Jak się skutecznie zregenerować, kiedy nie mamy wakacji?
jak-sie-skutecznie-zregenerowac-kiedy-nie-mamy-wakacji

 

Mamy coraz mniej czasu na wypoczynek. Kilka długich weekendów i urlop raz do roku, czasem zdarza się też, że wcale nie mamy wakacji. Co wtedy? Jak skutecznie odpoczywać i regenerować się na co dzień?

Tak naprawdę najlepszy czas na odpoczynek jest wtedy, gdy nie masz na niego czasu. Nie odkładaj odpoczynku na moment, kiedy będzie mniej pracy, bo może on nigdy nie nastąpić. Nie doprowadzaj do sytuacji, kiedy Twoja energia jest na wyczerpaniu, a Ty mimo wszystko nadal starasz się coś robić. Zamiast kolejnych zadań do wykonania, zrób sobie przerwę – kilka czy kilkanaście minut. Gdy wdrożysz nawyk robienia sobie przerw, pozwól sobie na jeden dzień „nicnierobienia” w tygodniu. Zaplanuj na ten dzień tylko te czynności, które wiążą się z odpoczywaniem.

Neurobiolog Wolf Singer – zastępca dyrektora Instytutu Badań Mózgu we Frankfurcie – twierdzi, że mózg pozostawiony samemu sobie może wspaniale się sobą zająć i w pewnym sensie „pójść na spacer”. Kiedy nic nie robisz, to tak jakby porządkujesz głowę, robisz w niej przestrzeń na nowe rzeczy.

Skutecznym relaksem dla głowy jest także regularna praktyka uważności, która może odbywać się na wiele sposobów: poprzez jedzenie, picie herbaty, spacer, pływanie, ceramikę, gotowanie czy też czytanie. Thich Nhat Hanh mówi: „Podczas zmywania naczyń powinniśmy być tylko zmywaniem naczyń.” Oznacza to, że zmywając naczynia powinniśmy być w pełni świadomi faktu, że je zmywamy. Jeśli jesteś tego świadoma/świadomy, to wszystko, co sprawia Ci radość, może być momentem Twojej praktyki uważności.

Wybierz taki sposób praktykowania, który jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Na mnie najlepiej działają uważny spacer, pływanie, czytanie i kolorowanie :) Skupienie pełnej uwagi na tych czynnościach i na chwili obecnej sprawia, że czuję ogromną radość i przyjemność. To także genialny relaks dla mojej głowy. Wśród korzyści płynących z regularnej praktyki uważności potwierdzonych w badaniach, znajdziemy wzrost poczucia spokoju, większą równowagę między pracą a życiem prywatnym, obniżenie poziomu lęku, niepokoju, stresu, zmęczenia i poirytowania, poprawę koncentracji, wyższy poziom zadowolenia z pracy i życia, większą samoakceptację.

Zachęcam Cię do zrobienia prostego ćwiczenia –  policzenia, jak wiele oddechów bierzesz w ciągu minuty. Przyda się minutnik do mierzenia czasu. Skoncentruj się na swoim oddechu. Włącz odliczanie i oddychaj normalnie. Po minucie zanotuj, ile oddechów wzięłaś/wziąłeś. Możesz pozwolić sobie na wiele minut takiej uważności w ciągu dnia.

Kolejnym bardzo skutecznym sposobem na efektywną regenerację sił jest krótka drzemka w ciągu dnia. Sara Mednick – badaczka snu i autorka pracy naukowej poświęconej drzemce – przedstawiła naukowe dowody, dla których warto pozwolić sobie na regularne drzemanie. Wśród nich można wymienić: obniżenie poziomu kortyzolu (hormonu stresu) w organizmie, a co za tym idzie dużo lepsze samopoczucie w ciągu całego dnia, poprawę koncentracji, zmniejszenie ryzyka zawału, udaru czy zachorowania na cukrzycę. Drzemka powinna trwać od 15 do 30 minut. Śpiąc poniżej 30 minut, możemy być pewni, że obudzimy się pełni energii i gotowi do działania.

Możemy także skorzystać z medytacji, ćwiczeń oddechowych czy technik relaksacyjnych, które polegają na wprowadzeniu ciała w stan głębokiego odprężenia. Grunt to wybrać odpowiednią dla siebie metodę i zadbać, by codziennie przez przynajmniej 15 minut osiągnąć stan głębokiego relaksu, który sprzyja efektywnemu wypoczynkowi organizmu.

A jaki jest Twój sposób na skuteczny odpoczynek? Kiedy czujesz, że naprawdę się regenerujesz? Czego potrzebujesz, by odpocząć?  

 

Tagi

zmiany spokój relaks medytacja równowaga oddychanie regeneracja

Opublikowano: 2016-08-22

Zobacz inne artykuły w kategorii Harmonia Życia »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

zawsze-mozna-eksperymentowac

Zawsze można eksperymentować

Wyobraź sobie, że znajdujesz się w takim momencie swojego życia, w którym absolutnie nie masz pojęcia, co dalej. Nie wiesz, co robić, nie wiesz, czego chcesz i o co Ci tak naprawdę chodzi. Nie wiesz, co Cię cieszy i czym chcesz się zająć. Taki stan rzeczy może dotyczyć różnych dziedzin Twojego życia – pewnie przede wszystkim życia zawodowego czy np. zainteresowań.

czytaj dalej »

podaruj-sobie-dzien-tylko-dla-siebie

Podaruj sobie dzień tylko dla siebie

Choć Dzień Kobiet już minął, zachęcam Was – zróbcie dla siebie coś dobrego, nie tylko od święta. Pozwólcie sobie nagrodzić się za to, że jesteście. Tak po prostu. Nie za to, że kreatywne z Was businesswoman, seksowne partnerki, kochające żony, matki, córki, oddane przyjaciółki – dziś podziękujcie sobie za to, że jesteście po prostu sobą. 

czytaj dalej »

nie-daj-sie-stresowi-pamietaj-o-tym-co-najwazniejsze-odprezaj-sie-na-biezaco

Nie daj się stresowi! Pamiętaj o tym, co najważniejsze - odprężaj się na bieżąco

Kończy się czas urlopów, a za pasem początek roku szkolnego. Dla wielu rodziców to czas mobilizacji i napięć. W takich okolicznościach łatwo przegapić moment zapętlenia, wpaść w wir mechanicznego wykonywania codziennych zadań i zacząć działać na tzw. automatycznym pilocie.

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.