Mikro przestrzeń, makro możliwości
mikro-przestrzen-makro-mozliwosci

 

Wiele razy słyszeliśmy od znajomych posiadających bardzo małe (lub całkiem malutkie) mieszkania, że "z tym się nie da nic zrobić". Ot, wstawić meble, powiesić jakiś obrazek i tyle, projektant nie ma tu nic do roboty. I choć bardzo lubimy naszych znajomych, to niestety musieliśmy im wielokrotnie powtarzać, że się mylą – i to wcale nie malutko.

Przy projektowaniu takich przestrzeni mamy właśnie najwięcej pracy i nasze mózgi wykonują niezłą pracę, gdy kombinujemy walcząc o każdy milimetr. Prezentowany projekt zdecydowanie możemy określić jako ten, przy którym nasze zwoje wykonały salto mortale i nie wiadomo, czy powróciły do stanu pierwotnego;). Ale udało się i mamy apel – posiadacze małych mieszkań, nie poddawajcie się!

 
Zaprojektowane przez nas mieszkanie było mikroskopijne, ale miało dużą zaletę – sporo okien. Dzięki temu udało się zgrabnie wydzielić pokój dzienny, kuchnię, sypialnię z jadalnią  i wygodną łazienkę. Pomieszczenia są niewielkie, ale tak zaplanowane, by spełniać swoją funkcję w 120%. Tak, wiemy;) – ale przy takich wnętrzach nie mówimy już o zwykłej funkcjonalności, tylko o nad-funkcjonalności.
 
 
 
Zgodnie z życzeniami Inwestora, wnętrze miało być jasne (super!) i klasyczne. To drugie już trochę mniej super, ponieważ tradycyjne formy lepiej wyglądają, gdy mają trochę "oddechu" dookoła. Brakujące rezerwy powietrza zapewniliśmy sobie zatem kontrastami i podziałem na jasne/ciemne, obejmującym wszystkie materiały, płaszczyzny i wyposażenie. Wszystko, co duże, pokryliśmy jasnymi barwami. Dzięki temu to, co małe i ozdobne, wybija się na pierwszy plan i... lewituje w śmietankowej chmurce. Efekt wizualnego powiększenia potęgują błyszczące płaszczyzny, lekkie oświetlenie i lustra.
 

Tekst: Maja Kaczyńska / Projekt: tandemdesign.pl

 

Tagi

remont zarządzanie przestrzenią urządzanie mieszkania architektura wnętrz

Opublikowano: 2014-10-17

Zobacz inne artykuły w kategorii Dom »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

balagan-w-pokoju-to-balagan-w-glowie

Bałagan w pokoju to bałagan w głowie

Bałagan w pokoju to bałagan w głowie – takie zdanie ostatnio usłyszałem od koleżanki. Postanowiłem posprzątać moją głowę, zacząłem od pokoju. Stan pokoju bardzo dobrze odzwierciedlał to, co działo się we mnie.

czytaj dalej »

przeprowadzka-jak-szybko-i-skutecznie-zaaklimatyzowac-sie-w-nowym-miejscu-czesc-2

Przeprowadzka: jak szybko i skutecznie zaaklimatyzować się w nowym miejscu? Część 2

Dzięki pozytywnemu postrzeganiu sytuacji możemy w wysokim stopniu uodpornić się na stres związany ze zmianą miejsca zamieszkania. W tej części zajmiemy się trzema ostatnimi pytaniami: pytaniem o poczucie decyzyjności, o kwestię wpływu na relacje z bliskimi oraz o poczucie sprawiedliwości sytuacji.

czytaj dalej »

wyprowadzka-z-domu-rodzinnego

Wyprowadzka z domu rodzinnego

Według badań CBOS, na tle mieszkańców innych krajów europejskich młodzi Polacy długo mieszkają z rodzicami: ponad 80% osób w wieku 18–24 lata i prawie połowa w wieku 25–34 lata. Jednym z głównych powodów tego stanu jest poczucie więzi: dziewięciu na dziesięciu badanych określa więź z matką jako silną. 

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.