Depresja w świecie dzieci i młodzieży
depresja-w-swiecie-dzieci-i-mlodziezy

 

Dziś w kolejnej odsłonie cyklu o depresji czas na młodzież. Czy depresja jest obojętna na losy nastolatków, czy także oni powinni się jej bać?

Niestety, depresja bywa okrutna nie tylko dla dorosłych. Dotyka drastycznie także młode pokolenie, zwłaszcza tych, którzy właśnie wchodzą w okres dojrzewania. Życie dziecka i nastolatków w dużej mierze koncentruje się na świecie szkoły – miejscu, gdzie otrzymuje się pierwsze nagrody, odkrywa się talenty i rodzi się wielka, romantyczna szkolna miłość. To także miejsce pierwszych rywalizacji, konfliktów personalnych czy porażek różnej treści, stresów i lęków, które młoda i wrażliwa istota spotyka na swej drodze. Łatwo wtedy zauważyć, że „dzieje się coś złego”, a wagary, niechęć do nauki, sportu czy spotkań towarzyskich, początkowo „z rzadka czy raz na jakiś czas”, powoli zaczynają stawać się codziennością.

U dzieci poniżej 12. roku życia depresja dotyczy 2%-3% populacji, a grupę w wieku 15-19 lat duża depresja atakuje bez kozery. Istotne cechy depresji mogą wystąpić niezależnie od wieku, a kryteria stosowane w jej diagnozie mogą być podobne, jak u dorosłych.

Już depresja dziecięca napawa nie lada trudności. Dlaczego? Dlatego że równocześnie obok niej mogą występować inne zaburzenia (np. zachowania), w których za widoczną agresją łatwo maskować skrywane emocje, a współwystępująca drażliwość u dziecka też nie pomaga w ocenie sytuacji. Ponadto, aktualne etapy rozwojowe u młodego człowieka wpływają bezpośrednio na końcową diagnozę.

Najmłodsi dotknięci tą chorobą nie rozprawiają o spadku nastroju czy dołku psychicznym, w którym tkwią, ale ich przygnębiony wygląd, wyraz twarzy i postawa ciała mogą zdradzać, że „coś” ich trapi. Fizycznymi objawami mogą być problemy natury somatycznej (np. bóle brzucha, brak apetytu, problemy ze snem) przy współwystępującej drażliwości. Wszelkie zaburzenia odżywiania, zachowania opozycyjno-buntownicze lub lękowe, wycofanie społeczne, problemy emocjonalne czy ucieczka w używki są niepokojącymi sygnałami, że dzieje się coś złego. Dodatkowo brak pewności siebie, niska samoocena i myśli (próby) samobójcze są kolejnym kryterium diagnostycznym, które wskazuje, że depresja nie śpi.

Przyczyny choroby bywają różne – od biochemicznych, genetycznych i środowiskowych, po związane z nagłymi stratami, krzywdą czy innymi negatywnymi sytuacjami zewnętrznymi, które przytrafiły się w środowisku dziecka czy nastolatka. Depresja wieku młodzieńczego atakuje zarówno chłopców, jak i dziewczęta, z przewagą tej drugiej grupy.

Leczenie młodzieży, głównie we współpracy z rodzicami czy opiekunami, opiera się na psychoedukacji, psychoterapii indywidualnej, grupowej lub terapii rodzinnej, a nawet farmakoterapii i nie powinno być lekceważone, pomijane, i traktowane „po macoszemu”.  

Adolescencja to wrażliwy okres w życiu każdego człowieka. Emocje i burza hormonalna nie dają o sobie zapomnieć, wybuchowość i drażliwość bywają na porządku dziennym, krytyka jest niemile widziana, a obraz siebie jeszcze w rozsypce, buduje się i co rusz pęka na nowo. Dlatego każdy rodzic, nauczyciel, opiekun czy specjalista poza obserwacją musi kierować się wyrozumiałością, spokojem i szczerą chęcią pomocy. Słuchać, gdy prosi o słuchanie, dać pomilczeć, kiedy nie chce mówić. Obserwacja i współpraca są niezbędne, aby wspierać nastolatków w tym dość specyficznym, ciekawym, ale i trudnym okresie rozwojowym. Bywa, że niezauważanie „krzyku” nastolatka, który cierpi, kończy się bardzo negatywnie (m.in. ucieczką w używki, ucieczką z domu czy próbami samobójczymi). Mówienie o miłości, zaufaniu i wyrozumiałości wcale nie jest banalne, tego właśnie potrzebuje każdy człowiek.

Źródła:

Psychopatologia zaburzeń nerwicowych i osobowości Jerzy W. Aleksandrowicz

Psychologia zaburzeń Robert C. Carson, James N. Butcher, Susan Mineka

Depresja Constance Hammen

Tagi

zdrowie psychoterapia depresja cykl o depresji

Opublikowano: 2014-11-27

Zobacz inne artykuły w kategorii Harmonia Życia »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

autodestrukcja-czy-dotyczy-tez-ciebie-sprawdz-jak-ja-poskromic

Autodestrukcja - czy dotyczy też Ciebie? Sprawdź, jak ją poskromić

Powodem autodestrukcji mogą być przekonania, które działają jak samospełniająca się przepowiednia, negatywne emocje, błędna ocena prawdopodobieństwa możliwych szkód oraz niskie poczucie własnej wartości. Brak umiejętności wyrażania emocji na zewnątrz prowadzi do gromadzenia się ich wewnątrz. Jest to wołanie o pomoc bez słów. To cichy krzyk samotności, bólu i cierpienia, jakich doświadcza człowiek.

czytaj dalej »

d-jak-depresja

D jak Depresja

Słowa na "d", które przychodzą Ci do głowy jako pierwsze, to może: dom, dobro, czy doskonałość. Jest ich moc, więc wszystkich tu nie przytoczę. Ale wśród nas są i tacy, którzy w odpowiedzi na to pytanie podaliby inny zestaw słów: deficyt, diagnoza, dysfunkcja, dwubiegunowa, depresja.

czytaj dalej »

owczy-ped-i-nie-tylko

Owczy pęd i nie tylko

Od jakiegoś czasu biegam. Nie dlatego, że to modne. Po prostu biegam. Nie będę się rozpisywał o tej formie aktywności, o jej walorach i o tym, czemu biegający są "naj". Propagandę zostawię innym. 

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.