„Moja kariera utknęła w miejscu, co robić?” Znacie to?
moja-kariera-utknela-w-miejscu-co-robic-znacie-to

 

Brałem ostatnio udział w wydarzeniu,  jak się okazuje organizowanym cyklicznie, w kilku większych miastach Polski. Wydarzenie pod hasłem "Dni Kariery". Poszedłem, nie jako strona bezpośrednio zainteresowana, lecz bardziej podyktowane to było ciekawością, w jaki sposób przebiega dane wydarzenie.  

Okazuje się, że pod przykrywką tej ładnej nazwy kryją się po prostu targi pracy. Zatem jest to miejsce spotkań pracodawców z osobami potencjalnie zainteresowanymi podjęciem pracy. 

Pracodawcy informowali o swoich oczekiwaniach w stosunku do osób, które miałyby dla nich pracować oraz składali obietnice wspaniałej kariery możliwej do zrealizowania według ustalonego przez nich samych planu.  Potencjalni pracownicy dowiadywali się, jakie wymagania powinni spełnić, by otrzymać możliwość pracy. 

Faktem jest, że praca zajmuje nam większą część życia. Dlatego dobrze jest mieć sprecyzowany cel lub cele oraz plan jego/ich realizacji, również w tym aspekcie życia. 

Jeżeli planujesz lub realizujesz karierę pracowniczą musisz mieć świadomość, że Twoje plany zawodowe będą zawsze weryfikowane przez firmę, która Cię będzie zatrudniać. Zawsze pozostaniesz osobą zależną. Często będziesz zmuszona/y do zweryfikowania swoich planów i dopasowanie ich planu przygotowanego dla Ciebie przez firmę. Jeżeli chcesz być osobą spełnioną zawodowo, Twoim zadaniem powinno być odnajdywanie podmiotów, które pozwolą Ci realizować Twój plan i pozwolić na Twoją samorealizacje w maksymalnym stopniu. Możesz również wybrać inny model kariery, który nie niesie ze sobą takich ograniczeń, mowa o samorealizacji w biznesie. 

W przypadku osób, które wybrały drogę kariery pracowniczej, czyli taką naznaczoną ograniczeniami, na pewnym etapie realizacji planu mogą napotkać przeszkody w jego kontynuacji. Taka sytuacja może być bardzo stresująca, może dawać poczucie niezadowolenia czy bezsilności, co z kolei może powodować frustrację. 

Co zrobić w sytuacji, która z pozoru wygląda na sytuację bez wyjścia? 

Mam kilka zadań/pytań dla Ciebie, których rozwiązanie pomoże Ci pozbyć się problemu. 

Zdefiniuj sobie na nowo pojęcie „kariera”. Co to dla Ciebie oznacza "zrobić karierę"? 

Już w dzieciństwie zaczynamy planować swoja karierę. Dzieci często mówią, chcę zostać lekarzem, nauczycielem, strażakiem. Przeważnie z tych pierwszych planów nic nie zostaje. Kolejną próbę, tym razem poważną, podejmuje się w okresie kończącym etap edukacji. Żyjemy w bardzo zmiennym otoczeniu, dlatego nie warto planować kariery z dużym wyprzedzeniem. Różne okoliczności, czasem niezależne od Ciebie samego mogą sprawić , że Ty wyglądasz juz nieco inaczej względem otaczającej Cię rzeczywistości, dlatego zaleca się brać pod uwagę okres nie dłuższy niż pięć lat. 

Gdzie obecnie jestem ze swoim życiem zawodowym? Co ja tu robię i po co? 

Zrób przegląd swojej dotychczasowej kariery i zastanów się. Po co tu jestem?  Czy cieszy mnie to, co robię? Czy doszedłem/doszłam do miejsca, do którego chciałem/am dojść?

Sprawdź i realnie oszacuj możliwości Twojego rozwoju w firmie, w której obecnie pracujesz. Być może jesteś na końcu ścieżki rozwoju, jaką dla Ciebie zaplanowano. Porozmawiaj ze swoim przełożonym o swoich oczekiwaniach i spytaj o możliwość ich realizacji w tej firmie. W  przypadku stwierdzenia braku możliwości masz dwie możliwości albo pogodzić się z tym albo szukać innej drogi (rozwiązania) dla siebie. 

W ciągu życia zawodowego możesz zrealizować więcej niż jeden cel.

Czy moja kariera zależy ode mnie? 

Pracuj wyłącznie dla siebie, nigdy dla kogoś innego. Firma, dla której pracujesz powinna być jedynie narzędziem dla realizacji Twoich planów. Zastanów się i odpowiedz na pytanie czy tak jest. 

Zmiany są potrzebne. Różne drogi do samorealizacji. 

Podjęcie nowego wyzwania zawodowego jest oczywiście jednym z bardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka. Warto jednak pamiętać, że dzięki zmianie możemy dużo zyskać. Znany Ci aktor (Bogusław Linda)  podczas jednego z wywiadów dotyczących przebiegu jego kariery zawodowej stwierdził, że jeżeli nie zrobiłby kariery w przeciągu dwóch lat (nie byłby sławnym aktorem) wybrałby inną drogę. Należy pamiętać, że różne drogi mogą prowadzić do Twojego celu. Jeżeli wcześniej obrana się nie sprawdza należy poszukać nowej i pamiętać o zasadzie, że czasem warto zrobić jeden krok w tył, by móc zrobić kolejne do przodu. 

Kariera czy sukces dla każdego z nas oznacza coś innego. Wszystko zależy w jaki sposób jesteś ukształtowany i co jest najważniejszą wartością w życiu. Dla mnie osobiście najbardziej liczy się wolność i niezależność, życie w zgodzie ze samym sobą.  

Warto pamiętać, że to co zrobisz ze swoim życiem (w tym z życiem zawodowym) zależy w dużej mierze od Ciebie. Nikt za Ciebie jej nie określi. Zdefiniuj sens swojego życia i swoje wartości. W zależności jak będziesz sobą zarządzał, jakie cele sobie postawisz, tak będzie wyglądało Twoje życie.

Tagi

jak zaplanować karierę jak przygotować się do zmian jak realizować cele biznes biznesowe ewolucje

Opublikowano: 2019-04-15

Zobacz inne artykuły w kategorii Sukces i Pieniądze »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

chcesz-osiagnac-sukces-przestan-szukac-drogi-na-skroty-zastrzyk-motywacji

Chcesz osiągnąć sukces? Przestań szukać drogi na skróty! Zastrzyk motywacji

Ludzie zastanawiają się nad tym, jaki jest klucz do sukcesu. Każdy chce, aby droga była jak najkrótsza. Jak chcesz zarobić pierwszy milion? "Wygrać na loterii!" - odpowie wielu. Jednak jeśli będziesz myślał i postępował, jak większość ludzi, skończysz jak oni. Co powinieneś zrobić, aby wyjść z impasu? 

czytaj dalej »

walka-dyscyplina-motywacja

Walka, dyscyplina, motywacja?

Zauważyłam, że ludzie często pytają o to, jak zmotywować się do: wstawania wcześniej, pisania regularnie na blogu, codziennych ćwiczeń na siłowni, zdrowego odżywiania i wielu innych rzeczy.

czytaj dalej »

co-mnie-ogranicza-jak-zburzyc-mury-ktore-mnie-zatrzymuja

Co mnie ogranicza? Jak zburzyć mury, które mnie zatrzymują?

Realizacja planów nie jest tak prosta jak samo planowanie. Mimo drobiazgowych przygotowań często coś nie pozwala nam osiągać naszych celów. Kiedy myślimy o tym, co nas ogranicza w dążeniu do naszych marzeń, planów czy szczęścia, zwykle wskazujemy okoliczności, na które nie mamy wystarczającego wpływu: brak funduszy, znajomości, wsparcia, zasobów... 

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.