D jak Depresja
d-jak-depresja

 

Słowa na "d", które przychodzą Ci do głowy jako pierwsze, to może: dom, dobro, czy doskonałość. Jest ich moc, więc wszystkich tu nie przytoczę. Ale wśród nas są i tacy, którzy w odpowiedzi na to pytanie podaliby inny zestaw słów: deficyt, diagnoza, dysfunkcja, dwubiegunowa, depresja.

Depresja. Tym sławetnym słowem, rozpocznę nowy jesienny cykl pisany dla Zmian w Życiu.

Sławy, choć wątpliwej, mogą pozazdrościć jej miliony, bo bywa na salonach, dotyka i młodych i starszych, biednych i bogatych, utytułowanych i tych mniej, a granice na mapie nie mają dla niej większego znaczenia. Bywa złośliwa w swojej mocy, może być zabójcza, gdy zostanie pozostawiona sama sobie. Jest silna, a siłę swą wykorzystuje, aby boleśnie pokonać przeciwnika. Nie wybiera tylko słabszych jednostek i prawie każdego może zaczepić, usidlić, a czasem i na dobre pokonać.

Kilkanaście tygodni temu świat obiegła wiadomość o śmierci Robina Williamsa, genialnego komika i nietuzinkowego aktora. Jako powód samobójstwa wskazuje się m.in. depresję. Ponoć w tym przypadku było szersze spektrum chorobowe, a aktualna wtedy depresja mogła być skutkiem, a nie przyczyną, co nie zmienia faktu, że świat stracił wielką postać kina, a depresja miała w tym swój niecny udział. Niestety, nie jest to pierwszy przypadek, i zapewne nie ostatni, w którym depresja wzięła górę i zniszczyła ludzkie życie.

Depresja atakuje i na oczach świata pustoszy, demoluje i rujnuje ciało i duszę. Jakiś czas temu na portalu Zmiany w Życiu o potrzebie konsultacji psychologicznych mówił profesor Bohdan Wasilewski. Była mowa o szukaniu pomocy u specjalistów dobrych i wykwalikowanych, którzy są w stanie rozpoznać nasze problemy i naprowadzić nasze życie na nowe, lepsze tory. I tutaj dodam, że depresja jako choroba cywilizacyjna naszych czasów, także domaga się prawdziwych ekspertów, którzy w odpowiedni sposób się nią zajmą! Nie można jej bagatelizować, udawać, że jej nie ma, zakrywać przed nią oczy czy wmawiać sobie, że zaraz minie.

I dlatego, dla uczczenia jej niecnej wielkości, 23 lutego obchodzimy Dzień Walki z Depresją. WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia uważa, że w 2020 roku depresja stanie się drugą chorobową plagą świata. Organizacja podaje także, że depresja występuje w prawie każdym zakątku świata i dotyka prawie 5% jego populacji. Rocznie w Polsce umiera na depresję (głównie z powodu samobójstwa) prawie 6 tysięcy ludzi, a na świecie są to dziesiątki tysięcy. Ponoć już co dziesiąty Polak ma depresję lub cierpi na inne zaburzenia psychiczne.

Powyższy ranking i przytoczone statystyki nie są pozytywne, stąd potrzeba uświadomienia społeczeństwu, jak wielkie spustoszenie sieje depresja. Warto o niej pisać, aby dać do zrozumienia wielu, że depresja nie śpi i czyhać może tuż za rogiem, chcąc zaatakować kolejnego zawodnika.

I dlatego szukanie pomocy to nie wstyd, lecz dar odwagi! Z tego powodu we wstępie do nowego cyklu o depresji zwracam uwagę na to, jak ważne jest szukanie ratunku u specjalistów. Warto o tym rozmawiać nie tylko z bliskimi, lecz także z lekarzem pierwszego kontaktu, psychologiem, psychoterapeutą czy psychiatrą. Rany otwarte łatwo się leczy, te niewidoczne są już trudniejszym wyzwaniem. Gdy samemu braknie Ci już sił, a choroba ostro daje się we znaki, niezbędna jest właściwa pomoc! Czasem wstyd czy ocena innych powstrzymuje przed działaniem, ale nie wolno im ulegać i udawać, że samo przejdzie, że minie, że się przeczeka. Ból psychiczny i fizyczny sprawiają cierpienie, ale ich odpowiednia diagnoza pozwoli, by nad badanym powoli znów zaświeciło słońce, a jakość życia uległa znaczącej poprawie.

Moje dzisiejsze wezwanie to apel o niesienie ulgi w cierpieniu, gdy depresja naprawdę stanie się „naszym czarnym psem” – w nawiązaniu do filmu, który w sieci widziało już ponad 4 miliony widzów. Do odważnych świat należy, także wtedy, gdy do tej odwagi niezbędna jest pomocna dłoń specjalisty. Zatem odwagi, która zmienia nie tylko świat, ale i nas!

Zapraszam już wkrótce do kolejnej odsłony jesiennego cyklu, gdzie przedstawię dziedziny i cechy depresji. 

Tagi

zdrowie psychoterapia depresja cykl o depresji

Opublikowano: 2014-11-06

Zobacz inne artykuły w kategorii Harmonia Życia »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

autodestrukcja-czy-dotyczy-tez-ciebie-sprawdz-jak-ja-poskromic

Autodestrukcja - czy dotyczy też Ciebie? Sprawdź, jak ją poskromić

Powodem autodestrukcji mogą być przekonania, które działają jak samospełniająca się przepowiednia, negatywne emocje, błędna ocena prawdopodobieństwa możliwych szkód oraz niskie poczucie własnej wartości. Brak umiejętności wyrażania emocji na zewnątrz prowadzi do gromadzenia się ich wewnątrz. Jest to wołanie o pomoc bez słów. To cichy krzyk samotności, bólu i cierpienia, jakich doświadcza człowiek.

czytaj dalej »

depresja-niejedno-ma-imie

Depresja niejedno ma imię

Powrót do depresji, akt trzeci! Było już o ważności fachowej pomocy i depresji jako poważnym zagrożeniu zdrowia i życia w XXI wieku. Opisałam już jej objawy, a dziś zapraszam na rozpoznanie depresji, przekonując, że ta choroba niejedno ma imię.

czytaj dalej »

pierwsze-spotkanie-z-psychoterapeuta-konsultacja

Pierwsze spotkanie z psychoterapeutą - konsultacja

Konsultacja to pierwsze spotkanie z psychoterapeutą. Spotkanie może się jawić jako stresujące: nie wiadomo co powiedzieć, jak się zachować, pojawiają się wizje krytyki albo niezrozumienia… możesz czuć lęk, niepewność, wstyd. To tylko przykłady, bo każdy zareaguje na swój sposób. 

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.