Nastolatki w podróży - część 1
nastolatki-w-podrozy-czesc-1

 

Bardzo lubię młodzież. To stwierdzenie wywołuje czasem zdziwienie i komentarze, że w dzisiejszych czasach młodzi ludzie niewiele sobą reprezentują, „nie to, co kiedyś”. Nigdy nie zgodzę się na takie uogólnienia.
Na mojej drodze stanęło wielu nastolatków, którzy zrobili na mnie duże wrażenie swoimi zainteresowaniami i jasno sprecyzowanymi planami na przyszłość. Z różnych kategorii – muzycznych, sportowych, artystycznych. Często otrzymuję maile od nastoletnich czytelniczek bloga, które dzielą się ze mną swoimi marzeniami o poznawaniu świata. Opisują, co by chciały zobaczyć i dlaczego, czym są dla nich podróże – nawet jeśli na tym etapie to jedynie podróże palcem po mapie. Mają jednak zapał, chęci i wiarę, uczą się języków, więc wierzę, że już niedługo ruszą przed siebie.
Na początku roku gościłam w domu dwie tegoroczne maturzystki – Anię i Monikę, które lądowały w Warszawie po wyjeździe do Budapesztu. Nie była to ich pierwsza samodzielna podróż – zjeździły już kawał Europy. Wiele osób powie „mają bogatych rodziców”. Długo rozmawiałyśmy na ten temat, bo nie ukrywam, że mnie interesował. Okazuje się, że najprostsze rozwiązania są jednak najlepsze – większość nastolatków otrzymuje drobne kieszonkowe, urodzinowe i świąteczne „koperty”. Można pójść do sklepu, kupić jeansy, nową torbę, płytę CD, kosmetyki. A można odkładać te wszystkie pieniądze i czekać na tanie bilety. Dziewczyny mają ograniczone środki, muszą więc podjąć decyzję – wiedzą, czego chcą, co da im prawdziwą radość – podróże, spotkania w drodze, wspomnienia. To wszystko jest bezcenne. Ania prowadzi blog, robi świetne zdjęcia, więc z tego czasami wpadnie dodatkowy grosz. Monika całe wakacje pracowała w hotelu nad morzem, by zarobić na kolejne wyjazdy. W wieku lat 18 miała już za sobą pierwszy artykuł w magazynie podróżniczym. Mają różne charaktery, ale łączy je młodzieńcza radość życia. Mam nadzieję, że uda mi się za jakiś czas przybliżyć Wam ich sposób na tanie podróżowanie.
Niedawno poznałam też Karolinę, uczennicę gimnazjum, która w najbliższe wakacje wybiera się na miesiąc do Hiszpanii i już teraz odkłada każdy grosz na swoją podróż marzeń. Młodzi czasem pytają mnie o radę, ale wolą wszystko planować sami. Ja w ich wieku nie miałam jeszcze tyle odwagi a i dostęp do informacji nie był tak łatwy jak teraz. Szkoda mi wielu straconych lat, tego, że długo czekałam by zacząć robić to, co dziś kocham najbardziej. Życie jest krótkie, nie warto odkładać go na później. Zacznijcie już dziś iść swoją drogą.

fot. Anna Burz

Tagi

podróże rozwój osobisty tanie podróżowanie podróże młodych wakacje

Opublikowano: 2014-07-24

Zobacz inne artykuły w kategorii Harmonia Życia »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

byc-albo-nie-byc-czyli-jak-umiejetnie-czerpac-wiedze-z-internetu

Być albo nie być? Czyli jak umiejętnie czerpać wiedzę z Internetu

Czego młodzi ludzie poszukują w Internecie? Tworząc kategorię „młodzież” na portalu nie chciałam wymyślać tematów, chciałam aby przyszły one od konkretnego przedstawiciela tej grupy.

czytaj dalej »

za-co-chcesz-podziekowac

Za co chcesz podziękować?

Koniec starego roku i początek nowego to dla większości z nas okres, kiedy w wolnej chwili siadamy do podsumowań. Zastanawiamy się wtedy, co nam wyszło, co udało się osiągnąć lub też – dość często – mówimy sobie wprost: „Jesteś beznadziejny! Kolejny zmarnowany rok, znów nie udało Ci się nic osiągnąć!”. Ale czy na pewno tak było?

czytaj dalej »

40procent-szczescia

40% szczęścia

Czy szczęście widziane okiem psychologa społecznego, badacza, różni się od szczęścia opisywanego przez laika, zwykłego śmiertelnika, Dyzia marzyciela? Być może znajdą oni wspólny grunt, bo cel jest ten sam, jednak ich droga może się różnić i zwodzić na manowce tego drugiego.

czytaj dalej »

 


 

                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.