Jak przestać zbierać rzeczy i dlaczego warto mieć mniej? Trzy kroki do minimalizmu
jak-przestac-zbierac-rzeczy-i-dlaczego-warto-miec-mniej-trzy-kroki-do-minimalizmu

 

Minimalizm, utożsamiany z ruchem antykonsumpcjonistycznym, najczęściej jest sprowadzany do pozbywania się przedmiotów. Tymczasem istotą minimalizmu jest świadomy wybór między tym, co zbędne, a tym, co wystarczające. W wielkim skrócie, ponieważ w minimalizmie nie chodzi o wyrzucanie, ale o to, co – i dlaczego – zostawiamy. Minimalizm nie jest ascezą, lecz celebrowaniem prostego i harmonijnego życia. 

Zanim zaczniesz upraszczać swoje otoczenie, zadaj sobie poniższe pytania: 

– Czy prowadzę życie, jakiego pragnę?

– Co jest zbędnym balastem w moim życiu? 

– Co chciałbym uprościć? 

– Co ważnego zyskam dla siebie, gdy to zrobię?

Jeśli na samą myśl o zmianie lub pozbyciu się czegoś konkretnego ze swojego otoczenia czujesz dyskomfort, zastanów się: 

– Jaką funkcję te konkretne rzeczy pełnią w moim życiu?

– Jaką istotną dla mnie potrzebę zaspokajają (np. miłości, prestiżu, przynależności, bezpieczeństwa)? – Jak inaczej mogę zadbać o tę potrzebę?

Krok pierwszy: wybierz

Upraszczanie życia powinno być procesem świadomym. Bez względu na to, czy pragniemy uporządkować mieszkanie, relacje z innymi, sposób życia czy pracy, warto dać sobie czas nie tylko na wprowadzenie zmian, lecz także znalezienie szczerych odpowiedzi na pytania zawarte w tym tekście. Minimalizm wciąga. Uwalnianie przestrzeni mieszkalnej wokół siebie może stać się początkiem zmian w życiu osobistym i zawodowym. W procesie upraszczania docieramy bowiem do istoty tego, co dla nas ważne, a jednocześnie podejmujemy takie działania, aby nasze otoczenie odzwierciedlało te kluczowe wartości. Proces ten warto przeprowadzać etapami, zaczynając od czegoś prostego, np. jednej szafy czy konkretnego pomieszczenia/przestrzeni. Wybierz jedną rzecz.

Krok drugi: oddziel

Bez względu na to, czy będziesz przeglądać ubrania, zgromadzone pamiątki, czy np. dokonywać selekcji kontaktów na portalu społecznościowym, zadaj sobie podstawowe pytanie: 

Czy mi to służy?

W zależności od tego, jaką przestrzeń upraszczasz, to pytanie kryje wiele znaczeń:

– Czy ten przedmiot/ta relacja/ten sposób działania wnosi wartość do mojego życia? 

– Czy dzięki temu moje życie staje się prostsze, pełniejsze, bardziej autentyczne i spójne? 

– Czy jest to dla mnie ważne? 

– Czy wzbudza we mnie pozytywne emocje? 

– Czy jest to dla mnie naprawdę niezbędne/użyteczne? 

Minimalizm jest prosty. Stoją za nim pragmatyzm i oszczędność (pieniędzy, energii, uwagi). W minimalizmie nie chodzi o pozbycie się wszystkiego (i wszystkich), lecz uporządkowanie swojego otoczenia – oddzielenie rzeczy (i osób) ważnych i mniej ważnych, spójnych ze mną, służących mi, ubogacających moje życie od rzeczy przypadkowych, niespójnych ze mną, niewnoszących wartości do mojego życia czy wręcz szkodzących mi.

Sam zdecyduj, na jakie podgrupy podzielisz porządkowaną przestrzeń. Oddziel rzeczy zepsute, niekompletne, niepasujące i wzbudzające negatywne emocje. Bądź konsekwentny i szczery ze sobą. Jeśli nie znalazłeś czasu, żeby coś naprawić, nie jest to dla ciebie naprawdę ważne. Oddziel rzeczy sprawne, z których nie korzystałeś np. przez ostatni rok. Zapytaj siebie, dlaczego te przedmioty nie służyły ci przez ten czas i czy rzeczywiście ich potrzebujesz.

Krok trzeci: zachowaj

Zachowaj to, co ci służy, co sprawia, że żyjesz lepiej, pełniej, autentyczniej! Otaczaj się przedmiotami, które do ciebie pasują, z których korzystasz, które wzbudzają twoje pozytywne emocje, które są spójne z tym, co jest dla ciebie ważne – z twoim stylem życia. Bądź zdecydowany w pozbywaniu się przedmiotów, które ci nie służą. Bądź asertywny. Odmawiaj przyjęcia przedmiotów, jeśli wiesz, że z jakichś względów nie będziesz z nich korzystać.

Kolekcjonuj wspomnienia, a nie namacalne dowody wspomnień.

Zachowaj (i dbaj) o relacje, które wnoszą wartość do twojego życia. Konsekwentnie wygaszaj znajomości, które są dla ciebie w jakimś sensie krzywdzące (wprowadzają chaos, negatywne emocje, nie pozwalają ci czuć się dobrze ze sobą). Bądź wierny sobie. Mów wprost o tym, co jest dla ciebie ważne. W różnych sytuacjach wracaj do pytań: 

– Czy mi to służy? 

– Jak mogę to uprościć? 

– Czy naprawdę tego potrzebuję?

Powodzenia!

Tagi

dobra organizacja minimalizm sprzątanie sztuka wyboru

Opublikowano: 2017-03-10

Zobacz inne artykuły w kategorii Motywacja »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

powrot-do-pracy-po-urlopie-macierzynskim

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

W życiu prawie każdej młodej mamy prędzej czy później następuje dzień, w którym musi wrócić do pracy. Jak się do niego odpowiednio przygotować i z jakimi konsekwencjami należy się liczyć?

czytaj dalej »

domowe-obowiazki-wszystko-jest-na-mojej-glowie-sprawdz-jak-skutecznie-rozdzielic-zadania-w-domu

Domowe obowiązki - wszystko jest na mojej głowie! Sprawdź, jak skutecznie rozdzielić zadania w domu

Narzekasz, że nikt z członków rodziny nie pomaga ci w domowych obowiązkach? Masz dość ciągłego sprzątania za kogoś? Twój partner podkreśla, że jego praca jest męcząca i nie może ci w niczym pomóc? Weź się w garść i zacznij dzielić się obowiązkami. 

 

czytaj dalej »

planowanie-ulatwia-czy-utrudnia-zycie

Planowanie: ułatwia czy utrudnia życie?

Każdy z nas ma swoją osobowość, swój charakter i wynikający z nich sposób na życie. Jedni są bardzo konkretni, zawsze mają przygotowany szczegółowy plan na wiele dni, tygodni, a nawet miesięcy. Inni żyją spontanicznie – nie planują, nie martwią się przyszłością, liczy się dla nich to, co tu i teraz, lubią być zaskakiwani. 

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.