Działaj i obserwuj!
dzialaj-i-obserwuj

 

Jest wiele powodów, dla których nie rozpoczynamy działań. Wierzę, że tym, co najczęściej powstrzymuje nas od aktywności, są nasze niezaspokojone potrzeby (np. bezpieczeństwa, władzy, akceptacji). Niepewność dotycząca słuszności własnych decyzji, brak danych, brak możliwości kontroli otoczenia, ryzyko straty czasu czy energii mogą istotnie powstrzymywać nas przed podejmowaniem działań.

Niejednokrotnie wydaje się nam, że aby działać, potrzebujemy stuprocentowej pewności, wielu mniej – lub bardziej – prawdopodobnych scenariuszy, przygotowania się na wszystkie ewentualności oraz zróżnicowanych opcji, spośród których należy wybrać tę najbardziej skuteczną. 

Zastanów się nad tym, co naprawdę powstrzymuje cię przed działaniem. Może nie masz wystarczających danych? Może potrzebujesz więcej czasu – albo pewności – że podjąłeś najwłaściwszą decyzję? Może czekasz na poparcie innych? A może potrzebujesz dogodnej atmosfery, „weny” lub energii? Jaka istotna dla ciebie wartość kryje się za twoim zwlekaniem? W jaki inny sposób możesz o nią zadbać?

Jeżeli przyjrzysz się jakiejkolwiek osobie, która odniosła obiektywny sukces, zauważysz, że cechuje ją swoista przedsiębiorczość. Osoby sukcesu konsekwentnie działają, mimo lęku czy wątpliwości, koncentrując się na możliwościach, a nie przeszkodach. Dla niektórych osób jest to zachowanie jak najbardziej naturalne, będące specyficzną cechą ich osobowości. Inni samodzielnie wypracowali ten sposób działania lub przyswoili sobie jako nawyk. 

Jak w realizacji własnych planów nie stracić z oczu tego, co dla nas ważne (naszych potrzeb, wartości), a jednocześnie sprawniej osiągać cele? Odpowiedzią jest balans między aktywnością (działaniem) a refleksją (obserwowaniem).

DZIAŁAJ 

Zrób krok w kierunku swojego celu, mimo obaw i niewiadomych. Pomocne mogą się okazać poniższe punkty:

1. Dostrzegaj potrzeby 

Łatwiej działać, gdy wiesz, jaka potrzeba stoi za twoją aktywnością. Zastanów się, czyją – i jaką potrzebę – chcesz realizować poprzez swoje działanie. Czy rzeczywiście jest to twoja potrzeba?

2. Postaw na innowacyjność

Te same cele można osiągnąć różnymi sposobami. Czy twój dotychczasowy sposób działania jest rzeczywiście efektywny? Jak możesz go udoskonalić? Jak inaczej możesz osiągnąć swój cel?

3. Ryzykuj rozważnie

Bądź gotowy do wyjścia poza to, co znane, a jednocześnie nie trwoń energii na cele, które są sprzeczne z twoim postrzeganiem świata (wewnętrznym światem wartości) i z którymi się nie utożsamiasz.

4. Wykorzystuj okazje 

Mów: „Tak” zamiast: „Muszę się zastanowić”. Gdy mówisz „Tak”, twój umysł zaczyna szukać rozwiązań i projektować działania. Słowa: „Muszę się zastanowić” zmuszą go do poszukiwania przeszkód i projektowania wymówek. 

5. Dostosowuj się

Oczekuj zmian i reaguj na nie ze spokojem. Zmiany są nieuchronną częścią naszego życia; co więcej – mogą stanowić impuls do kolejnych twórczych działań. Traktuj je jak prezent.

6. Dostrzegaj możliwości

Koncentruj się na szansach, a nie trudnościach. Wobec nowych okoliczności zawsze zadawaj sobie pytania: „W jaki sposób przybliży mnie to do celu?”. 

Podejmując działania, jednocześnie OBSERWUJ siebie i swoje otoczenie. 

1. Bądź uważny

Pozostań aktywny w trakcie podejmowanych działań i między nimi. Miej kontakt ze swoimi myślami i uczuciami. Odpowiadaj sobie na pytania: „Czy ten sposób działania pozwala mi być sobą (wyrażać siebie)? Czy zabezpiecza wartości, które są dla mnie ważne?”.

2. Weryfikuj

Nie przyjmuj za pewnik rozwiązań czy wniosków. Podważaj tzw. prawdy. Sprawdzaj i doświadczaj. Rozwiązania innych mogą być sprzeczne z twoim naturalnym sposobem działania. Obawy mogą nie mieć pokrycia w faktach.  

3. Ucz się

Wyciągaj wnioski ze swoich dotychczasowej aktywności. Poszukuj nowych, bardziej spójnych z tobą sposobów działań. Swoje „porażki” traktuj jako lekcje dotyczące tego, co nie działa, lub co działa w innych okolicznościach. 

4. Udoskonalaj

Obserwuj nie tylko siebie, lecz także działania innych. Dopasowuj je do siebie. Bądź nie tylko twórczy; bądź przede wszystkim spójny i autentyczny.

5. Pracuj z myślami

Bądź świadomy swoich myśli. Zastanów się, jakie przekonania stoją za twoimi działaniami. Rejestruj wszelkie myśli, które osłabiają twoją aktywność, ale działaj niezależnie od nich.

6. Doceniaj 

Dostrzegaj to, co działa i przybliża cię do celu. Chwal siebie za wysiłek i skuteczność. Zamiast marginalizować – analizuj swoje sukcesy i twórz z nich osobiste schematy przyszłych działań.

Powodzenia!

Tagi

sukces zawodowy wiara w siebie obraz siebie sukces

Opublikowano: 2016-12-05

Zobacz inne artykuły w kategorii Motywacja »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

olga-barej-zaufaj-sobie

Olga Barej. Zaufaj sobie

Olga Barej – wokalistka, która w muzyce odnalazła swoją siłę. Głos, uśmiech i naturalna sceniczna osobowość Olgi potrafią oczarować każdego słuchacza. Finalistka trzeciej edycji programu X Factor, gdzie wykonywała utwory takich gwiazd rocka jak Aerosmith czy Skunk Anansie.

czytaj dalej »

dzien-dobry-zaplanuj-to

Dzień dobry - zaplanuj to!

Zarządzanie sobą w czasie jest jedną z najbardziej cenionych kompetencji przez pracodawców, bo niejako gwarantuje efektywność pracownika. To, co ważne w kontekście zawodowym, ważne jest również w kontekście prywatnym. Osoby, które potrafią dobrze zaplanować swój czas, zazwyczaj częściej osiągają postawione sobie cele. 

czytaj dalej »

coaching-kariery-droga-do-twojego-sukcesu-czesc-1-zakres-pracy

Coaching kariery - droga do Twojego sukcesu! Część 1: Zakres pracy

Ostatnio na moim blogu zostałam poproszona o napisanie kilku słów na temat coachingu kariery. Temat jest szeroki, bo coaching kariery jak każdy dobry coaching rządzi się żelazną zasadą: „niczego nie oczekuj, wszystkiego się spodziewaj”. 

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.