Karta kredytowa - finansowa pokusa czy koło ratunkowe?
karta-kredytowa-finansowa-pokusa-czy-kolo-ratunkowe

 

Karty kredytowe są bardzo przydatne w sytuacji awaryjnej, jednak również dobre zarządzanie budżetem i regularne oszczędzanie pozwolą nam stworzyć własny, domowy fundusz ratunkowy. Takie rozwiązanie będzie działało podobnie jak limit na karcie kredytowej.

To prawda ‒ karty kredytowe są wygodne, kiedy robimy zakupy przez internet lub wyjeżdżamy na wycieczkę. Jednak niekontrolowanie wydatków, np. na wakacjach, może zaowocować przykrą niespodzianką po powrocie ‒ przy sprawdzaniu stanu wykorzystania limitu kredytowego. Dobrą wiadomością jest fakt, że nie musimy od razu spłacać całej wydanej kwoty – mamy na to nawet kilkadziesiąt dni. Ale jeśli nie starczy nam czasu, będziemy musieli liczyć się z odsetkami naliczanymi od przeterminowanych kwot obciążenia karty.

Jak zatem działa karta kredytowa?

Bank w oparciu o wiedzę o naszych możliwościach finansowych podpisuje z nami umowę o kartę kredytową, przyznając określony limit. Pieniądze od dnia aktywacji karty są do naszej dyspozycji, jednak obowiązują nas dwa ważne przedziały czasowe. Pierwszy to 30 dni, kiedy możemy korzystać z limitu pieniędzy, i drugi, następujący po nim okres (zwykle 24 dni), w ciągu którego zwracamy dług, a bank nie nalicza odsetek. Pamiętajmy jednak, że wspomniane wyżej okresy rozliczeniowe nie zaczynają się w chwili dokonania transakcji bezgotówkowej, ale liczone są od dnia ustalonego przy podpisywaniu umowy o kartę kredytową jako początek okresu rozliczeniowego.

A jeśli wydaliśmy za dużo i nie możemy spłacić zadłużenia?

I tutaj zaczyna się ta mniej przyjemna część. Jednak banki wychodzą nam naprzeciw, oferując  pomoc. Polega ona na tym, że nie musimy spłacać całego zadłużenia, a jedynie niewielką kwotę, zwaną spłatą minimalną, a od niespłaconej kwoty zaczynamy płacić odsetki w wysokości ustalonej w umowie.

Bardzo ważne jest również to, aby unikać wypłacania gotówki z bankomatu za pomocą karty kredytowej. Dlaczego? Ponieważ bank nalicza odsetki już od momentu wypłaty, pomijając okres bezodsetkowy.

No więc jak to jest? Korzystać z kart czy nie? Wszystko jest dla ludzi i jeśli używamy karty rozsądnie i na bieżąco spłacamy saldo zadłużenia, nie ponosimy żadnych kosztów. Jednak bezpieczniej zawczasu pomyśleć o nieprzewidzianych wydatkach i stworzyć własny fundusz, z którego będziemy mogli korzystać w razie potrzeby. 

 

Tagi

samokontrola jak działa karta kredytowa finanse zarządzanie pieniędzmi budżet domowy

Opublikowano: 2014-09-19

Zobacz inne artykuły w kategorii Dom »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

dobra-cena-za-projekt-co-to-znaczy

Dobra cena za projekt - co to znaczy?

Mam wrażenie, że podejmowanie decyzji to jedna z najtrudniejszych rzeczy, z którymi trzeba się zmierzyć. A podejmowanie decyzji w sprawach niezupełnie dla nas jasnych wydaje się koszmarem.

 

czytaj dalej »

w-poszukiwaniu-straconej-koncentracji

W poszukiwaniu straconej koncentracji

Każdego dnia setki małych rzeczy walczą o moją uwagę. Ludzie, przedmioty – im jest ich więcej, tym bardziej jakość interakcji spada, stają się płytsze i półautomatyczne. Dlatego wypracowałam sobie kilka sposobów, które pozwalają mi zminimalizować działanie rozpraszaczy.

czytaj dalej »

wyprowadzka-z-domu-rodzinnego

Wyprowadzka z domu rodzinnego

Według badań CBOS, na tle mieszkańców innych krajów europejskich młodzi Polacy długo mieszkają z rodzicami: ponad 80% osób w wieku 18–24 lata i prawie połowa w wieku 25–34 lata. Jednym z głównych powodów tego stanu jest poczucie więzi: dziewięciu na dziesięciu badanych określa więź z matką jako silną. 

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.