Genów nie oszukasz, ale ostateczna decyzja należy do Ciebie!
genow-nie-oszukasz-ale-ostateczna-decyzja-nalezy-do-ciebie

 

Każdy z nas powinien czuć się wyjątkowy, w końcu nie ma na świecie drugiej takiej samej osoby. Nawet bliźnięta jednojajowe zazwyczaj różnią się przynajmniej drobnymi cechami wyglądu lub osobowości. To geny naszych rodziców, a dokładniej ich kombinacja decyduje o naszej niepowtarzalności. To one decydują o naszym wyglądzie fizycznym, ale także zdolnościach, temperamencie czy osobowości. Jednak na to jacy jesteśmy wpływają nie tylko geny, ale także nasze doświadczenia, zarówno te sprzed narodzin, jak i te zdobyte podczas całego naszego życia.

Niezmiernie ważne w kształtowaniu naszej osobowości są relacje. Początkowo nasza osobowość, temperament, zdolności rozwijają się głównie w kontaktach z rodzicami i rówieśnikami. Byli oni dla nas niejako lustro, kiedy patrzyliśmy na ich reakcje uczyliśmy się, które działania i zachowania warto powtarzać (np. dzielenie się z innymi), a których unikać (np. skąpstwo). Każdy z nas wychowywał się w innej rodzinie dlatego wymagania i zasady, z jakimi się zetknęliśmy, mogły być zupełnie inne. Wpływ relacji na naszą osobowość nie kończy się wraz z osiągnięciem dorosłości. Osoby, z którymi się spotykamy cały czas na nas oddziałują, więc należy otaczać się ludźmi, dzięki którym czujesz się wyjątkowy. Ludźmi, którzy doceniają ciebie i to co robisz, którzy potrafią zwrócić uwagę lub poprawić, gdy robimy coś nie tak, ale potrafią zrobić to z szacunkiem.

Nie wszystko da się zmienić. Można wprowadzić zmiany w wyglądzie fizycznym: ćwiczyć regularnie, chodzić na siłownię, dbać o kondycję skóry, chodzić do fryzjera czy kosmetyczki, można używać kolorowych soczewek itd. Natomiast na temperament wpływu nie mamy. Wiąże się on z wrodzonymi predyspozycjami naszego organizmu m.in., takimi jak szybkość reakcji, wrażliwość emocjonalna czy energia. Na to wpływu nie mamy. Jednak na wiele kwestii nas dotyczących mamy wpływ, mimo iż teoretycznie decyduje o nich genetyka. Przykładem może być nasza odporność na stres. Z jednej strony to jak na niego reagujemy zależy od wrodzonych predyspozycji, ale z drugiej od naszych doświadczeń w interakcji ze środowiskiem. Co ważne, mimo iż żyjemy wszyscy w takim samym środowisku , to jego wpływ na każdego człowieka jest różny, ponieważ środowisko oddziałuje inaczej na osoby o różnych predyspozycjach genetycznych  (stąd m.in. różnice w osobowości między osobami żyjącymi w tym samym środowisku). Im więcej różnorodnych interakcji ze środowiskiem, tym mamy większy wpływ na kształtowanie się siebie. Nie uciekaj przed nowymi doświadczeniami - szukaj ich!

W naszym codziennym życiu stykamy się z różnymi sytuacjami, na które musimy na bieżąco reagować. Każde takie doświadczenie ma wpływa na naszą osobowość. Nasze reakcje utrwalają się jeśli okazały się korzystne lub ulegają zmianie, kiedy nie przyniosły zamierzonych efektów. Czasami nasze zachowanie powtarza się kilkakrotnie, mimo iż nie przynosi według nas zadowalających efektów. Tylko od nas zależy, kiedy i czy w ogóle spróbujemy odpowiedzieć inaczej. Czasami warto zaryzykować, żeby przekonać się, że mamy wpływ nie tylko na własne życie, lecz także na to jacy jesteśmy.

W psychologii rozwojowej podkreśla się, że dzieci najlepiej uczą się przez modelowanie, tzn. że żadne nakazy, zakazy czy tłumaczenia nie dadzą tyle, co pokazywanie własnym przykładem zachowań zgodnych z zasadami, co do których chcemy, aby zostały nabyte i uwewnętrznione przez dziecko. Patrząc na teorię mówiącą o modelowaniu możemy pokusić się o przełożenie na nasze życie. Skoro dzieci najłatwiej uczą się widząc dane zachowanie na przykładzie to spędzajmy jak najwięcej czasu z osobami, które w jakiejś dziedzinie są dla nas wzorem. Uczcie się od nich, bądźcie otwarci i uważni. Człowiek uczy się przez całe życie, więc zawsze warto podejmować próbę zdobycia nowych umiejętności.

Genów nie oszukasz, nie zmienisz, ale pamiętaj, że one tylko w pewnej części decydują o tym jaki jesteś. Czy ta część jest duża? Różni badacze mieli co do tego odmienne zdania, ale zdecydowana większość z nich nie zgadzała się ze zdaniem, że nie determinują one naszego życia

Warto walczyć o spełnianie swoich marzeń, o to, aby być takim jakim chcesz być. Walka nie zawsze jest prosta, być może niejednokrotnie upadniesz, ale pamiętaj, w wojnie jest wiele bitew. Przegranie nawet kilku z nich nie przesądza o całej wojnie. Walcz, bo warto.

Skończ z narzekaniem na niesprawiedliwość losu, na pechowy dzień urodzenia czy niewłaściwy znak zodiaku. Ty, i tylko ty, decydujesz o tym jaki jesteś. Nigdy o tym nie zapominaj.

 

Tagi

zmiany bądź kim miałeś być akceptacja akceptacja siebie bądź sobą życie

Opublikowano: 2019-02-04

Zobacz inne artykuły w kategorii Motywacja »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

przeprowadzilem-sie

Przeprowadziłem się

Wielka mi rzecz. Tysiące ludzi to robi. Za chlebem, za wodą, a czasem po prostu nad wodę. Mój powód był i jest blondwłosy i długonogi. I zdecydowanie wart przeprowadzki.

czytaj dalej »

przestan-byc-naj-i-zacznij-byc-soba

Przestań być naj...i zacznij być sobą!

Uwielbiam spotykać ludzi przepełnionych wewnętrznym spokojem. Ludzi, którzy wręcz emanują swoim dystansem do ciągłej pogoni za sukcesem.  Nie muszą być najlepsi, najszybsi, najfajniejsi, najpiękniejsi czy też najbogatsi. W ogóle mają w głębokim poważaniu te wszystkie „naj”, a to na czym im zależy, to po prostu bycie sobą...

czytaj dalej »

jestem-singlem-ale-marze-o-zwiazku-znasz-to-uczucie-ten-artykul-jest-dla-ciebie

"Jestem singlem, ale marzę o związku" - znasz to uczucie? Ten artykuł jest dla Ciebie!

Na pytanie o to, jakie mają życie, jedni rozpoczynają opowieść od kariery i osiągnięć naukowych, inni od rodziny, jeszcze inni od sytuacji finansowej. Zróżnicowanie odpowiedzi wynika nie tylko ze zróżnicowania priorytetów, lecz także z tego, na ile udało im się zrealizować swoje marzenia i plany w tych sferach.

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.