Dziel się dobrem

Początek roku to czas podsumowań. Większość z nas dokonuje oceny minionych dwunastu miesięcy, wyznacza cele i tworzy plany na kolejne. Robiąc to, często skupiamy się na sobie, na naszych sukcesach i porażkach. Na tym, co my daliśmy innym.

Mam dla Ciebie propozycję – zrób na odwrót! Przyjrzyj się mijającemu rokowi z perspektywy darów i dobra otrzymanego od innych.

Jak to zrobić? Spójrz na każdy miesiąc 2014 roku ponownie i przypomnij sobie dobre rzeczy, które spotkały Cię od innych. Najprawdopodobniej przypomną Ci się od razu zdarzenia o dużej randze. Jednak postaraj się wziąć pod uwagę również skromne gesty życzliwości, które rozgrzały Twoje serce. To mogą być drobiazgi – słowa, gest, drobna pomoc.

Pomyśl, kto powiedział Ci dobre słowo? Kto w czymś pomógł? Kto docenił Twoje starania? Kto dał prezent niespodziankę? Kto zainspirował lub dał wsparcie?

Prześledzenie całego roku może zająć trochę czasu, jednak efekt wart jest wysiłku. Gdy uczciwie zrobisz to ćwiczenie, zobaczysz, jak wiele dobra Cię spotyka. Jeżeli praktykujesz pisanie Dziennika Wdzięczności (pisałam o nim w poprzednim artykule), będzie Ci łatwiej przypomnieć sobie takie zdarzenia. A jeżeli jeszcze nie robisz codziennego „rachunku wdzięczności”, to może będzie to jeden z Twoich celów/zadań na 2015 rok?

Na koniec jeszcze zachęta. Podziel się dobrem. Napisz list wdzięczności (z ang. thank-you note) do osoby lub osób, od których doświadczyłeś dobra w zeszłym roku. Dobro pomnaża się przez dzielenie, więc nie zastanawiaj się za długo!

PS. To mój ostatni artykuł w portalu. Cieszę się, że mogłam tu z Wami być. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś się spotkamy.

Avatar
Zuzanna Górska

Kim jestem i co robię: Jestem psychologiem, grafologiem i wykładowcą akademickim. Jako psycholog prowadzę warsztaty i indywidualne sesje. Dzięki nim uczestnicy lepiej poznają siebie, rozpoznają swoje talenty i mocne strony, a także odnajdują sens i spełnienie w tym co robią. Jako wykładowca akademicki prowadzę zajęcia dla studentów. W czasie pracy na uczelni obroniłam doktorat, w ramach którego opracowałam własną metodę analizy pisma ręcznego – GCP Method. Pozwala ona dostrzec osobę stojącą za nakreślonymi literami, określić jej predyspozycje, mocne i słabe strony. Jako grafolog pracuję zarówno z firmami i organizacjami, jak i osobami prywatnymi. Dla firm i organizacji przygotowuję profile psychologiczne kandydatów do pracy według metodologii GCP Method. Prowadzę także warsztaty i wykłady. Osobom prywatnym oferuję analizę ich pisma ręcznego pod kątem mocnych stron i obszarów, które mogą stanowić wyzwanie. Prowadzę też bloga o piśmie ręcznym. Dlaczego tu jestem? Zmiany są naturalnym elementem życia. Chcę pomagać ludziom lepiej poznawać siebie. Dzięki temu lepiej wykorzystają swoje umiejętności i rozwiną skrzydła swoich możliwości. Będę dzielić się pomysłami jak to osiągnąć. Z czego jestem dumna w moim życiu: Z wielu rzeczy. Codziennie pojawia się coś nowego, z czego jestem dumna lub za co jestem wdzięczna. Moje słabości:  Czekolada. Mój sprawdzony sposób na zły nastrój: Modlitwa. Największa zmiana w moim życiu: Wiele zmian było, ale mam wrażenie, że największa zmiana jeszcze przede mną.  Miejscowość : Warszawa Tel. 505 822 333

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.