Grasz na instrumencie? Załóż zespół!
grasz-na-instrumencie-zaloz-zespol

 

Dużym krokiem do przodu w umiejętności grania na instrumencie jest gra w zespole. Jeśli potrafisz grać na gitarze, klawiszach, perkusji, czymkolwiek – nic nie stoi na drodze, aby grać z kimś. Jest wiele osób, które ze swoją grą nie wychodzą poza domowe zacisze. W tym artykule dowiesz się dlaczego warto zrobić taki krok w rozwoju swojej pasji, nawet jeśli chcesz zaistnieć wyłącznie jako solista.

Nawiążesz kontakt z muzykami

Jest to ważny aspekt. Poprzez wymianę doświadczeń z innymi wiele możemy się nauczyć. Jakkolwiek dobry byś nie był i jak wiele wiedział zawsze możesz dowiedzieć się czegoś nowego. Poza tym, granie z innymi to dobra szkoła współpracy z ludźmi, nie tylko w sferze muzycznej. Jak powiedział znany i ceniony gitarzysta Paul Gilbert w jednym z wywiadów: ,,Myślę, że najważniejsze to jak najszybciej dołączyć do jakiegoś zespołu. Najskuteczniejszą szkołą muzyczną było dla mnie granie z ludźmi”.

Odskocznia od życia codziennego

Czasem każdy z nas potrzebuje ucieczki od życia codziennego, obowiązków i problemów. Możliwość spotkania się z innymi i wspólnego grania pozwala nam na zapomnienie o reszcie choć na tę godzinę czy dwie. Skupiamy się wtedy na czym innym, a wszelkie negatywne bądź pozytywne uczucia wyrażamy poprzez muzykę.

Samorealizacja

Jakkolwiek nudnej pracy byś nie miał zawsze możesz mieć poczucie samorealizacji. Granie z ludźmi daje taką możliwość. Być może twoje życie zawodowe nie wnosi nic korzystnego do twojego samopoczucia, przychodzisz do pracy wyłącznie sprzedając swój czas i odklepujesz tylko wymaganą liczbę godzin. Taki tryb życia prędzej czy później z pewnością wbiję cię w rutynę i wprowadzi w poczucie zamknięcia w rozwoju życiowym. Jednak taka drobna zmiana jak założenie, bądź wstąpienie do zespołu da nowe tchnienie w twoje życie. Grając koncerty, tworząc nowe utwory czy startując w przeglądach stawiasz przed sobą nowe wyzwania i prędzej czy później osiągasz zamierzone cele – osiągasz sukcesy. Czujesz, że nie stoisz w miejscu. Dzięki muzyce staniesz się jeszcze bardziej kreatywny, co być może wpłynie także korzystnie na twoje życie zawodowe lub studenckie.

Duża przyjemność

Muzyka to przede wszystkim zabawa, a gra z innymi to naprawdę ogromna frajda. Od pierwszego dźwięku skomponowanego utworu, bądź jeszcze lepiej – improwizowanego,  muzycy wczuwają się w jeden puls, pomieszczenie wypełniają pozytywne emocje, a na twojej twarzy pojawi się niepohamowany uśmiech. Tego trzeba spróbować.

Co na początku?

Naprawdę nie trzeba wiele. Przede wszystkim kieruj się wyłącznie przyjemnością z grania. Nie myśl o jak najdroższym sprzęcie muzycznym czy profesjonalnej salce prób, co sprowadzi na ciebie kosmiczne koszta – wszystko przyjdzie z czasem. Na początek wystarczy małe pomieszczenie w możliwie odizolowanym miejscu, by nie narazić się sąsiadom. Jeżeli macie same ciche instrumenty wystarczy nawet twój własny pokój. Jeśli chodzi o resztę, to jedyne czego potrzebujesz to wyłącznie instrument, na którym grałeś dotychczas z ewentualnym nagłośnieniem jeśli grasz np. z perkusją.

Nie martw się o swoje umiejętności, o to, czy podołasz. Ja grałem z ludźmi już od 3-ego miesiąca nauki gry na gitarze i traktowałem to jako część nauki gry. Była to dla mnie duża szkoła, tym bardziej, że moi koledzy grali dłużej ode mnie, co dawało mi jeszcze większą motywację do stawania się lepszym. Z początku graliśmy wyłącznie cudzą muzykę i przede wszystkim prostą do zagrania, co radzę także wam. Pozwala to na spojrzenie na grę w zespole od właściwej strony. Szybko zgracie się z tą kompozycją i będziecie się dobrze bawić, co da wam motywację do dalszej gry, aż do stworzenia pierwszych utworów. Nie bójcie się także wyjść na scenę. Pochwały dadzą wam chęć do dalszej gry, a krytyka da wam odpowiedź na pytanie co zmienić by stać się lepszym. A poza tym, jeśli wybierzecie proste i przyjemne dla was utwory, nie musicie się bać, że wasz występ będzie klapą. Trzymam kciuki i powodzenia! 

 

Jacek Wiącek 

Zespół Snake's Rib 

Tagi

rozwój osobisty czas wolny jak rozwijać swoją pasję hobby jak zaplanować karierę

Opublikowano: 2014-09-17

Zobacz inne artykuły w kategorii Motywacja »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

odczarowac-coaching-3-mity-na-temat-coachingu

ODCZAROWAĆ COACHING: 3 mity na temat coachingu

Coaching to ostatnio bardzo popularny temat. Zaczęliśmy bardziej o siebie dbać, więc trudno się dziwić, że sfera rozwoju osobistego stała się dla nas ważna. Posiadanie coacha jest modne, jednak z jakichś powodów wielu z nas przestało ufać w sens tej formy samorozwoju lub zraziło się do niej, zanim zdążyło jej doświadczyć…

czytaj dalej »

nowa-marka-o-nazwie-ty-lekcja-7-o-tym-co-dodaje-nam-skrzydel

Nowa Marka o nazwie Ty. Lekcja 7. „O tym, co dodaje nam skrzydeł”

W ciągłej pogoni za bieżącymi celami, zadaniami, odhaczając kolejne punkty w agendzie naszego dnia, zapominamy o chwili na refleksję, o chwili na zastanowienie: „Po co to całe zamieszanie, czego tak NAPRAWDĘ chcę od życia i dokąd zmierzam?”.

czytaj dalej »

za-co-chcesz-podziekowac

Za co chcesz podziękować?

Koniec starego roku i początek nowego to dla większości z nas okres, kiedy w wolnej chwili siadamy do podsumowań. Zastanawiamy się wtedy, co nam wyszło, co udało się osiągnąć lub też – dość często – mówimy sobie wprost: „Jesteś beznadziejny! Kolejny zmarnowany rok, znów nie udało Ci się nic osiągnąć!”. Ale czy na pewno tak było?

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.