Dlaczego zaplanowanie Twojego rozwoju i edukacji jest takie ważne? Sprawdź!

 

Pole niebieskie na mapie to pole odpowiedzialne za plany, schematy, porządkowanie spraw, wiedzę, naukę i rozwój. To też miejsce na takie zagadnienia jak intuicja oraz świadomość siebie i procesów zachodzących zarówno wewnątrz, jak i wokół nas.

Kolor niebieski jest kolorem spokoju, odpoczynku, nieba i tafli wody. To kolor medytacyjny, kolor wszelakiego rozwoju.

Na początek warto zastanowić się nad tym, czym dysponujemy, co umiemy, jakie mamy zasoby wiedzy i czy są one wystarczające. Gdy pracuję z ludźmi nad tym polem, czasami okazuje się, że w zasadzie niewiele potrzeba, bo wszystko jest; są studia, kursy, książki, wiedza świadoma i nieuświadomiona, zasoby, doświadczenie. Absolutnie wszystko (albo prawie wszystko), tyle że niewielka świadomość istnienia tego skarbu. Świadomość i poukładanie.

Niekiedy potrzebujemy wiedzieć więcej na dany temat. Jakie kursy, szkolenia możemy odbyć? Jakie szkoły ukończyć? Jaki efekt chcemy osiągnąć? Po co? To zaledwie kilka pytań, które warto sobie zadać na początek. Czy potrzebujemy nowej porcji wiedzy, czy dla własnego komfortu chcemy posiadać nowy pakiet informacji?

Poniżej znajdziecie listę pytań pomocniczych do pola niebieskiego. Mam nadzieję, że otworzą wam oczy na wiele spraw i aspektów z pola wiedzy i świadomości.

Czego chcesz się nauczyć? 

Czego potrzebujesz się nauczyć?

Co już umiesz i jak możesz to wykorzystać inaczej, lepiej? 

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, co wiesz, co umiesz, co potrafisz? Kto może ci pomoc w sprawdzeniu twoich umiejętności, twojej wiedzy, twoich kompetencji i możliwości? Doradca zawodowy, mentor, coach, trener, przyjaciel?

Jaką szkołę chcesz skończyć? Jakie studia? Jaki kurs zrealizować? Po co? Czy na pewno chcesz to zrobić dla siebie, czy po prostu wymagają tego twoja praca lub zajmowane stanowisko? Świadomość motywacji pozwala podjąć właściwą decyzję i wytrwać w niej. Ludzie zwykle bronią doktorat nie dlatego, że tego pragną, lecz dlatego, że wymagają tego ich stanowiska lub miejsca pracy.

Czego dokładnie chcesz (albo potrzebujesz się nauczyć), aby w innych sferach życia było ci łatwiej? Języki obce? Prawo jazdy? Programy i aplikacje komputerowe? Obsługa sprzętów i urządzeń? Potrzebujesz czy chcesz Warto to wiedzieć, bo wtedy łatwiej jest podejmować decyzje.

Jakie książki, filmy, publikacje, programy chcesz poznać? Z jakich powodów chcesz to zrobić?

Jaką wagę mają dla ciebie duchowość, modlitwa, kontemplacja, medytacja, wiara? Jaki masz do nich stosunek? Czy religia jest dla ciebie ważna? Jeśli tak – w jaki sposób wpływa na twoje życie? Czy utożsamiasz się z jej wartościami? Czy praktykujesz ją na co dzień,? A może to tylko zwyczajowa obrzędowość, bez głębi i refleksji?

Czy wiesz, jakie mechanizmy rządzą twoim życiem, twoimi emocjami, twoim zachowaniem, innymi ludźmi? Czy znasz (choćby z grubsza) działanie mechanizmów psychologicznych? Czy wiesz, że za agresją często stoi strach, a za puszeniem się – niskie poczucie własnej wartości? Taka wiedza pozwala panować nad własnymi emocjami i nawiązywać lepsze relacje, bo wówczas lepiej rozumiemy zachowania ludzi.

Czy masz wystarczająco rozwiniętą intuicję? Czy w nią wierzysz? Czy potrafisz – i chcesz – jej słuchać? Czy masz w sobie odwagę, aby pójść za jej głosem? Połączenie twardej wiedzy z siłą intuicji zapewnia nieprawdopodobną moc.

Czy w dobry dla ciebie sposób wykorzystujesz czas, który masz do dyspozycji? Co możesz zrobić, aby stać się bardziej efektywnym i wytrwałym w swoich postanowieniach i planach spełniania marzeń? Co możesz zrobić, alby lepiej planować i ogarniać dzień? Plan w komputerze, w telefonie, na ścianie, praca z kalendarzem, szkolenie z zarządzania czasem, praca z mapą, umiejętność ustalania priorytetów i zadań.

Czy wiesz, czego chcesz w każdym z pól na twojej mapie? Co w każdym z nich jest dla ciebie najważniejsze? Co jest priorytetem, a co na drugim i trzecim miejscu? Ile – i na co – energii i czasu chcesz i możesz przeznaczyć?

 

Tagi

rozwój osobisty karina sęp mapa marzeń jak się rozwijać rozwój zawodowy mapamarzeń mapacelów

Opublikowano: 2017-06-28

Zobacz inne artykuły w kategorii Motywacja »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

podroz-samotnie-czy-w-towarzystwie

Podróż - samotnie czy w towarzystwie?

Większość osób, którym mówię, że wyjeżdżam gdzieś sama, nawet na krótko, wyraża głębokie zdumienie – „chce ci się samej?”, „to bez sensu tak bez nikogo”, „ja nie umiałbym cieszyć się tym co widzę, nie mogąc z kimś dzielić tej chwili”, „przecież nieważne gdzie, ważne z kim, zapomniałaś?”, „co to za przyjemność, włóczyć się i nie mieć nawet do kogo otworzyć ust”. 

czytaj dalej »

odczarowac-coaching-czym-jest-a-czym-nie-jest-coaching-czyli-sesja-coachingowa-od-kuchni

ODCZAROWAĆ COACHING: Czym jest, a czym nie jest coaching, czyli sesja coachingowa od kuchni

Doczekaliśmy się czasów, w których co druga osoba jest coachem albo nim być zamierza, i prawie wszystko wokół nas jest coachingiem. Oczywiście trochę przesadzam, ale fakty są takie, że coraz więcej obszarów nazywanych jest coachingiem, w sposób – moim skromnym zdaniem – całkowicie nieuzasadniony.

czytaj dalej »

jak-zachowujemy-sie-w-podrozy

Jak zachowujemy się w podróży?

Podczas wyjazdów za granicę lubię obserwować zachowanie ludzi na urlopach. W swoim życiu sypiałam w bardzo różnych miejscach: od słabych hosteli bez wyżywienia po hotele wysokiej klasy przeznaczone dla grup zorganizowanych (głównie na wyjazdach służbowych).

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.