Kontakt z dorastającym dzieckiem
kontakt-z-dorastajacym-dzieckiem

 

Każdy człowiek od momentu kiedy zostaje rodzicem zastanawia się, jakie będzie jego dziecko, co będzie lubiło, kim zostanie w przyszłości, jakie będzie jego życie. Jednak wraz z jego rozwojem, okazuje się, że nie wszystkie plany i marzenia rodziców odnośnie dziecka się spełniają. Szczególnie trudny jest okres dorastania, kiedy to rodzice częściej niż w innych etapach życia rodziny skarżą się na brak lub utrudniony kontakt z dzieckiem.

W pierwszych latach swojego życia dziecko akceptuje rodziców bezrefleksyjnie, są oni według niego najlepszymi rodzicami. Wraz z upływem lat zaczyna ono zauważać, że rodzice mają zalety i wady. Obraz rodziców w oczach dziecka staje się coraz bardziej realistyczny, bezwarunkowa akceptacja znika.

Jednym z najważniejszych aspektów dojrzewania są relacje interpersonalne, zarówno z rówieśnikami, jak i z rodzicami i innymi dorosłymi. Ponieważ to właśnie z rówieśnikami spędzają większość dnia, to oni zaczynają mieć największy wpływ na młodego człowieka. Dorastający w różnym stopniu identyfikują się z tą grupą. Identyfikacja jest tym silniejsza, im mniejszego poczucia bezpieczeństwa doświadczało i nadal doświadcza dziecko w domu rodzinnym. Może nastąpić nadmierne podporządkowanie się grupie i coraz silniejsze odcinanie się od wszystkiego, co prezentują osoby dorosłe.

Często pojawiają się różne konflikty. Młody człowiek chciałby być traktowany jak osoba dorosła, jednak nie zawsze jest na to gotowy. Z drugiej strony są rodzice – boją się o swoje dziecko, wielokrotnie nie mają do niego zaufania, czasami nie widzą, że ich dziecko dorasta i nadal traktują je jakby miało zaledwie kilka lat.

Duvall, autor teorii funkcjonowania rodziny, stwierdza, iż konflikt między rodzicami a dorastającymi dziećmi wynika z kilku sprzeczności. Są to:

– kontrola ze strony rodziców a potrzeba swobody u dziecka;

– odpowiedzialność rodziców a dzielenie się nią z dorastającym;

– duża waga przykładana przez rodziców do nauki szkolnej a poświęcanie większej ilości czasu na inne aktywności przez dorastającego.

Czy jednak konflikty między dwiema opisywanymi grupami są aż tak częste? Nawet jeśli tak to wielu przypadkach chodzi raczej o próbę sił, niż faktyczne różnice zdań, zwłaszcza w ważnych sferach życia. Może wzrosnąć liczba niegroźnych sprzeczek z rodzicami dotyczących codziennych spraw: szkoły, wyglądu, obowiązków domowych itp. Konflikty z rodzicami, choćby te pozorne, są dla młodego człowieka nowym doświadczeniem, które mądry rodzić potrafi wykorzystać, aby pokazać dorastającemu dziecku różne sposoby ich rozwiązywania. 

Młodzi dorośli coraz częściej wchodzą w relacje partnerskie z rodzicami i po okresie buntu przyjmują za własne większość wartości przekazanych im w domu rodzinnym. Ważne jest jednak, aby mimo pojawiających się trudności, osłabieniu kontaktu z dzieckiem, nadal być konsekwentnym, nadal wyraźnie określać granice funkcjonowania dziecka, gdyż daje mu to poczucie bezpieczeństwa, dzięki któremu młody człowiek może się lepiej rozwijać. Trzeba tylko umożliwić mu branie większego udziału w podejmowaniu dotyczących go decyzji, wsłuchiwać się w to co mówi, brać pod uwagę i rozważać jego argumenty zanim stanowczo zaczniemy narzucać naszą wolę.

Znaleźć złoty środek w dawaniu dziecku wolności i uczeniu odpowiedzialności – to jedno z najtrudniejszych w tym okresie zadań dla rodziców. Warto je podejmować, gdyż owoce tej pracy przynoszą wiele radości.

Tagi

relacje w rodzinie jak poprawić relacje w rodzinie jak wytrzymać z rodzicami dobra komunikacja jak rozwiązać konflikt

Opublikowano: 2014-10-13

Zobacz inne artykuły w kategorii Relacje »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

co-zmienia-sie-po-narodzinach-dziecka

Co zmienia się po narodzinach dziecka?

Oczywiste jest, że pojawienie się nowego członka rodziny zmienia trochę w życiu. Niektórzy mówią, że wywraca je do góry nogami, ale nie dajcie się zwariować. To prawda, że nie da się już w sobotę spać do południa, chociaż czasem się o tym marzy. Huczne życie towarzyskie również schodzi na jakiś czas na boczny tor. Nie oznacza to jednak, że należy się zamykać w domu. 

czytaj dalej »

terapia-malzenska-czy-to-dziala

Terapia małżeńska - czy to działa?

Terapia pary to specyficzny rodzaj pomocy psychologicznej, ponieważ skupia się na rozwiązywaniu problemów, które zaburzają funkcjonowanie związku, a nie jednostki, jak w przypadku terapii indywidualnej. Zanim postawi się pytanie, czy terapia małżeńska (partnerska) działa, warto doprecyzować, co to oznacza, ponieważ czasem mimo terapii para się rozstaje. 

czytaj dalej »

czy-warto-ufac-dziecku

Czy warto ufać dziecku?

Zaufanie – tak łatwo je stracić, tak trudno odzyskać. Dotyczy ono wszelkich relacji międzyludzkich, także relacji rodzic – dziecko. Czy jest ono możliwe? Do czego jest potrzebne? Kiedy należy obdarzyć nim dziecko?

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.