Jaki styl życia kocha nasze serce? 5 rad od 5 wybitnych kardiologów

Żyjemy w ciągłym pędzie, wiecznie gdzieś biegniemy, nie mamy czasu na odpoczynek, zajęcie się sobą oraz swoim zdrowiem. Z tego powodu choroby układu krążenia są najczęstszymi przyczynami zgonów w Polsce. Co zrobić, żeby im zapobiegać? Należy pokochać styl życia, który kocha nasze serce!

 1.         Zdrowa dieta. Od dawna powtarza się, że warto zwracać uwagę na to, co jemy. Z punktu widzenia chorób układu krążenia należy zadbać o zbilansowaną dietę, bogatą w warzywa i owoce. Powinna być uboga w tłuste mięsa, masło, śmietanę i potrawy ociekające tłuszczem, jak również tzw. jedzenie śmieciowe, serwowane w punktach szybkiej obsługi. Warto zastąpić je rybami i roślinami strączkowymi. Zminimalizuje to ryzyko miażdżycy – przypomina prof. Adam Witkowski, kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej w Instytucie Kardiologii w Warszawie​.​

 2.         Ograniczenie soli, która zatrzymuje wodę w organizmie i przyczynia się do wzrostu ciśnienia. Osoby, które mają nadciśnienie tętnicze, koniecznie muszą ograniczyć ilość spożywanej soli. Rozstanie z solą nie musi być bolesne, bo zamiast niej używać można wielu aromatycznych przypraw i ziół, korzystnie wpływających na nasz organizm – tłumaczy prof. Jacek Legutko, przewodniczący Asocjacji  Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

 3.         Umiarkowana aktywność fizyczna. Bez względu na wiek i stan zdrowia, należy się ruszać. Przy prowadzonym zawodowo siedzącym trybie życia konieczne jest minimum 30 minut ruchu dziennie albo/i umiarkowany wysiłek (np. marsz, marszobieg, bieg, jazda na rowerze czy pływanie) min. 3 razy w tygodniu. Nasze serce kocha też nordic walking. Wymienione dyscypliny doskonale dotleniają nasz organizm. Warto podkreślić, że inne ćwiczenia będą rekomendowane dla osoby z nadciśnieniem, inne dla osoby z cukrzycą, a jeszcze inne dla zupełnie zdrowej. Również ich częstotliwość i długość będą inne – przekonuje prof. Dariusz Dudek, inicjator idei  Euro CTO w Europie, przewodniczący Rady Instytutu Kardiologii CM UJ.

 4.         Odpoczynek i sen. Coraz częściej nie mamy czasu  po prostu zdrowo odpocząć. Pracujemy za dużo i śpimy za mało . Stresujemy się. Zbyt mała ilość snu sprzyja rozwojowi nadciśnienia tętniczego i choroby wieńcowej. Podobnie brak wypoczynku. Powinniśmy spać 8 godzin i znajdować czas na relaks. Przed snem warto udać się na spacer i dotlenić mózg – mówi prof. Leszek Bryniarski, Dyrektor Warsztatów Euro CTO w Krakowie.

 5.         Pasja. Przewlekły stres negatywnie wpływa na choroby serca. Trzeba nauczyć się z nim walczyć. Warto znaleźć czas i chęci do rozwijania swoich zainteresowań, robić to, co sprawia radość, daje siłę i energię lub… odpręża! Rozładowanie napięcia i pozytywne myślenie mają zbawienny wpływ na nasze serce – sugeruje prof. Robert Gil, kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej Centralnego Szpitala Klinicznego MSW​iA​ w Warszawie

 Stosowanie się do powyższych pięciu zasad naszych specjalistów pomoże zachować zdrowie i cieszyć się nim, a także zadbać o kondycję fizyczną i dobre samopoczucie.

 

 Ewelina Myłek

napisz do autora: 

ewelina.mylek@gmail.com

ewelina.mylek@ieleven.pl

 

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Avatar
Ewelina Myłek

Kim jestem i co robię: Właścicielką agencji public relations ELEVEN ZETT Productions specjalizującej się w medycynie, głównie kardiologii, i zdrowym stylu życia. Pasjonatką nauki i innowacji oraz szeroko rozumianego Rozwoju. Od początku swojej kariery zawodowej łączę media z medycyną. Jestem entuzjastka filantropii, miłośniczką natury i rozliczanych koncepcji równowagi duchowej. Cenię dobre książki, ciekawe spotkanie i wielogodzinne rozmowy. Jestem inicjatorka projektów "Myłkowe Rozmawiają" oraz "Kardiologia bez Kolejki". Dlaczego tu jestem? Myślę, że tylko zmiany prowadzą do rozwoju i wzrostu świadomości swojego życia we wszystkich jego aspektach. Generalnie, interesują mnie zmiany wprowadzające harmonię i o tym właśnie będę pisać. Z czego jestem dumna w moim życiu: Jestem dumna z wartości, którymi kieruję się w życiu. Moje słabości: Piękne i oryginalne przedmioty oraz mój buldog francuski - Stefan. Mój sprawdzony sposób na zły nastrój: spacer z psem, pyszne jedzenie i inspirujące książki. Największa zmiana w moim życiu: odkąd zaczęłam poszukiwania „istoty wszechświata”, wciąż widzę ogromne zmiany w swoim życiu.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

[ivory-search id="5517" title="Default Search Form"]