Dzięki wsparciu bliskich szybciej znajdziesz pracę
dzieki-wsparciu-bliskich-szybciej-znajdziesz-prace

 

Często słyszę o koleżankach, które wspólnie idą na dietę czy grupach osób, które wspólnie rozpoczynają ćwiczenia sportowe. Często powtarzają, że druga osoba dopinguje do działania. „Jak już bardzo mi się nie chce iść biegać, to fakt, że koleżanka już zaraz będzie czekała na mnie na dole mobilizuje mnie do wyjścia z domu”. Sama też chętnie korzystam z opcji wsparcia, jakie daje wspólne dążenie do indywidualnych celów.

Podobnie jest w sytuacji poszukiwania pracy. Warto zadbać o wsparcie, pozwolić innym działać na naszą korzyść.

Wsparcie innych przydaje się szczególnie w dwóch przypadkach:

  • po pierwsze, kwestia podtrzymywania naszej motywacji w chwilach, gdy z wielu różnych powodów nam jej zabraknie;
  • po drugie, im więcej osób wie, że szukamy pracy – tym większa szansa na to, że zostaniemy poleceni czy szybciej niż inni dowiemy się o ciekawej pracy.

Motywacja

Zmiana pracy zaczyna się od podjęcia decyzji i prowadzi przez często długi proces poszukiwania.

Ile razy brałaś/brałeś się za taką zmianę?
 A ile razy zakończyła się ona przekroczeniem progu nowej pracy, nowego działu czy drzwi do własnego biura?
Braliśmy się za zmiany wiele razy – i Ty, i ja. Ale tylko kilka razy doszliśmy do celu. Przypominasz sobie, czy był wtedy obok Ciebie ktoś, kto w krytycznym momencie – kiedy wydawało Ci się, że już się nie uda, że nie masz siły ani chęci iść dalej – powiedział: dasz radę, nie odpuszczaj, masz w sobie wszystko, czego potrzebujesz? Pokazał inną perspektywę – tego, co już zostało zrobione? Zachęcił do kolejnego kroku, przypomniał o Twoim celu?

Czasem takie niewielkie wsparcie to wielka pomoc na drodze do sukcesu.

Wiele osób, z którymi pracowałam, wraca do takich ludzi, do rozmów, które popchnęły ich w dobrą stronę. Koleżanka, nauczyciel, coach – to często osoby, które dopingują nas niejako z boku. Wkraczają z drugiego planu. Kto jest w Twojej drużynie? Na kogo możesz liczyć, gdy zwolnisz lub kiedy cel na chwilę zniknie z oczu?

Weź kartę i zapisz te osoby. Jedna, pięć – wybierz sam. I pomyśl, co chcesz zrobić, żeby wypisane przez Ciebie osoby wiedziały o Twoich planach.

Nasz praca jest cenna dla innych

Wielu spośród moich klientów skorzystało ze wsparcia innych także w drugiej sytuacji – wartościowy kontakt, polecenie czy oferta pracy przychodzą, gdy dzielimy się swoją sytuacją i planami zawodowymi.

Warto pomyśleć, komu możesz powiedzieć o planach zmiany pracy. Bliscy, dalsi znajomi, firmy z którymi współpracowałaś/współpracowałeś, wykładowcy, trenerzy – wszyscy Ci, którzy mieli okazję poznać Twoje atuty czy korzystać z efektów Twojej pracy, mogą być nią nadal zainteresowani.

Często informacja o tym, że „ruszasz na rynek”, jest bodźcem dla firm czy osób, dla których Twoja osobista marka – to kim jesteś i jak pracujesz – jest ważna.

Pamiętaj, że często kontakty czy ciekawe propozycje przychodzą nie od najbliższych znajomych, ale od tych dalszych – od ich znajomych i kontrahentów. Osoby, które dobrze Cię znają od strony zawodowej, chętnie polecą Cię dalej.

Mówiąc o swoich zawodowych planach pamiętaj, żeby mówić nie tylko o tym, czym dotychczas się zajmowałaś/zajmowałeś. Powiedz także o tym, gdzie planujesz iść. Jeśli chcesz zmienić ścieżkę zawodową – informuj o tym. Pokazuj, jakie masz atuty i gdzie chcesz je wykorzystać.

Weź kolejną kartkę i zacznij pisać listę osób, którym chciałbyś powiedzieć o Twoich planach zawodowych. Możesz też zaproponować, by polecali Cię dalej.

Życzę Ci, by znajomi i współpracownicy wspierali Cię w procesie zmian na zawodowej ścieżce.

Tagi

zmiana pracy sukces zawodowy rekrutacja wsparcie

Opublikowano: 2015-06-19

Zobacz inne artykuły w kategorii Sukces i Pieniądze »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

jak-to-sie-dzieje-ze-chcemy-cos-zmienic-ale-ciagle-nam-sie-nie-udaje

Jak to się dzieje, że chcemy coś zmienić, ale ciągle nam się nie udaje?

Dlaczego często się zdarza, że zmiany nam nie wychodzą? Dlaczego wracamy do punktu wyjścia? Z jakiego powodu sprzedawca źle sprzedaje, zarządzający źle zarządza, a coach nie osiąga efektów? Odpowiedź wydaje się być prosta: ponieważ wydaje się im wszystkim, że wystarczy zrobić kilka kroków, zresztą jak najbardziej prawidłowych, opisanych w literaturze czy wyuczonych, żeby osiągnąć efekt.  Jednak dlaczego tego efektu nie osiągają?

czytaj dalej »

jak-wybierac-zawod-dla-siebie-rynek-potrzebuje-dobrych-doradcow-zawodowych

Jak wybierać zawód dla siebie? Rynek potrzebuje dobrych doradców zawodowych

Ekspert radzi: Gdy chcesz zmienić pracę, zacznij od zadania sobie pytania: Jaki zawód chcę wykonywać. Czy chcę nadal robić to, co robię tylko w innej firmie, czy może mój zawód nie jest dla mnie satysfakcjonujący i wcale nie chcę już dłużej się zajmować tym, czym dotychczas. Co wtedy?

czytaj dalej »

zatrzymaj-sie-zanim-wprowadzisz-zmiany

Zatrzymaj się, zanim wprowadzisz zmiany

W swojej pracy psychologa i coacha często spotykam się z niezwykle konkretnym, a jednocześnie zupełnie nieokreślonym celem: „Koniecznie chcę coś zmienić. Najlepiej natychmiast, z dnia na dzień”. Zmiana sama w sobie bywa postrzegana jako „złoty środek” na bieżące trudności, wehikuł do tego „lepszego”, upragnionego życia.

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.