Jak być produktywnym, zamiast ciągle zajętym?
jak-byc-produktywnym-zamiast-ciagle-zajetym
Temat zaproponowany przez czytelnika

 

Coraz więcej osób mówi o tym, że doskwiera im ciągły brak czasu i nie wiedzą jak sobie z tym poradzić. Czują się tak, jakby żyli w chaosie lub w ciągłym pędzie. W praktyce okazuje się jednak, że ich główny problem to nie brak czasu, a zapętlenie się w złe nawyki. Nie wiedzą jak dokonać zmiany, brakuje im umiejętności efektywnego planowania i skutecznego działania.

Każdy z nas jest inny i posiada różnorodne zasoby, ale wszyscy w sposób sprawiedliwy zostaliśmy obdarzeni jednym z najważniejszych, którym jest CZAS. Czas jest bardzo istotnym kapitałem; jest jednym z zasobów, którego nie jesteśmy w stanie niczym zastąpić. Każdy z nas ma dokładnie tyle samo czasu – w ciągu doby wszyscy mamy 24 godziny, w ciągu tygodnia 168, a w ciągu miesiąca 678 godzin.

To, co znacząco różni nas od siebie, to sposób w jaki ten czas pożytkujemy. Mało kto zadaje sobie pytanie – na ile to co robię jest efektywne? Produktywność ma spory wpływ na nasze życie, ale wcale nie chodzi o to, aby nieustannie pracować. Efektywne działanie to kwestia priorytetów, planowania i dbania o swój czas oraz – co najważniejsze – dbania o siebie.

Niestety, większość energii i czasu jest bezpowrotnie marnowana, ponieważ robimy za dużo, a w szczególności zbyt dużo rzeczy, które są mało ważne. Żyjemy w czasach, w których mamy niemal nieograniczone możliwości zajmowania się „czymś”. Takie nieustanne zajmowanie się czymś stanowi często pretekst do unikania ważnych i często również niewygodnych działań. W większości przypadków jest nieuświadomionym złym nawykiem, czy też tak zwanym „zjadaczem czasu”, jak np. oglądanie telewizji (seriale, reklamy), bezustanne sprawdzanie Facebooka, gra w gry komputerowe etc.

Ile godzin dziennie zajmują Ci wyżej wymienione czynności lub inne „pożeracze czasu”? Zastanów się i pomnóż wynik z jednego dnia przez dni w tygodniu, miesiącu lub w roku... Jaki wynik uzyskałeś? Co mógłbyś w tym czasie osiągnąć? Jakiej zmiany dokonać?

Pewnie, że można surfować pół dnia po Internecie, siedzieć godzinami przed telewizorem lub tracić czas sprawdzając co 5 minut maile, ale robiąc te wszystkie rzeczy odpowiedz sobie na następujące pytania: Po co to robię? Jaki to ma sens? Czy jest to moim priorytetem? Czy to są faktycznie te czynności, które chcę wykonywać w ciągu dnia? Czy dodają mi one energii i sprawiają, że mam chęć do dalszego działania?

Zrób listę Twoich zjadaczy czasu, a następnie przez jeden dzień zapisuj, ile czasu i energii na nie poświęcasz. Na jakie rzeczy brakuje w Twoim życiu czasu? Co chciałbyś osiągnąć i jak możesz go na nie wygospodarować?

Jeśli chcesz zyskać więcej czasu dla siebie i na to, co dla Ciebie ważne – nie zwlekaj! Zatrzymaj się i odpowiedz sobie na pytanie, co na tę chwilę jest Twoim priorytetem. Złap oddech, zapomnij o ciągłym pędzie, a następnie ze spokojem, ale koncentrując się na produktywnym działaniu, zaplanuj swój dzień.

 

Zapraszam do zapisania się na bezpłatny kurs on line „7 sposobów na znalezienie czasu dla siebie i na to, co ważne” – http://manufaktura-przemian.pl/darmowy-kurs/

Tagi

zarządzanie czasem produktywność dobra organizacja czas

Opublikowano: 2014-10-29

Zobacz inne artykuły w kategorii Sukces i Pieniądze »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

postanowienia-noworoczne-druga-szansa-jak-zwiekszyc-swoja-skutecznosc

Postanowienia noworoczne - druga szansa! Jak zwiększyć swoją skuteczność?

W życiu czasem bywa tak, że utkniemy. Może i Ty teraz utknąłeś, ale wiesz co? Możesz jeszcze zacząć od nowa, bardziej po swojemu. Myślę, że powinieneś odpowiedzieć sobie na te pytania...

czytaj dalej »

boisz-sie-zmiany-male-kroki-zamiast-rewolucji-przeczytaj-jak-ro-zrobic

Boisz się zmiany? Małe kroki zamiast rewolucji - przeczytaj jak ro zrobić

Osoby, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, prawie zawsze oczekują szybkiego efektu. Dlatego tym chętniej sięgają po modne diety, które obiecują utratę 10 kg w tydzień albo szybciej...

Warto coś zmienić, nawet jeżeli nie chcesz schudnąć, bo z wypracowaniem zdrowych nawyków wiążą się także inne korzyści: poprawa zdrowia i lepsze samopoczucie. 

czytaj dalej »

jak-efektywnie-zarzadzac-swoim-czasem-kilka-waznych-zasad

Jak efektywnie zarządzać swoim czasem? Kilka ważnych zasad

Jak często mówisz: „Nie mam czasu”, „Chciałbym, żeby doba trwała więcej niż 24 godziny”? Tego typu stwierdzenia zazwyczaj nie wynikają ze zbyt dużej liczby obowiązków, lecz braku dobrej organizacji czasu. Czas nie jest elastyczny, nie da się go ani rozciągnąć, ani wydłużyć. Jak zatem nim zarządzać, aby te zdania zniknęły z naszego słownika? 

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.