Jak brzmi czarodziejskie słowo?
jak-brzmi-czarodziejskie-slowo

 

Po powrocie z urlopu, jak każdy, zająłem się przeglądaniem poczty. Otrzymałem wyjątkowo wiele wiadomości. W trakcie odpisywania na maile równolegle otrzymywałem od moich partnerów odpowiedzi na zadane jeszcze przed urlopem pytania. Fajnie to wyglądało - aż zacząłem się do siebie uśmiechać. Nie było to zwykłe przekazywanie informacji, ale wzmacnianie pozytywnych elementów w kontaktach z klientami, polepszanie stosunków
z partnerami zawodowymi i budowanie ich dobrego nastawienia do mojej osoby. Po urlopie, robiłem to można rzec, hurtowo. A jak się to robi? Dziękując za listy. Wystarczy powiedzieć: Dziękuję J.

Fachowe wyrażenie podziękowania jest podstawą wyjątkowych stosunków jako całości. Jest osobistym elementem komunikacji i współpracy. Kto nigdy nie dziękuje lub robi to zbyt rzadko, nie ma szansy na zyskanie i utrzymanie szacunku, życzliwości i wsparcia od swoich partnerów. Serdeczne podziękowanie jest dla partnera wyjątkowym wydarzeniem.

W życiu zawodowym odpowiednie podziękowanie zdarza się raczej rzadko. Przejrzycie swoje maile. Na palcu jednej ręki można znaleźć takie „wyjątkowe wydarzenie”. Nawet ktoś, kto wykazuje duże osobiste zaangażowanie i wykonuje pracę na najwyższym poziomie zawodowym, tylko w wyjątkowych wypadkach słyszy prawdziwe, nie zdawkowe, słowa podziękowania. To samo dotyczy życia prywatnego. Także i tu dziękowanie i otrzymywanie podziękowania nie są wystarczająco częste. Na przykład, ile pracy kosztuje zorganizowanie miłego grilla dla znajomych, a jak niewielu gości zwykło dziękować za zaproszenie, za włożony trud w przygotowanie?

Jaka jest tego przyczyna? U wielu ludzi dominuje rodzaj myślenia w kategoriach wymagań, a wysiłek innych ludzi uważają za oczywisty, nie poświęcając mu wiele uwagi. Dopiero, kiedy odkryją jakiś niedostatek, zdaje im się, że mają prawo się poskarżyć. A szczere i prawdziwe podziękowanie jest dla partnera szczególnym wydarzeniem, które utrwala się w jego pamięci. Jeśli za coś dziękujesz partnerowi, robisz mu prezent. Czy ktoś z was nie lubi otrzymywać prezentów? Ofiarowując taki – zdawałoby się – drobny prezent dajesz odczuć rozmówcy, że osiągną sukces, kierujesz jego myśli na przyjemny temat i wprawiasz go w pozytywny nastrój. Wyrażając podziękowanie, pokazujesz że doceniasz korzyści, które dzięki niemu otrzymałeś, że go nie wykorzystujesz i wiesz, ile go to kosztowało czasu i wysiłku. Podziękowanie to takie pozytywne wzmocnienie. Kto raz otrzymał podziękowanie, ten chce zdobywać je ciągle na nowo. Właściwe akcentowanie podziękowania daje ci pewność, że twój partner także w przyszłości będzie gotowy poprzeć ciebie i twoje sprawy.

Jeśli nie dziękujesz, odbierasz partnerowi motywację, żeby się szczególnie starać w twojej sprawie. Odmawiasz mu czegoś, na co zasługuje i co sprawia mu radość. Brak podziękowania jest wyrazem braku poważania i uznania. Dlatego podziękowanie na zakończenie danej sprawy wyzwala pozytywne wrażenie i przyjemne uczucia. Daje okazję do podsumowania dotychczasowych osiągnięć i wybiegnięcia myślą w przyszłość. Ułatwia dalsze kontakty. Podziękowanie wyrażone dziś, na przykład w mailach czy listach, buduje pomost do następnych kontaktów, które zostaną w przyszłości podjęte. Przez podziękowanie utrwalasz swój sukces i jakość wzajemnych stosunków. Dziękuję to prawdziwe czarodziejskie słowo, więc sprawdź, jaką ma moc…

Autor: Stanisław Rachelski

            Wspólnik zarządzający/radca prawny

            Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawnicza

     

Tagi

dobra komunikacja dobre relacje z ludźmi autoprezentacja jak robić dobre wrażenie na ludziach komunikacja w pracy

Opublikowano: 2014-06-18

Zobacz inne artykuły w kategorii Relacje »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

dziel-sie-dobrem

Dziel się dobrem

Początek roku to czas podsumowań. Większość z nas dokonuje oceny minionych dwunastu miesięcy, wyznacza cele i tworzy plany na kolejne. Robiąc to, często skupiamy się na sobie, na naszych sukcesach i porażkach. Na tym, co my daliśmy innym.

czytaj dalej »

badz-troche-samolubny-5-waznych-zasad-jak-troszczyc-sie-o-siebie

Bądź trochę samolubny - 5 ważnych zasad, jak troszczyć się o siebie

Troszczenie się o siebie to umiejętność nazywania i zaspokajania własnych potrzeb oraz przekonanie, że skuteczność i możliwość dawania siebie innym są wynikiem regularnego dbania o własne samopoczucie. Nieustanne przedkładanie potrzeb innych nad swoje, to jeden z wielu z sygnałów, który może świadczyć o tym, że niewystarczająco dbasz o siebie. 

czytaj dalej »

trzy-klucze-do-serca-buntujacego-sie-dziecka-czesc-1-milosc

Trzy klucze do serca buntującego się dziecka. Część 1: Miłość

Nawet najbardziej spokojnej, poukładanej i wesołej rodzinie może przytrafić się coś, co spędzi sen z powiek rodziców, a dzieci skłoni do pokazania rogów. Pojawiający się bunt dziecka, złość, niezadowolenie ze wszystkiego i wszystkich, czasem jakby bez przyczyny i możliwości nawiązania kontaktu to trudny okres dla całej rodziny. 

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.