Jak efektywnie zarządzać swoim czasem? Kilka ważnych zasad
jak-efektywnie-zarzadzac-swoim-czasem-kilka-waznych-zasad

 

Jak często mówisz: „Nie mam czasu”, „Chciałbym, żeby doba trwała więcej niż 24 godziny”? Tego typu stwierdzenia zazwyczaj nie wynikają ze zbyt dużej liczby obowiązków, lecz braku dobrej organizacji czasu. Czas nie jest elastyczny, nie da się go ani rozciągnąć, ani wydłużyć. Jak zatem nim zarządzać, aby te zdania zniknęły z naszego słownika? 

Według definicji efektywne zarządzanie czasem to planowane oraz systematyczne wykonywanie czynności zmierzających do osiągnięcia wyznaczonego celu. Właśnie w planowaniu i systematyczności tkwi sekret efektywnego wykorzystywania 24 godzin, jakie każdy z nas ma do dyspozycji. Na tym bazują wszystkie porady, teorie i metody zarządzania sobą w czasie. Niby nic skomplikowanego, a jednak wiele osób narzeka na brak czasu. 

Aby skutecznie zarządzać sobą w czasie, musimy pamiętać o planowaniu i systematyczności. 

Zarządzanie czasem, czyli PLANOWANIE

Ważnym etapem, o którym wiele osób zapomina w momencie przygotowywania planu dnia lub tygodnia, jest analiza sytuacji wyjściowej. Nie zawsze wiemy, jak długo wykonujemy daną czynność, dlatego w harmonogramie dnia umieszczamy zbyt dużą liczbę obowiązków.

Odpowiednia analiza sytuacji to przede wszystkim dokładne rozpisanie, ile czasu przeznaczamy na konkretne czynności: sprawdzenie maili, przygotowanie raportu, powrót do domu, zjedzenie obiadu etc. Najlepszym sposobem jest skrupulatne zapisywanie przez tydzień każdego zrealizowanego zadania oraz określenie, ile czasu nam zajęło. Dzięki temu sprawdzimy, czy efektywnie wykonujemy nasze obowiązki, poznamy dystraktory oraz pożeracze czasu oraz zweryfikujemy, jaką część naszego dnia stanowi odpoczynek. Zdefiniujemy również stałe czynności w planie naszego tygodnia (czas pracy, dojazdy) oraz obowiązki, które musimy spełniać codziennie, aby podczas tworzenia harmonogramu wiedzieć, jaką ilość czasu mamy do dyspozycji na dodatkowe zajęcia oraz przyjemności.

Drugim etapem odpowiedniego planowania swojego dnia jest stworzenie listy „to do”, czyli wypisanie rzeczy do zrobienia w określonym dniu/tygodniu oraz posegregowanie zadań od najważniejszych i najbardziej pilnych do tych mniej ważnych, które można zrobić później. Uporządkowanie hierarchii zadań to tzw. matryca Eisenhowera, dzięki której poznamy nasze priorytety na dany dzień.

Ważne jest, aby jednego dnia nie ustawiać dwóch trudnych zadań, wymagających dużych nakładów czasu i wysiłku; znacznie korzystniej jest zaplanować jedno żmudne zadanie i kilka mniejszych czynności. Pamiętajmy też, że człowiek jest w stanie efektywnie i w skupieniu pracować nad zadaniem przez około 45 minut, następnie potrzebuje krótkiej przerwy, aby oderwać swoje myśli od problemu. 

Zarządzanie czasem, czyli SYSTEMATYCZNOŚĆ

Sukces w skutecznym zarządzaniu czasem zależy od naszej systematyczności, dlatego ważne jest wykonywanie zaplanowanych zadań w wyznaczonym przedziale czasowym. Nietrzymanie się założonych reguł wybija nas z rytmu i utrudnia realizację kolejnych obowiązków. Dobrym sposobem na uniknięcie tego problemu jest zostawienie sobie minimum godziny wieczorem na przyjemności – będzie to nasza osobista nagroda za trud włożony w przestrzeganie planu dnia. 

Na zakończenie: pamiętaj, że nie jesteś maszyną. Nie musisz zawsze być idealny ani robić wszystkiego. Raz na jakiś czas zapewniaj sobie chwilę odpoczynku od codzienności, chwilę przerwy od planu, dzięki czemu zmotywujesz się do dalszej pracy, a wypełnianie harmonogramu dnia stanie się twoim nawykiem.

Tagi

dobra organizacja czas coaching kariery praca

Opublikowano: 2017-06-09

Zobacz inne artykuły w kategorii Sukces i Pieniądze »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

robiac-wazne-rzeczy-zyskujesz-energie-i-czas

Robiąc ważne rzeczy zyskujesz energię i czas!

Czy to nie paradoksalne, że robimy coraz więcej rzeczy w naszym życiu, a jesteśmy coraz bardziej niezadowoleni z siebie i z tego, jak ono wygląda? Z czego to wynika?

czytaj dalej »

ciezko-jest-wybierac-kiedy-wszystkie-opcje-sa-ciekawe-co-robic

Ciężko jest wybierać, kiedy wszystkie opcje są ciekawe! Co robić!?

Dlaczego wybór przysparza nam tyle stresu? Dlatego, że bardzo boimy się, że nasz wybór nie będzie idealny.  Lęk przed dokonaniem wyboru broni nas przed żalem i rozczarowaniem. Kiedy istnieje tak wiele możliwych kierunków, odkładamy wybór w nieskończoność, aż do ostatecznego momentu, który często wcale nie przynosi wiele odpowiedzi.

czytaj dalej »

jak-stworzyc-produkt-online-pozyskac-klientow-i-zyc-na-wlasnych-warunkach

Jak stworzyć produkt online, pozyskać klientów i żyć na własnych warunkach

Rzeczywistość, jeśli nie nastroimy się odpowiednio potrafi być szara i ponura. Łatwiej jest wytknąć błąd niż pochwalić, narzekać niż zachwalać, zrobić nieudaną kampanię niż odnieść sukces. Pytanie, ile  jesteśmy gotowi poświęcić czasu, energii i pieniędzy, aby mieć to, o czym marzymy...

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.