Kiedy umysł cichnie, dusza śpiewa
kiedy-umysl-cichnie-dusza-spiewa

 

Codziennie mamy do czynienia z nadmiernym hałasem, lecz nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Dzisiaj w szczególny sposób problem głośnego otoczenia dotyka każdego człowieka. Gdy zatrzymasz się na chwilę i rozejrzysz dookoła, zauważysz, że hałas jest Twoim nieustannym towarzyszem i za każdym razem dotrzymuje Ci kroku. Czy można to jakoś zmienić? W tym momencie spróbuj zamknąć oczy i dopasować się do otoczenia. Wczuj się w klimat otaczającego Cię środowiska. Co słyszysz? Jakiego rodzaju są to odgłosy? Czy Ci to przeszkadza? Brzęczący komputer, dźwięczący telewizor, dzwoniący telefon, rozmawiający ludzie. Jeśli znajdujesz się w mieście tętniącym życiem, zapewne usłyszysz również młoty pneumatyczne, ruch uliczny, syreny czy hałas samolotów. Ataki ciągłego hałasu nas bombardują, potęgując w nas uczucie stresu. Czasami zdarza się nam „wyłączyć” niektóre nasze zmysły, tylko po to, aby przetrwać. Czy musi tak być? Hałas – dla jednych domena nowoczesności, przed którą nie można uciec, a dla drugich część szarej rzeczywistości, z którą przyszło nam żyć. Jak jest naprawdę…?

Problemem nie jest jedynie hałas, ale także brak ciszy i spokoju. Jeśli nie ma ich w naszym życiu codziennym, to jak możemy mieć otwarty umysł i czuć się zrelaksowani? Brak wyciszenia i momentu zatrzymania sprawia, że ciągle przetwarzamy to co słyszymy. Dźwięki, które do nas docierają, zakłócają nasze poczucie równowagi. Przestajemy cieszyć się z prostych rzeczy. Nie widzimy uśmiechniętego pasażera tramwaju, kolorowych kwiatów na rondzie, czy miłej pani sprzedającej nam bułki. Nie mamy czasu na piękne, małe rzeczy w dużym świecie pędzących ludzi. Nie jesteśmy stworzeni do tego, aby rezygnować z tych drobnych radości, a w ich odbiorze przeszkadza nam właśnie nieustający hałas.

Ciągła ingerencja głośnego otoczenia w nasze życie powinna skłaniać do refleksji, by poświęcić czas na odpoczynek i wyciszenie, które są dobre zarówno dla ciała, jak i dla umysłu. W dzisiejszych czasach potrzebują tego bardziej niż kiedykolwiek.

Dlaczego należy wyłączyć hałas?

Jest wiele plusów związanych z obniżeniem poziomu hałasu w Twoim życiu. Po pierwsze, spokój i cisza łagodzą psychikę. Dzięki nim Twoje myśli zwolnią, a Twoje ciało osiągnie bardziej zrównoważony stan. System nerwowy pozwoli Twojemu organizmowi po prostu odpocząć. Twoje ciało absorbuje i przetwarza dźwięki, co wymaga od niego dużych pokładów energii. Często wiele osób czuje zmęczenie po czasie spędzonym w centrach handlowych czy w tłumie ludzi. Cieszenie się ciszą i spokojem oznacza więc więcej energii, witalności i równowagi. Warto postarać się o taki odpoczynek dla naszego ciała i umysłu.

Oto kilka rad, które pomogą Ci zacząć już teraz:

 • Okazjonalnie ciesz się cichym domem – wyłączaj zmywarkę czy pralkę, kiedy wychodzisz z domu;
 • Wycisz telefon i wyłącz wszystkie telewizory, radia i inne urządzenia AGD;
 • Podczas jazdy samochodem wyłącz radio, podróżuj w ciszy i podziwiaj otoczenie;
 • Postaraj się ćwiczyć bez muzyki i pozostań ze swoimi myślami;
 • Wyznacz „Miejsce spokoju” w swoim ogrodzie lub domu, gdzie będziesz mógł/mogła usiąść na kilka minut w ciszy;
 • Unikaj kładzenia się spać przy dźwięku telewizora;
 • Postaraj się jeść jeden posiłek dziennie w samotności i ciszy;
 • Wycisz telewizor, gdy lecą reklamy;
 • Zarządzaj technologią – wyłącz swój telefon w konkretnych godzinach, zamiast bycia dostępnym 24 godziny na dobę;
 • Rób zakupy online, w ciszy i spokoju we własnym domu;
 • Celowo szukaj spokojnych chwil w ciągu dnia.

Jeśli świadomie wyłączysz hałas i zorganizujesz trochę czasu na spokój i ciszę w ciągu dnia, odczujesz radość z mentalnego i emocjonalnego spokoju, który uwolni Twój umysł, pozwoli na podejmowanie decyzji, dokonywanie wyborów oraz praktykę uważności. Zasiądź za sterami własnego życia i zadbaj, aby było w nim miejsce na ciszę i spokój. Będzie to miało bardzo korzystny wpływ na wiele aspektów Twojego życia, bo już Albert Einstein powiedział, że „monotonia cichego życia pobudza umysł do twórczości”, a znalezione pismo datowane na 1692 r. ujmuje sedno tematu:

„Przechodź spokojnie przez hałas i pośpiech
i pamiętaj, jaki spokój można znaleźć w ciszy.
O ile to możliwe, bez wyrzekania się siebie,
bądź na dobrej stopie ze wszystkimi.

Unikaj głośnych i napastliwych, 
są udręką ducha.
Niech twoje osiągnięcia, zarówno jak i plany,
będą dla ciebie źródłem radości.
Wykonuj swą pracę z sercem,
jakkolwiek byłaby skromna;
ją jedynie posiadasz w zmiennych kolejach losu.
Przyjmij spokojnie, co ci lata doradzają,
z wdziękiem wyrzekając się spraw młodości.
Rozwijaj siłę ducha, aby mogła cię osłonić
w nagłym nieszczęściu.

Czymkolwiek się trudnisz
i jakiekolwiek są twoje pragnienia,
zachowaj spokój 
ze swą duszą.
Przy całej swej złudności, 
znoju i rozwianych marzeniach
jest to piękny świat…”.

Tagi

samoświadomość satysfakcja z życia spokój relaks zmęczenie

Opublikowano: 2015-07-29

Zobacz inne artykuły w kategorii Harmonia Życia »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

umysl-rzadzi-cialem

Umysł rządzi ciałem

Psychosomatyka to najprościej mówiąc wpływ psychiki na fizyczne funkcjonowanie organizmu. Styl życia jaki obraliśmy wpływa realnie na jakość naszego zdrowia. Przekonania jakie mamy sterują naszym zachowaniem. Nawyki myślowe mogą optymistycznie zaszczepiać w nas pozytywną wiarę w przyszłość albo pesymistycznie prowadzić w kierunku nowych lęków, niepowodzeń czy depresji. 

czytaj dalej »

urok-czy-tyrania-wyboru-strategie-podejmowania-decyzji

Urok czy tyrania wyboru? Strategie podejmowania decyzji

Dokonywanie wyborów bywa trudne. Zwłaszcza dziś, kiedy dostępnych możliwości jest tak wiele, że staje się to poniekąd utrapieniem. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy chcemy mieć to, co najlepsze ze wszystkich dostępnych opcji. Podejmowanie prozaicznych nawet decyzji pochłania tyle energii i czasu, że trudno przetrwać dzień. 

 

czytaj dalej »

podaruj-sobie-dzien-tylko-dla-siebie

Podaruj sobie dzień tylko dla siebie

Choć Dzień Kobiet już minął, zachęcam Was – zróbcie dla siebie coś dobrego, nie tylko od święta. Pozwólcie sobie nagrodzić się za to, że jesteście. Tak po prostu. Nie za to, że kreatywne z Was businesswoman, seksowne partnerki, kochające żony, matki, córki, oddane przyjaciółki – dziś podziękujcie sobie za to, że jesteście po prostu sobą. 

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.