Gdzie oni są?
gdzie-oni-sa

 

„Gdzie jest ta kobieta, w której się kiedyś zakochałem?” – pomyślał ze smutkiem i lekką irytacją Jurek, kiedy trzasnęły drzwi od samochodu. Powiódł wzrokiem za Jolą przechodzącą przez obrotowe, szklane drzwi biurowca. Jak co dzień rano odwiózł żonę do pracy, po czym ruszył w mozolną podróż przez miejskie korki. Gdy wyjeżdżał z parkingu w głowie zaświtała mu druga myśl: „Gdzie jest ten facet, w którym kiedyś zakochała się Jolka?”.

Zmienili się. Weszli w codzienny rytm i poddali mu się całkowicie. Normalna sprawa, która spotyka nie tylko Jurka i Jolkę. Początkowe przeciwieństwa, które się przyciągają, z czasem stają się różnicami, o które kruszy się kopie. Jest wiele teorii na ten temat. Jedna mówi, że ludzie się nie zmieniają, druga, że jak zechcą to mogą. Jest też taka, która mówi, że z wiekiem stajemy się coraz bardziej sobą. Odrzucamy te wszystkie „powinnam”, „wypada”, „ktoś ode mnie oczekuje” wyniesione z domu rodzinnego, szkoły czy ogólnie pojętego społeczeństwa. Co za tym idzie, coraz mniej chętnie dopasowujemy się, uginamy i zgadzamy na ustępstwa.

Jak zatem pogodzić to z byciem w relacji z kimś? Kimś, kto podobnie jak my, staje się coraz bardziej sobą. To właśnie kwintesencja zmian. Jurek i Jolka mogą pójść w kilku kierunkach. Wybór zawsze jest po ich stronie.

Mogą się rozstać. Czasem, jeśli zaniedba się pierwsze symptomy, to jedyne możliwe rozwiązanie. To jednak jakaś porażka. Oznacza, że gdzieś, kiedyś, coś zostało zaniedbane, schowane pod dywan lub odłożone na półkę z etykietą „jakoś się ułoży”. Skoro nie układa się na etapie zakochania, to jak może się ułożyć w relacji wystawionej na zderzenie z rutyną i codziennością?

Mogą trwać obok siebie – bo dom, dzieci, telewizor. Po przyzwyczajenie. Bo co ludzie powiedzą? Mogą zaprzeczać, racjonalizować, pocieszać się tym, że Marta z Romkiem mają gorzej. Jak nie mają Marty i Romka to mogą oglądać wieczorne wiadomości. Tam w co drugim wydaniu znajdzie się dowód, że u nich wcale nie jest tak źle. Nie ma co narzekać. Trzeba zacisnąć zęby i cieszyć się z tego co jest.

Mogą się uczyć siebie nawzajem. Nazywać co dla nich ważne, starać się to wzajemnie szanować. Mogą robić małe zmiany w sposobie myślenia o sobie, nawzajem tak, aby czerpać z inności radość, a nie frustrację. To wymaga chęci i zaangażowania. Tu konieczne są próby i akceptacja potknięć i porażek. To właśnie jest eksperymentowanie, czyli ciągłe poszukiwanie sposobu na odnalezienie się w otaczającej rzeczywistości. A z czasem kreowanie jej dla siebie i bliskich.

Pierwsza droga to rewolucja. Głośna, brutalna, często z postronnymi ofiarami. Czasami konieczna, często ze stratą. Wystarczy spojrzeć na karty historii. Ile jest rewolucji, które zakończyły się sukcesem? Z drugiej strony, jak często ci, którzy szli z rewolucyjnymi hasłami na sztandarach zaraz po „zwycięstwie” zapominali o szczytnych celach i stawali się nowymi dyktatorami?

Druga droga to stagnacja. Pobożne życzenie, że ktoś albo coś się zmieni. To zdanie się na łaskę drugiej osoby lub losu. A los bywa ślepy i wredny.

Trzecia droga to ewolucja. Spokojna, choć z burzliwymi momentami. Coś jak rozwój człowieka, który pochodzi od małpy. To powolny proces trwający wieki, choć samo zejście, upadek z drzewa, było dość gwałtowne. To droga pełna eksperymentów, odkrywania nowych możliwości, poszukiwania w sobie chęci, uczenia się innych i nazywania tego co ważne. Dbania o siebie i akceptowania, że ktoś inny może mieć inaczej. Akceptowania i rozwijania się.

Tagi

związek miłość problemy w związku jak poradzić sobie z problemami w związku relacje w związku

Opublikowano: 2014-08-04

Zobacz inne artykuły w kategorii Miłość i Związki »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

romantyczna-milosc-po-65-roku-zyciu

Romantyczna miłość po 65. roku życiu

Czy po 65. roku życia można się ponownie zakochać? Wang i Nguyen, autorzy badania Passionate Love and Anxiety, odpowiadają na to pytanie twierdząco. Uważają oni, że osoby starsze są zdolne do przeżywania miłości równie intensywnie jak ludzie młodzi.

czytaj dalej »

wspolne-posilki-to-wazny-rytual-dla-twojego-zwiazku-i-rodziny

Wspólne posiłki to ważny rytuał dla Twojego związku i rodziny!

Zapewne każdy z nas ma, miał lub będzie miał w życiu taki moment, kiedy zacznie marzyć o swoim własnym domu lub mieszkaniu. Wtedy też rozpocznie się zastanawianie nad tym, jaki on będzie. Tak jak wiemy,  część z marzeń jest możliwa do spełnienia w bliższej lub dalszej przyszłości, natomiast inne pozostaną na zawsze w sferze naszych  marzeń, zwłaszcza te z dzieciństwa, kiedy nasza wyobraźnia nie zawsze szła w parze z realizmem....

czytaj dalej »

potrzeby-seksualne-i-nieseksualne-jak-je-zaspokoic

Potrzeby seksualne i nieseksualne, jak je zaspokoić?

– Seks jest jak wędka – mówi do mnie czasami kobieta i dodaje po chwili: – Wszyscy faceci się na nią łapią. Uśmiecham się i odpowiadam w myślach, że „kobiety przecież łapią się także”.

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.