Domowe obowiązki - wszystko jest na mojej głowie! Sprawdź, jak skutecznie rozdzielić zadania w domu
domowe-obowiazki-wszystko-jest-na-mojej-glowie-sprawdz-jak-skutecznie-rozdzielic-zadania-w-domu

 

Narzekasz, że nikt z członków rodziny nie pomaga ci w domowych obowiązkach? Masz dość ciągłego sprzątania za kogoś? Twój partner podkreśla, że jego praca jest męcząca i nie może ci w niczym pomóc? Weź się w garść i zacznij dzielić się obowiązkami. 

Sytuacja, w której tylko jeden członek rodziny odpowiada za większość domowych obowiązków (takich jak gotowanie, zakupy czy sprzątanie), najczęściej wynika z jego winy. Pozwalamy innym odpocząć, bo sądzimy, że sami zrobimy coś najlepiej, albo boimy się zmienić schematy, które znamy z dzieciństwa. O ile posiadanie „całego domu na głowie” nam nie przeszkadza, a nawet sprawia przyjemność, o tyle w większości przypadków nie jest postrzegane jako zmartwienie. Problem pojawia się wówczas, kiedy ta rola nam nie odpowiada, a ogrom obowiązków wpływa na nasze samopoczucie i relacje z bliskimi. Co zrobić, żeby zerwać plakietkę „domowej Zosi Samosi”, i jak zachęcić innych domowników do pomocy?

1. Daj się wykazać innym

W sobotę wstajesz z samego rana, wstawiasz pranie, idziesz po zakupy i zaczynasz czyścić dywany? Codziennie po pracy wracasz z ciężkimi torbami ze świeżym pieczywem, mlekiem i ziemniakami? Samodzielnie dbasz o porządek w łazience i kuchni? 

Tak wiele obowiązków może przytłaczać i wywoływać frustrację, która często przelewa się na partnera, zwłaszcza że partner nie zawsze dostrzega wysiłek, jaki codziennie wkładasz w utrzymanie domu. 

Czy twój partner kiedykolwiek cię w czymś wyręczył? Czy zaproponował pomoc albo chociaż wyraził podziw dla twoich działań? Jeśli nie, to nie zakładaj, że tego nie docenia i celowo wszystko chce zrzucić na ciebie. Czasami niedostrzeganie wynika z wychowania, jakie otrzymał w domu. Jeśli tylko jeden z rodziców odpowiadał za wszystkie domowe obowiązki, a jego samego nigdy w nic nie angażowano, być może nie odczuwa takiej potrzeby. Porozmawiaj z nim, zaangażuj się i poproś, aby wyręczał cię w niektórych sprawach. Zacznij od małych czynności i stopniowo zachęcaj go do pomocy w innych obszarach.

2. Nie daj się wpędzić w perfekcjonizm

Mimo że partner zaoferował ci pomoc, wolisz wszystko zrobić sama, bo jesteś przekonana, że zrobisz
to lepiej? Odczuwasz zmęczenie po całym dniu pracy, ale bierzesz się za sprzątanie domu, bo przecież dzisiaj wypada „ten dzień”? Może to świadczyć o niebezpiecznym dążeniu do perfekcjonizmu.

Pozwól czasami, aby inni się wykazali, nawet jeśli nie będą w tym idealni. Daj im poczuć, że są ważni i za coś odpowiedzialni. Odpuść, jeśli nie masz ochoty coś robić. Czasami warto wybrać się na miłą kolację z partnerem, a mieszkanie posprzątać kiedy indziej – wyjdzie to na dobre zarówno tobie, jak i twoim bliskim. 

3. Odpuść czasem jakieś obowiązki

Co się stanie, jeśli w danym tygodniu nie umyjesz okien? A jeśli któregoś dnia nie ugotujesz obiadu? Czy katastrofą będzie niepozmywanie od razu brudnych naczyń?

Idealny dom to nie zawsze wszechobecny porządek. Czasami warto odpuścić niektóre obowiązki na rzecz spędzenia czasu z bliskimi lub zrobienia czegoś dla siebie. Twojemu mieszkaniu nic się nie stanie, a odrobina przyjemności pozytywnie wpłynie na każdego członka rodziny.

4. Zauważaj swoje potrzeby i dbaj o siebie, zamiast myśleć tylko o innych

Jeśli znajdujesz czas na to, aby codziennie przygotować posiłek dla swoich bliskich i co weekend przeprowadzić gruntowne sprzątanie, z pewnością nie powinno ci go zabraknąć również dla siebie. Jeśli jednak brakuje, oznacza to, że być może zbyt mało uwagi skupiasz na własnych potrzebach. Takie zachowanie odbija się zarówno na twoim samopoczuciu, jak i relacjach z innymi, dlatego zastanów się, z czego możesz zrezygnować, i wygospodaruj kilka godzin w tygodniu tylko dla siebie. 

W dzisiejszych czasach głównie kobiety pełnią funkcję „domowej Zosi Samosi”. Wynika to z wychowania oraz ze sposobu, w jaki funkcjonowały ich matki. Duże znaczenie miał również fakt, że mężczyzna był jedynym żywicielem rodziny. 

Obecnie coraz rzadziej kobiety decydują się na bycie kurą domową. Jeśli zatem oboje partnerzy są aktywni zawodowo, tradycyjny podział obowiązków również powinien ulec zmianie.

Tagi

czas wolny dobra komunikacja dobra organizacja asertywność jak dbać o dom dom

Opublikowano: 2017-07-05

Zobacz inne artykuły w kategorii Relacje »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

co-mozesz-zrobic-gdy-inni-cie-krytykuja

Co możesz zrobić, gdy inni Cię krytykują?

Inni ludzie mogą dostarczać Ci wielu cennych informacji o Tobie. Zgadzam się, że część z nich może nie być dla Ciebie miła w odbiorze, jednak – gdy nauczysz się właściwie je interpretować i na nie reagować – może się okazać, że są to wartościowe treści, na których poznaniu wiele skorzystasz.

czytaj dalej »

pulapki-w-wyznaczaniu-celow-badz-jak-lucznik-nie-snajper

Pułapki w wyznaczaniu celów - bądź jak łucznik, nie snajper

Mamy czas noworocznych postanowień i wyznaczania celów na rok kolejny. Jak pokazuje życie, części z nich nie uda się osiągnąć. Pytanie jednak, czy cel, który nie został zrealizowany, faktycznie oznacza porażkę?

 

czytaj dalej »

przestan-byc-fair

Przestań być fair

Czy warto być fair wobec innych? Większość z Was pewnie automatycznie odpowie „tak”. Przecież bycie fair to bycie uczciwym. Mimo to, spróbuję Was przekonać, że bycie fair wcale nie musi być dobre.

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.