Dobry rodzic, czyli jaki? 6 ważnych porad dla mamy i taty
dobry-rodzic-czyli-jaki-6-waznych-porad-dla-mamy-i-taty

 

Drodzy Rodzice! Czy zdarzyło się Wam zastanawiać nad tym, czy jesteście dobrymi rodzicami? Czy dokonywaliście takich rozmyślań w sytuacji rodzicielskich sukcesów czy raczej porażek? Co braliście pod uwagę dokonując samooceny w tej kwestii? Czy doszliście do jakiś konstruktywnych wniosków? 

Na podstawie wielu rozmów z rodzicami uczniów dochodzę do wniosku, że zdecydowana większość zaczyna się nad tym zastanawiać w sytuacji, kiedy pojawiają się trudności w funkcjonowaniu ich dziecka. Wielu rodziców uważa, że jeśli ich dziecko w jakiejś sferze nie radzi sobie, to w tej właśnie sferze, oni jako rodzice, ponieśli mniejszą lub większą porażkę. Niestety, takie spojrzenie na sprawę częściej prowadzi do spadku nastroju, niż konstruktywnych wniosków.

Dlaczego tak bardzo zależy nam, aby być idealnym rodzicem? Czy wymagamy tego tylko od siebie, czy również od innych? Czy wierzymy w to, że ktokolwiek z nas może być idealny? Jeśli nie, to dlaczego wymagamy od siebie rzeczy niemożliwej? Rzeczy, której nikt od nas przecież nie wymaga…

Może to zabrzmi dziwnie, ale idealny rodzic wcale nie jest najlepszym rodzicem. Najlepszy rodzic to taki, który pomimo popełnianych błędów potrafi się do nich przyznać. Taki, który pozwala na ich popełnianie swojemu dziecku. Taki, który nie ocenia, ale tłumaczy i wspiera. Taki, który pomaga, ale nie wyręcza. Psychologowie coraz częściej używają określenia nie idealny, ale wystarczająco dobry rodzic. W koncepcji tej podkreśla się m.in., iż zachowania dziecka nie świadczy o byciu dobrym lub złym rodzicem. Uświadomienie sobie tego przez rodziców, umożliwia dziecku rozwój zgodny z jego możliwościami i marzeniami, bo to ono, a nie rodzic, ostatecznie decyduje o tym, kim będzie.

 

Jak zostać wystarczająco dobrym rodzicem? 

1. Spróbuj patrzeć na pojawiające się sytuacje oczami dziecka. To, co dla Ciebie jest łatwe, dla niego może być trudne (bez względu nie wiek). Jego problemy, mimo iż wydają Ci się błahe, dla niego mogą być ogromne.

2. Bądź dla dziecka w miejscu i chwili, w której się znajdujecie. Nie zamartwiaj się o jego przyszłość. Ona zależy właśnie od dzisiejszego dnia. Skup się właśnie na nim! Chwile wspólnego lenistwa są równie ważne, co chwile pracy.

3. Spróbuj poznawać swoje dziecko każdego dnia, wsłuchiwać się w jego słowa i potrzeby, towarzyszyć mu w odkrywaniu siebie. Pewnie chcesz dla dziecka jak najlepiej, ale jego zdanie też jest ważne.

4. Zaufaj. Zaufaj swojemu dziecku i swojej intuicji (nie bój się także korzystać z pomocy profesjonalistów – to świadczy o Twojej mądrości, a nie porażce). Dzięki temu Twoje dziecko nauczy się czym jest zaufanie i jak ufać Tobie.

5. Pozwól swojemu dziecku na zdobywanie samodzielności dzień po dniu. Nie wyręczaj, ale wspieraj w pokonywaniu kolejnych wyzwań. Doceniaj nie tylko jego sukcesy, ale także drogę, którą pokonuje każdego dnia, bez względu na rezultaty podejmowanych działań.

6. Nie oczekuj od dziecka, ani od siebie, bycia idealnym. To niemożliwe! Zbliżanie się do ideału nie gwarantuje ani Tobie, ani dziecku szczęśliwego życia, a może wprowadzać do Waszej relacji lęk przed przyznawaniem się do winy/porażki, czyli kłamstwo.

Powodzenia!

 

 

Tagi

relacje z dzieckiem rodzina czas z dziećmi relacje w rodzinie rodzicielstwo dzieci dzieciństwo bliskość

Opublikowano: 2018-11-14

Zobacz inne artykuły w kategorii Relacje »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

dzien-dziecka-inaczej-niz-zwykle-czyli-nasz-sposob-na-wyjatkowy-dzien-razem-sprawdz

Dzień Dziecka inaczej niż zwykle, czyli nasz sposób na wyjątkowy dzień razem. Sprawdź!

Może w tym roku, uda się Dzień Dziecka spędzić zupełnie inaczej? Wśród zabawek, kolorowych, grających, świecących gier, pluszaków, samochodzików, lalek – możnaby wymieniać bez końca. Zatrzymajmy się na chwilę przy wymienionych wyżej zabawkach. Kupić można wiele rzeczy… Lecz czy możliwe do kupienia są relacje i spędzony czas...

czytaj dalej »

jak-pozytywne-emocje-i-odpowiednia-dieta-moga-pomoc-twojemu-dziecku-w-odnoszeniu-sukcesow-czesc-1

Jak pozytywne emocje i odpowiednia dieta mogą pomóc twojemu dziecku w odnoszeniu sukcesów. Część 1

Bardzo ważną sprawą, o której często zapominamy w pogoni za codziennymi sprawami, są relacje z bliskimi, pokazywanie dobrych emocji i uczenie tego swoich dzieci. Wiele badań wykazuje, że aby mózg dziecka mógł prawidłowo się rozwinąć, potrzebuje pozytywnych relacji, dotyku, czułości, miłości.

czytaj dalej »

co-zmienia-sie-po-narodzinach-dziecka

Co zmienia się po narodzinach dziecka?

Oczywiste jest, że pojawienie się nowego członka rodziny zmienia trochę w życiu. Niektórzy mówią, że wywraca je do góry nogami, ale nie dajcie się zwariować. To prawda, że nie da się już w sobotę spać do południa, chociaż czasem się o tym marzy. Huczne życie towarzyskie również schodzi na jakiś czas na boczny tor. Nie oznacza to jednak, że należy się zamykać w domu. 

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.