Jak wygląda drzewo?
jak-wyglada-drzewo

 

Ostatnio miałem bardzo ciekawe spotkanie. W jednej z warszawskich kafejek moja dobra koleżanka Klara, popijając kawę, zadała mi pytanie: „Jak to jest, że kiedy o czymś mówię, to mój znajomy rozumie wszystko »na opak«. Tak jakbyśmy mówili w innych językach, a przecież rozmawiamy o tym samym?”.

„Właśnie, a Ty, jakie w tej chwili wyobrażasz sobie drzewo?” – zapytałem. „Bo ja piękną, dorodną, pachnącą kwiatem lipę w słoneczny letni dzień”.

Wszyscy myślimy o drzewie, ale czy o takim samym? Ludzie mają skłonność do tego, że tę samą rzeczywistość postrzegają zupełnie inaczej. Dlaczego tak się dzieje?

Nasze zmysły odbierają 40 000 informacji, natomiast nasza świadomość przetwarza maksymalnie 500. Nasza percepcja ma charakter wybiórczy, ponieważ nie jesteśmy w stanie wchłonąć wszystkiego, co dociera do nas z otoczenia. Twój sposób interpretacji bodźców jest uzależniony od doświadczeń życiowych, przez które filtrowane są informacje, docierające do ciebie za pomocą zmysłów. Każda informacja zostaje zakodowana w mózgu. Zanim to jednak nastąpi – to, co widzimy, dotrze na właściwe miejsce naszej świadomości – musi przedostać się przez nasz indywidualny „filtr”. Filtry te kształtują się pod wpływem kręgu kulturowego, w którym żyjemy, pochodzenia, naszego systemu wartości. Ponieważ nie potrafimy wszystkiego przyswoić i zapamiętać, mnóstwo percypowanych rzeczy zostaje wymazanych. Jeśli coś, czego doświadczyliśmy, zaczyna uchodzić dla nas za powszechne, to staje się jednocześnie uogólnieniem. Co tobie wydaje się dobre, twój partner może uznać za złe; co dla niego może być użyteczne, dla mnie będzie zbędne.

Indywidualna interpretacja otaczającego nas świata jest mapą, która określa naszą świadomość oraz sposób postrzegania przez nas świata. Twoja mapa jest inna niż moja, widzisz świat inaczej niż ja i mapy te nie są obiektywnym odbiciem istniejącej rzeczywistości. Nasze mapy nie stanowią obrazu świata zewnętrznego – są jedynie subiektywnymi interpretacjami. Świat jest taki, jakim go widzisz (przynajmniej dla Ciebie). Twój partner czy klient patrzy na świat ze swojej perspektywy i zwykle ma o nim odmienne wyobrażenie. Przyczyną wszelkich nieporozumień jest właśnie odmienne widzenie świata i płynące stąd konsekwencje.

A jak sprawnie porozumiewać się z partnerami w biznesie? Twój sukces w komunikacji z innymi ludźmi zależy od tego, na ile będziesz w stanie popatrzeć na świat z ich punktu widzenia. Odkrywając różnice między swoją mapą a mapą partnera, zaoszczędzisz czas i energię, poznasz motywy jego działania i będziesz mógł tak na niego oddziaływać, aby osiągnąć cel. Dlatego w biznesie ważne są rozmowa i uczciwe negocjacje, których rezultatem będzie spisanie stosownej umowy tak, aby strony rozumiały wszystkie uzgodnienia i warunki w taki sam sposób. Ponieważ ważne jest to, co strony miały na myśli, a nie co zostało napisane poprawnie pod względem prawnym. Takie podejście jest zawsze rozstrzygające, nawet dla sądu. Należy zawsze zadbać, aby umowy zawierały zasadę win-win i precyzowały zawarte w umowie uzgodnienia. A jak to zrobić?

Musisz przygotować pytania, których odpowiedzi przybliżą Cię do zrozumienia problemu z punktu widzenia Twojego kontrahenta. To ogromie ułatwi Wam komunikację.

A co z Klarą? Jak sobie poradziła z komunikacją z partnerem? Ile musiała zadać pytań, aby zrozumieć punkt widzenia świata drugiej strony? Wiem jedno, że zawsze zapyta o drzewo i sprawdzi jak ono wygląda…

Tagi

dobra komunikacja jak skutecznie porozumiewać się z ludźmi dobre relacje z ludźmi komunikacja w pracy

Opublikowano: 2015-05-04

Zobacz inne artykuły w kategorii Relacje »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

mit-ustepstw-i-dobrej-woli

Mit ustępstw i dobrej woli

Tak się składa, że ostatnio dużo rozmawiałem z Anią na temat wielkoduszności i że cecha ta nie jest zaraźliwa w negocjacjach. Rozmawiamy o tym często, ponieważ Ania urządza swój dom i musi negocjować zakupy, aby nie przekroczyć swojego budżetu.

czytaj dalej »

wrazliwosc-jak-sie-z-nia-zaprzyjaznic-co-mozesz-zyskac-sprawdz

Wrażliwość - jak się z nią zaprzyjaźnić? Co możesz zyskać? Sprawdź!

Wrażliwość jest we mnie niezależnie od tego, czy chcę, czy nie. To jak filar mojej osobowości, który może być karmiony przeze mnie dobrem i troską, lub regularnie karany i potępiany. Ode mnie zależy, co jej od siebie dam. Dlatego zaprzeczanie mojej wrażliwości przynosiło jej więcej szkody, niż pożytku, a co najgorsze...

czytaj dalej »

introwertyzm-akta-odtajnione-teczka-2-instrukcja-obslugi-introwertyka

Introwertyzm: Akta odtajnione. Teczka 2. Instrukcja obsługi introwertyka

Introwertyk ma duże wątpliwości co do swojej „normalności”. Gesty akceptacji ze strony zewnętrznego świata są dla niego bezcenne. Prawie połowa populacji to introwerycy, w tym członkowie twojej rodziny, twoje dzieci, pracownicy, koledzy. Przeczytaj, jak możesz zadbać o jakość ich życia. 

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.