Czy warto prosić o pomoc?
czy-warto-prosic-o-pomoc

 

Obserwując otaczających mnie ludzi, zaglądając do Internetu, spotykając się z młodzieżą, odnoszę wrażenie, że „pomaganie jest na czasie”. Powstaje coraz więcej fundacji zajmujących się różnymi rodzajami pomocy, którą świadczą ludziom czy zwierzętom. W wielu miejscach organizowane są akcje charytatywne, loterie fantowe, kiermasze, z których dochód przeznaczany jest na konkretny cel. Ludzie w coraz wcześniejszym wieku zaczynają się angażować w wolontariat (czasami z własnej woli, czasami zmuszeni przez kogoś lub z powodu oczekiwanych korzyści – chociaż wtedy nie powinno to być nazywane wolontariatem). To modne, a my lubimy być modni. W wychowaniu młodego człowieka coraz większą uwagę zwraca się na empatię – umiejętność wczuwania się w stan drugiego człowieka, zauważania ludzi znajdujących się wokół nas.

Wszelka pomoc, jaką dajemy innym, jest bardzo ważna i nie chcę podważać jej zasadności. Chciałabym się skupić na osobach, które tej pomocy udzielają. Mam wrażenie, że o ile dużą uwagę przykłada się do uczenia dzieci, aby dzieliły się zabawkami, aby podchodziły do kogoś, kto samotnie siedzi w kącie i pytały, co się stało, lub zapraszały do zabawy, o tyle wielokrotnie zapominamy zwrócić uwagę na to, że każdy ma również prawo o pomoc poprosić. Kilkuletnie dzieci uczymy, aby zawsze używały słowa „proszę”, aby nie krzyczały, jeśli coś jest za trudne, tylko podeszły i poinformowały o tym kogoś starszego – to często właśnie na tym etapie kończy się nauka proszenia o pomoc czy wsparcie. 

Obserwując świat, widzimy wielu wspaniałych ludzi. Jedni dzielą się pieniędzmi, inni czasem, pomysłami, umiejętnościami – każdy chętnie daje to, co może. Czasami po cichu, anonimowo, innym razem wśród blasków fleszy – najważniejsze, aby potrzebujący otrzymali pomoc.

Czy mamy okazję obserwować kogoś, kto o coś prosi? Jak często? Kto to jest?

Mam wrażenie, że jeśli widzimy taką osobę, to najczęściej prosi ona o pieniądze. Jest to ktoś skrajnie ubogi – żebrak, „pijaczek” itd. Nie przywiązujemy wagi do innych sytuacji, w których ktoś prosi o (często niewielką) pomoc w sprawach zwyczajnych i w związku z tym dochodzimy do wniosku, że o pomoc proszą ubodzy, czy ewentualnie ci słabsi, mniej umiejętni. Nie chcąc należeć do tej grupy, uznajemy, że proszenie o cokolwiek nie przystoi nam jako osobom na pewnym stanowisku, o wysokim statusie społecznym. Boimy się, że zostaniemy uznani za osoby mało samodzielne, o słabej sile woli, nie potrafiące radzić sobie ze zwyczajnymi trudnościami. Wszystko to prowadzi do sytuacji, w której jesteśmy przeciążeni, zestresowani, niejednokrotnie przestraszeni, a nasze emocje szaleją.

Okazuje się, że proszenie innych o pomoc jest dość trudną sztuką. Zamiast to po prostu zrobić, analizujemy, co ktoś sobie o nas pomyśli. Nie zwracamy uwagi na fakt, że jeśli to my jesteśmy o coś proszeni, traktujemy to jako normalną sytuację. Wielokrotnie pomoc, której komuś udzielamy, praktycznie nic nas nie kosztuje – nie tylko w sensie materialnym. To często drobnostka, rozmowa, podzielenie się swoja opinią. Czy jeśli ktoś o coś Cię prosi, to w Twoich oczach od razu staje się nieudacznikiem? Oczywiście, że nie. Powiem więcej, osoby, które nigdy o nic nie proszą, grają rolę samowystarczalnych, często nie budzą zaufania. Jesteśmy tylko ludźmi – każdy z nas pewne rzeczy posiada czy potrafi, a innych nie.

Co więcej, jeśli czasami poprosisz kogoś o pomoc, to jeśli ta osoba znajdzie się w potrzebie, również łatwiej będzie jej poprosić o pomoc ciebie. Będzie to okazja do rozwijania Waszej relacji. Warto pamiętać o tym, że aby była prawdziwa, każda relacja między ludźmi musi być obustronna. Obie osoby muszą umieć zarówno oferować, jak i przyjmować pomoc.

Jeśli czegoś potrzebujesz, po prostu o tym powiedz, jeśli chcesz komuś pomoc – również. Bądź szczery sam ze sobą. Nie warto za wszelką cenę robić wszystkiego samemu. Czasami warto poprosić o pomoc, nawet jeśli coś potrafisz zrobić w pojedynkę, chociażby po to, aby ktoś inny poczuł się potrzebny – w ten sposób pomożesz także jemu.

Tagi

dobre relacje z ludźmi wdzięczność wsparcie

Opublikowano: 2016-05-16

Zobacz inne artykuły w kategorii Relacje »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

konflikt-pokolen-na-rynku-pracy-czy-mlodzi-pracownicy-beda-w-stanie-dogadac-sie-ze-swoimi-szefami

Konflikt pokoleń na rynku pracy. Czy młodzi pracownicy będą w stanie dogadać się ze swoimi szefami?

Młodym ludziom coraz trudniej jest wejść na rynek pracy, ale czy przyczyny faktycznie stanowią mała podaż ofert lub niedopasowanie kwalifikacji do potrzeb pracodawców? Największym problemem mogą być różnice pokoleniowe pomiędzy tymi, którzy pracy szukają, a tymi, którzy rekrutują.

czytaj dalej »

sila-pozytywnego-myslenia-czyli-co-potrafia-twoje-mysli

Siła pozytywnego myślenia, czyli co potrafią Twoje myśli

Niebo jest tuż po burzy i zza chmur delikatnie przebija poranne słońce. Krople deszczu leżą spokojnie na dużych liściach kwiatów, a nieustanny śpiew ptaków towarzyszy porannym rozmowom sąsiadów i zabawie dzieci na dworze. Możemy powiedzieć: zwykły, niedzielny poranek. Nikomu nigdzie nie śpieszy się, każdy jest zadowolony, spokojny i na pozór szczęśliwy...

czytaj dalej »

co-wspolnego-ma-poczucie-wdziecznosci-z-byciem-hygge

Co wspólnego ma poczucie wdzięczności z byciem hygge?

Każdy z nas ma nieskończoną listę rzeczy, za które może być wdzięczny, w dodatku każdego dnia. Problem w tym, że w codziennym pędzie nie zauważamy małych cudów, drobnych przyjemności, rzeczy zwyczajnych, a jednak pozytywnych, które zdarzają się na każdym kroku. 

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.