Grudzień to czas obdarowywania bliskich, ale czy pamiętasz o sobie?
grudzien-to-czas-obdarowywania-bliskich-ale-czy-pamietasz-o-sobie

 

Mikołaj, święta to idealny pretekst na prezent dla siebie!

Święta to magiczny czas, który czujemy wszystkimi zmysłami. Zapach pierników, migające światełka, ozdoby w sklepach, muzyka, którą nucimy całymi dniami, płatki śniegu delikatnie spadające na nasze głowy… To wszystko wprowadza nas w cudowny nastrój. Z niecierpliwością czekamy na wigilijną kolację, choinkę i leżące pod nią prezenty, spotkania z najbliższymi, rozmowy pełne radości, wspólnie spędzany czas.

Przygotowania do świąt zazwyczaj zaczynamy kilka tygodni wcześniej. Poświęcamy wiele czasu, aby znaleźć odpowiednie prezenty dla bliskich. Chodzimy po sklepach, oglądamy reklamy w telewizji i gazetach, przeszukujemy oferty w internecie – wszystko po to, aby sprawić radość tym, których kochamy. A czy kochamy samych siebie?

Od wczesnego dzieciństwa byliśmy uczeni, aby dbać o innych, pomagać im, kochać ich i wspierać. Niewiele – albo wcale – mówiło się o tym, aby kochać siebie (na szczęście obecnie to się zmienia). Częściej słyszeliśmy, że kochanie siebie to egoizm, niż że jest niezbędnym warunkiem do tego, aby kochać drugiego człowieka. 

We wcześniejszych artykułach wspominałam również o tym, że nie można pomóc drugiemu człowiekowi, zapewniać mu radość i wsparcie, jeżeli najpierw nie zadbamy o zaspokojenie swoich wewnętrznych potrzeb (np. w artykule „Wakacje: czas dla siebie czy dla innych?”). Może ktoś z Was potrafi, ale ja nie umiem pocieszyć kogoś w sytuacji, gdy sama potrzebuję pocieszenia. Podejrzewam, że podjęcie takiej próby zakończyć mogłoby się wspólnym płaczem, wzajemnym wyżalaniem się i raczej nie przyniosłoby nikomu pocieszenia.

Tym razem chciałam się skupić na zaspokajaniu własnych potrzeb, rozumianych jako dbanie o siebie i rozpieszczanie siebie. 

Skoro tak bardzo lubimy rozpieszczać innych, co – lub kto – hamuje nas przed rozpieszczaniem siebie? Odpowiedź jest prosta: my sami. Jednym może się wydawać, że zaspokajanie własnych marzeń (czyli potrzeb, bez których możemy się obejść, które nie są niezbędne, ale które sprawią nam przyjemność, są zachciankami) to forma egoizmu. Inni z kolei są niezwykle oszczędni i trudno im wydać określoną kwotę na jakąś rzecz lub inny rodzaj przyjemności. Są zapewne również tacy, którym teoretycznie brakuje czasu, aby zadbać o siebie. Istnieje na pewno także grupa, która rzeczywiście znajduje się w trudnej sytuacji materialnej i zakup czegoś traktuje jak rozrzutność.

Święta Bożego Narodzenia to bardzo dobry czas, aby zostać świętym Mikołajem nie tylko dla innych, lecz także dla siebie. Ja podjęłam taką decyzję kilka lat temu – i dotąd jej nie żałuję. Dwa razy w roku (w święta oraz na urodziny) kupuję sobie „coś zbędnego”, bez czego moje życie nie okazałoby się trudniejsze, ale na pewno mniej przyjemne. Co więcej – nie mam wyrzutów sumienia z powodu ceny (która czasami jest dla mnie wysoka), ponieważ zakup planuję znacznie wcześniej i odkładam na niego pieniądze. Dwa prezenty w roku dla siebie to naprawdę niewiele (innym kupuję ich znacznie więcej).

Dawanie prezentów sprawia więcej radości niż ich otrzymywanie. Gdy obdarowujesz sam siebie, radość jest potrójna: z dawania, otrzymywania i posiadania prezentu. 

Warto nagradzać siebie za codzienne wstawanie, podejmowanie wyzwań w pracy, organizację życia domowego itd. Jeśli sam siebie docenisz i nagrodzisz, inni również zauważą, że zasługujesz na to, aby Cię rozpieszczać. Niewielki gest 1–2 razy w roku nie wywoła poczucia winy, o ile uwierzysz, że zapracowałeś na tę przyjemność. Dodatkowo doświadczysz uczuć, które trudno opisać i nazwać. Może tak właśnie czują się ci, którzy są dla siebie dobrzy i potrafią kochać nie tylko innych, lecz także siebie? Spróbuj, naprawdę warto!

Tagi

prezent dla samej siebie święta uśmiech życzliwość

Opublikowano: 2017-12-11

Zobacz inne artykuły w kategorii Harmonia Życia »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

swieta-na-1000-sposobow

Święta na 1000 sposobów

Większości z nas święta Bożego Narodzenia nadal kojarzą się z rodzinną atmosferą, choinką, śniegiem, pysznymi domowymi potrawami i prezentami. Jednak coraz większa grupa osób decyduje się spędzać je w mniej tradycyjny sposób, porzucając rodzinny stół i telewizyjne programy.

czytaj dalej »

wiecej-zyczliwosci-i-bedzie-zylo-sie-lepiej

Więcej życzliwości i będzie żyło się lepiej!

Magda, jak co roku, po powrocie ze świąteczno-noworocznego wyjazdu ma swoje przemyślenia: spotkania rodzinne to dla jednych wspaniały, radosny, pełen ciepła i życzliwości czas, dla innych – tradycyjny obowiązek siedzenia przy stole, z osobami, z którymi niewiele nas łączy.

czytaj dalej »

swiateczny-czas-czas-wybaczania-sobie-i-innym

Świąteczny czas: czas wybaczania (sobie i innym)

Wigilia jest w polskiej tradycji świętem rodzinnym. Jednak jeśli wsłuchać się w to, co mówią ludzie i to, co sami mówimy, okazuje się, że wcale się na te Święta nie cieszymy – no, chyba że z powodu dni wolnych od pracy. Mamy nadzieję, że wreszcie odpoczniemy, spotkamy się z przyjaciółmi, że wreszcie znajdziemy czas na przeczytanie książki czy po prostu wyspanie się. 

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.