Inspiracja w roli głównej
inspiracja-w-roli-glownej

 

Czasami każda minuta potrafi być nudna. Wtedy najczęściej siedzisz i zastanawiasz się nad tym, dlaczego tak jest. Nie wiesz do końca, czy chce Ci się jeść, czy może jesteś smutny albo stało się coś, z czym nie możesz sobie poradzić. Jedyne co wiesz, to to, że siedzisz przed telewizorem, przerzucasz kanały i szukasz czegoś dla siebie.

Czym jest inspiracja?

Inspiracja jest tym zjawiskiem, bez którego nie istniałyby sztuka, literatura, postęp technologiczny czy też każda inna rzecz, w której kreatywność odgrywa jedną z głównych ról. To właśnie dzięki inspiracji możemy teraz z lubością zaczytywać się w dziełach pisarzy, spędzać godziny w galeriach wpatrując się w obrazy Van Gogha, Moneta i Rembrandta, czy też cieszyć się z tego, że nasz telefon może zrobić zdjęcie miejsca, w którym teraz jesteśmy.

Inspiracją może być wszystko. Może to być zachód słońca nad doliną, doświadczanie silnej emocji lub też ta chwila, kiedy doznajemy jakiegoś olśnienia. Słownik języka polskiego definiuje słowo „inspiracja” jako „natchnienie, zapał twórczy” lub też „wpływ wywierany na kogoś, sugestię”. Według mnie inspiracja jest czymś nienamacalnym. To doświadczenie, którego nie da się jednoznacznie określić czy też zdefiniować, gdyż można ją czerpać ze wszystkiego i z niczego w tej samej chwili.

Co jest Twoją inspiracją?

Każdy z nas ma swoją inspirację. Ważne, żebyśmy widzieli w sobie ten impuls, bo nic innego nie potrafi nas tak pozytywnie ładować, dodawać energii do życia i działania. Czy zastanawiałeś się kiedyś, co Cię inspiruje?

  • Miejsca

Są takie miejsca, do których lubisz chodzić, lubisz w nich spędzać czas, lubisz tam po prostu być. Jest w tych miejscach coś, co Cię zachwyca. Czasami nawet zapiera Ci dech w piersiach, gdyż ich piękno przepełnia każdą, nawet najmniejszą komórkę w Twoim ciele. Po powrocie stamtąd czujesz się spokojny, zrelaksowany, odprężony. Po kontakcie z takim miejscem widzisz zdecydowanie więcej energii w sobie, pojawiają się nowe pomysły. Czujesz, że żyjesz.

  • Ludzie

Są to osoby, z którymi lubisz spędzać czas. Podziwiasz ich za to, jacy są i za to, co robią w swoim życiu. Dyskusje z nimi sprawiają, że czasami chciałbyś powiedzieć „co ty wiesz o życiu”, „w ogóle mnie nie rozumiesz” – jednak dobrze wiesz, że kiedy pojawiają się w Tobie te myśli, to jest to moment Twojego intelektualnego fermentu, po którym przychodzi: „aha… no tak… teraz już wiem co robić”. Są nieustannym źródłem pomysłów dla Ciebie. Dzięki temu, że jesteś z nimi i dajesz sobie ten intelektualny ferment, wiesz, że każda rozmowa jest inspiracją do pozytywnych zmian w Twoim życiu.

  • Doświadczenia – przeżycia

Czasem pojawia się w Tobie wdzięczność wobec doświadczeń za to, że są takie, jakie są, były takie, jakie były, będą takie, jakie będą – bo bez nich nie byłbyś w tym miejscu, w którym jesteś teraz. Pamięć o tym wszystkim sprawia, że każde – nawet negatywne – doświadczenie „czegoś” może być momentem, w którym nauka z niego płynąca będzie inspiracją do kolejnych działań.

  • Podróże

To jest ten moment, kiedy jesteś poza domem. W tej chwili najbardziej liczą się dla Ciebie mapa w ręku, butelka wody i ulubione ciasteczka w plecaku. Nogi niosą Cię w nieznane. Masz w sobie chęć odkrywania tego, co nieodkryte. Nic wtedy nie jest przeszkodą. Wszystko jest proste i jasne. Nic Cię nie ogranicza. Chcesz jeszcze i jeszcze… Każda podróż to nowe doświadczenie siebie. A każde doświadczenie siebie to nowa inspiracja do działania.

  • Książki

Są takie książki, które pamiętasz do teraz. Takie, które są dla Ciebie ważne, gdyż dzięki nim znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania. Pomogły Ci w trudnych chwilach. Czytając je, byłeś w innym świecie – świecie pełnym tego, czego czasami brakuje w Twoim życiu. To książki, które nadal stoją na Twojej półce i kiedy masz gorszą chwilę, wracasz do swoich ulubionych fragmentów w poszukiwaniu inspiracji.

  • Cytaty

Są z Tobą słowa innych ludzi, dzięki którym czujesz, że wszystko jest możliwe. Niezależnie co się dzieje, te słowa sprawiają, że są w Tobie spokój, motywacja do działania, pozytywna energia do życia.

Co Ci dają inspiracje?

Moją inspiracją jest uważność i doświadczanie siebie w tym wszystkim, co dzieje się wewnątrz i na zewnątrz mnie. Dzięki zatrzymaniu i spojrzeniu na swoją rzeczywistość tu i teraz, mam dostęp do swojego potencjału, mocy i intuicji. Z tej przestrzeni moje działanie jest bardziej moje :) – tj. zgodne ze mną i z tą prawdą, którą czuję, słyszę i widzę w sobie.

Moje inspiracje dają mi przede wszystkim możliwość stworzenia swojej własnej definicji inspiracji. Dla mnie jest to ten wewnętrzny stan, kiedy słyszę w sobie słowa: „wow… to jest fajne”, „to ma sens….”. Czuję wtedy, że moje ciało jest zrelaksowane. Moje myśli płyną wolno i spokojnie, a czasami w ogóle ich nie ma, bo jest tylko ten stan fajnej, spokojnej energii. Jestem w Tu i Teraz, i widzę jak moc obecności ładuje każdą komórkę mojego ciała tym wszystkim, co najlepsze dla mnie w tej chwili, w tym właśnie momencie.

Co możesz zrobić teraz?

Weź kartkę papieru i długopis. Usiądź w swoim ulubionym miejscu i weź kilka głębokich oddechów. Następnie zapisz to, co się w Tobie pojawiło jako odpowiedzi na poniższe pytania:

  1. Co jest moją inspiracją?
  2. Jak poznaję, że to jest moja inspiracja?
  3. Jaka jest moja definicja inspiracji?
  4. Co daje mi moja inspiracja?

Jeśli masz ochotę podzielić się ze mną swoimi refleksjami, to napisz do mnie :)

Tagi

twórczość kreatywność inspiracja

Opublikowano: 2015-11-30

Zobacz inne artykuły w kategorii Motywacja »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

niech-wypelni-cie-radosc-poczuj-ja-calym-soba-w-kazdej-komorce-twojego-ciala-jak-to-zrobic

Niech wypełni Cię radość! Poczuj ją całym sobą, w każdej komórce Twojego ciała! Jak to zrobić?

Zdejmując nogi z miękkiego leżaka czujesz ciepły piasek pod stopami, który rozciąga się po bezkres. Stajesz mocno na ziemi i idziesz brzegiem morza do wody, która delikatnie chłodzi twoje rozgrzane od słońca ciało. Czysta radość! Jednym słowem: „Chwilo trwaj!” i nie przestawaj mnie karmić swoją zewnętrzna przyjemnością....

czytaj dalej »

kim-jest-wspolczesny-mezczyzna-sprawdz-co-warto-o-nim-wiedziec

Kim jest współczesny mężczyzna? Sprawdź, co warto o nim wiedzieć!

Odpowiedź na powyższe pytanie zdaje się na pozór prosta, ale tak jest tylko do momentu, kiedy faktycznie spróbujemy na nie udzielić odpowiedzi. Kiedy zagłębimy się w temat, dowiemy się, że obecnie mamy do czynienia z kryzysem męskości. Wynika on generalnie z faktu, że dawne podziały na to, co męskie i kobiece uległy zatarciu...

czytaj dalej »

badz-kim-miales-byc-czesc-2

Bądź, kim miałeś być. Część 2

Po latach, kiedy na nowo odkrywałam swoją tożsamość i pasje, odnalazłam się w pomaganiu i nauczaniu, ale koło pisania chodziłam jak nieufne zwierzę. Milion wątpliwości – czy jeszcze potrafię, czy mogę i po co? Przez dłuższy czas pisanie funkcjonowało w mojej głowie jako fantazja. Siedziałam wtedy na tarasie domu nad oceanem, stukając w klawisze maszyny do pisania rozpływałam się w dźwiękach ich uderzeń o papier. 

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.