a nie tylko w wyjątkowych okolicznościach.

czytaj dalej »

rodzice-jak-sobie-z-nimi-radzic

Rodzice - jak sobie z nimi radzić?

Relacje między dziećmi a rodzicami to wcale nie prosta sprawa. W telewizji pojawiają się kolejne programy opowiadające o tym, jak radzić sobie z trudnym dzieckiem/nastolatkiem.

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.