Filmoterapia - filmy o ważnych relacjach. Sprawdź nasze typy na jesienne wieczory!
filmoterapia-filmy-o-waznych-relacjach-sprawdz-nasze-typy-na-jesienne-wieczory

 

Odwiecznym pytaniem, które nieustannie do mnie wraca jest: Czy rzeczywistość stara się upodobnić do filmu, czy to film opiera się na rzeczywistości? I chociaż mogłabym wyciągnąć tu sztab argumentów na obie te tezy, to jednak pytanie nurtuje mnie przecież z konkretnego powodu. Film jest odzwierciedleniem duszy człowieka, jego codziennych problemów, emocji i doświadczeń. Oglądając film płaczemy wraz z bohaterami, chociaż nas nic nie rani, cieszymy się gdy wygrywają, chociaż tak naprawdę w tym czasie siedzę po prostu na kanapie i realnie nie osiągam żadnego sukcesu. Po filmie debatujemy na tematy moralności w zachowaniach ludzi, sprzeczamy się, kompletnie inaczej interpretujemy różne sceny. Dlaczego, skoro to nie jest moje życie i nie uczestniczę bezpośrednio w tej historii, przeżywam dokładnie to samo, co bohaterowie na ekranie?

W tym momencie najważniejszym wnioskiem jest to, że nasze reakcje na film mówią najwięcej o nas samych. To ma ogromne znaczenie, że niektóre sceny  wzbudzają w nas gniew lub frustracje, a inne pozostawiają obojętnym. Jeden powie: „To straszne co jej zrobi…” drugi „Przecież nie było w tym nic złego”. Właśnie te emocje dostarczają nam ogromnej wiedzy o człowieku i rzeczach, które często bagatelizujemy. Film uruchamia w nas proces filtrowania poszczególnych scen, przez samych siebie,  na zasadzie porównań do swoich doświadczeń, przekonań, które budują moją osobowość. Dlatego film jest tak genialnym środkiem do poznawania siebie, do rozpoznawania drzemiących we mnie emocji. Dlaczego to działa?

Filmoterapia – o co w niej chodzi?

Filmoterapia działa między innymi dlatego, że jest bezpieczna. Odbywa się w zaciszu domowym lub w kinie i po prostu w nas. Nikt nie zadaje trudnych pytań, na które musimy znać odpowiedź. Nie jesteśmy zobowiązani do otwartości. Te czynniki powodują, że filmoterapia działa!

Wedding i Boyd (za Sharp, Smith, Cole, 2002 ) opisują stan człowieka oglądającego film jako stan dysocjacji, w którym rzeczywistość i poczucie realności są na chwilę zawieszone. Mangin (Mangin, 1999) podkreśla, że bardzo ważne jest to, że widz odbiera filmy bardziej na poziomie emocji, niż intelektu i to pozwala się na nie bardziej otworzyć. 

Filmoterapia opiera się na tych samych zasadach co biblioterapia. Pacjent ma zapoznać się z danym dziełem, postarać się zidentyfikować z bohaterem posiadającym te same problemy co on i znaleźć w ten sposób na rozwiązywanie swoich problemów. Filmoterapia jest znacznie szybsza i bardziej dostępna. Podczas oglądania filmu zaczynamy oglądać siebie jak w lustrze, dzięki temu możemy dojść do emocji głęboko zakorzenionych w nas i się z nich oczyścić (jest to katharsis). Ostatnim elementem jest wgląd, czyli poznawczy proces przechodzenia od emocji do zrozumienia i ewentualnego znalezienia odpowiedzi na nurtujące nas problemy.

Poruszający film może być też bodźcem do rozmów z innymi. Wtedy też możemy mówić  o elemencie filmoterapii. Film daje nam historię, która nas porusza, więc często mamy potrzebę oczyszczenia się z tych emocji poprzez rozmowę. 

Jeżeli masz ochotę na wspólne dyskusje po filmie, to serdecznie zapraszam na „Wieczory filmów psychologicznych”, które prowadzę w Poradni i Kawiarni Terapeutycznej w Warszawie. Podczas spotkań dyskutujemy na temat naszych odczuć, szukamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania, staramy się zrozumieć motywacje bohaterów. W ten sposób również widzowie mogą też lepiej rozpoznać się w swoich emocjach. Co najważniejsze spotkanie ma charakter kameralny i bardzo otwarty, z dużą przestrzenią, na przemyślenia widzów, a nie tylko moich jako eksperta. Wydarzenie ma charakter bezpłatny. Więcej szczegółów znajdziecie na FB: (https://www.facebook.com/terapeutycznawawpl/) w zakładce Wydarzenia. Spotykamy się  prawie w każdy czwartek, grono bywa różnorodne, dyskusje bardzo ciekawe, czasem skomplikowane, ale pokrzepiające. Możliwe, że właśnie tam, w większym gronie, doświadczysz momentów głębszej refleksji na temat tego, co właśnie widziałeś na ekranie.

Filmoterapia – co oglądać?

Filmoterapia, która ma największe szanse na powodzenie powinna odbywać się z pomocą terapeuty, który wybierze odpowiedni tytuł do sytuacji, z którą się mierzysz.  Tak jak wspominałam na początku, do niektórych filmów możemy podejść sami i pozwolić sobie po nich na chwilę refleksji. 

Zebrałam listę tytułów, które mogą wprowadzić Cię w tematykę relacji. Podzieliłam je tematycznie. Filmy, które podaję to moi ulubieńcy w kinematografii. Mam nadzieję, że Tobie również przypadną do gustu:

1. Relacje rodzinne

„Sierpień w Hrabstwie Osage” (2013) – rodzina jako system

„Lady Bird” (2017) – bliskie relacje córki z matką

„Mama” (2014) – relacje matki z synem, trudności wychowawcze, ADHD

„CaptainFantastic” (2016) – samotny ojciec wychowujący szóstkę dzieci w odosobnieniu od świata zewnętrznego

„Komuna” (2016) – funkcjonowanie rodziny w prawdziwej komunie

„Stuck in love” (2012) – kondycja rodziny po rozwodzie 

„Musimy porozmawiać o Kevinie” (2011) – trudna relacja matki niepewnej w swoim macierzyństwie z synem

„To tylko koniec świata” (2016) –izolowanie się od rodziny, trudne rozmowy i powroty do domu

2. Związki, małżeństwo

„Kamper” (2016) – czyli współczesne związki niedojrzałych 30-latków

„Czas na miłość” (2013) – lekko o związkach, decyzjach, akceptacji i docenianiu wspólnej codzienności

„Życie Adeli – rozdział 1 i 2” (2013) –o związku homoseksualnym, odkrywaniu własnej seksualności, wyobrażenia na temat miłości

„500 dni miłości” (2009) – wyobrażenia na temat związku, partnera, wypełnianie własnych deficytów miłością

„Tamte dni, tamte noce” (2017) – piękny obraz początków miłości homoseksualnej. Absolutna uczta dla duszy i oczu. Mniej filmoterapii, więcej artyzmu

„Nienasyceni” (2015) – relacje z byłym, budowanie nowej tożsamości

3. Konfrontacja z trudnymi sytuacjami, śmierć

„Moje córki krowy” (2015) – śmierć rodziców, żałoba

„Manchester by the sea” (2016) – relacje w obliczu ogromnej traumy

„Chce się żyć” (2013) – walka z niepełnosprawnością i uprzedzeniami

Jeżeli chcesz poczytać więcej na temat aspektów psychologicznych w filmach, zapraszam na swojego bloga http://www.kajabaja.pl/category/filmowan-smietana/ oraz na stronę http://seanspsychologiczny.pl/blog/ .

Miłego oglądania i do zobaczenia na Wieczorze filmów psychologicznych!

Tagi

relacje z dzieckirm relacje z dzieckiem emocje relacje w rodzinie relacje z pracodawcą relacje w związku flow filmy relacje relacje w pracy

Opublikowano: 2018-09-24

Zobacz inne artykuły w kategorii Relacje »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

umysl-rzadzi-cialem

Umysł rządzi ciałem

Psychosomatyka to najprościej mówiąc wpływ psychiki na fizyczne funkcjonowanie organizmu. Styl życia jaki obraliśmy wpływa realnie na jakość naszego zdrowia. Przekonania jakie mamy sterują naszym zachowaniem. Nawyki myślowe mogą optymistycznie zaszczepiać w nas pozytywną wiarę w przyszłość albo pesymistycznie prowadzić w kierunku nowych lęków, niepowodzeń czy depresji. 

czytaj dalej »

czy-warto-ufac-dziecku

Czy warto ufać dziecku?

Zaufanie – tak łatwo je stracić, tak trudno odzyskać. Dotyczy ono wszelkich relacji międzyludzkich, także relacji rodzic – dziecko. Czy jest ono możliwe? Do czego jest potrzebne? Kiedy należy obdarzyć nim dziecko?

czytaj dalej »

czego-rodzice-moga-nauczyc-sie-od-dzieci

Czego rodzice mogą nauczyć się od dzieci?

Inspirujący wykład 12-letniej Adory Svitak, który udowadnia nam, jak wielu rzeczy dorośli mogą jeszcze nauczyć się od dzieci. Obudź swoją własną kreatywność i naucz się wspierać własne dziecko na drodze do rozwoju i sukcesu!

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.