Nie odkładaj na później tego, co ważne!
nie-odkladaj-na-pozniej-tego-co-wazne

 

Do tego artykułu natchnęła mnie moja własna historia sprzed kilku tygodni. W czerwcu dentysta powiedział mi, że mam jeden ubytek w zębie i powinnam zająć się nim możliwie jak najszybciej. Dziwny wstęp? Być może, dlatego idziemy dalej. Czerwiec to początek lata, wakacji. Wypad na Hel, weekendowe podróże po Polsce, spotkania ze znajomymi, wieczorne spacery, siedzenie nad Wisłą. Dużo zajęć, a wszystko ważniejsze niż to, co zrobić powinnam w pierwszej kolejności. Dotarłam do gabinetu we wrześniu, bardzo z siebie zadowolona, i okazało się, że przez zaniedbanie zamiast jednego ubytku są trzy! A nie byłoby ich, gdybym to załatwiła od razu. Ciężko się przyznać, ale tak – to moja wina i muszę ponieść konsekwencje własnych decyzji (3 wizyty, 3 znieczulenia, a przede wszystkim 3 niemałe opłaty zamiast załatwienia sprawy raz, a dobrze).

 Zaczęłam się zastanawiać, jak często nam się to zdarza? Ile ważnych spraw odkładamy na później, a nagle okazuje się, że jest już za późno? Rozmawiałam niedawno ze znajomą, matką małego dziecka. Powiedziała, że tak dużo pracuje, że od kilku lat nie była u lekarza, nie robiła żadnych(!) badań profilaktycznych, a nawet kontrolnych choroby przewlekłej, na którą cierpi od dawna. Każdy wie, jak ważne jest wczesne wykrywanie chorób, ale u wielu osób gdzieś w tyle głowy przebiega myśl: „mnie to przecież nie dotyczy, mam jeszcze czas”. A z czasem jest tak, że mamy tylko to, co jest teraz, nic więcej. Żadnej gwarancji jutra, żadnej pewności, że uda nam się zrealizować odkładane na później plany i marzenia. Słyszę czasami: „Zrobię to jak schudnę / przytyję / nauczę się języka obcego / przejdę na emeryturę / będę mniej pracować / będę więcej zarabiać" itp., itd.. Jutro, pojutrze, za rok, za dwa…

Ta dość banalna sprawa z zębami mocno mną wstrząsnęła. Zawsze były zdrowe, silne. A nagle takie coś. Znienacka, w bardzo krótkim czasie. Nic nie jest dane nam na stałe: młodość, uroda, niestety także zdrowie. Nie na wszystko mamy wpływ, ale możemy sami sobie pomóc – robiąc regularnie badania, pilnując wizyt u lekarza, nie lekceważąc żadnych objawów, nie wmawiając sobie, że zawsze jest coś pilniejszego. Nie ma bowiem nic pilniejszego niż zdrowe ciało, bo to w nim tkwią zdrowy duch, dobre samopoczucie, pozytywne nastawienie do świata.

Na bliżej nieokreśloną przyszłość odkładamy nie tylko lekarzy, lecz także spotkania ze znajomymi, wyjścia do kina, samorozwój, wymarzone podróże, rozwijanie swoich pasji. Miałam taki moment, że telefon dzwonił, ludzie chcieli mnie zobaczyć, a ja miałam sprawy „ważne”. Potem przestali dzwonić. Gdy zeszłam z dentystycznego fotela, chwyciłam za telefon. Zadzwoniłam do Taty, spytać jak się czuje, do Babci, żeby zaanonsować się na niedzielny obiad i do 10 osób, z którymi nie widziałam się od dawna, ponieważ ciągle brakowało mi czasu (a może to była tylko wymówka?). Ustaliłam harmonogram łatania zębów, poszłam po skierowania na podstawowe badania, zrobiłam zaległe usg. Poczułam się lepiej, spokojniej. Przypomniał mi się zasłyszany kiedyś cytat: „Pamiętaj, że najważniejsze jest, aby to co najważniejsze, pozostało najważniejsze”. Postaram się nigdy więcej nie wyrzucić go z pamięci. 

Fot. Agnieszka Kuczyńska 

Tagi

motywacja zarządzanie czasem efektywność zdrowie jak pokonać złe nawyki

Opublikowano: 2014-12-05

Zobacz inne artykuły w kategorii Motywacja »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

kiedy-dusza-choruje-o-przyczynach-objawach-i-leczeniu-depresji

Kiedy dusza choruje. O przyczynach, objawach i leczeniu depresji

Znaczący odsetek pacjentów zjawiających się w gabinetach psychoterapeutycznych stanowią osoby z pozoru normalnie funkcjonujące, mające zazwyczaj jakąś pracę, znajomych, czasem rodzinę. Stan depresyjny może objawiać się u nich uskarżaniem się na obniżony nastrój, raczej monotonnym, pozbawionym wzlotów i upadków życiem wewnętrznym oraz sztywnością w sposobie myślenia.

czytaj dalej »

jak-dieta-wplywa-na-zdrowie-psychiczne

Jak dieta wpływa na zdrowie psychiczne?

Gdy mamy zły nastrój lub migrenę, czujemy niepokój lub rozdrażnienie, pierwsze, co przychodzi nam do głowy, to stres i problemy psychiczne. Tymczasem wcale nie musi tak być. Wiele objawów wglądających na mentalne wynika z zawartości naszych talerzy. Co może wpływać na złe samopoczucie?

czytaj dalej »

zmien-nawyki

Zmień nawyki

Wszyscy dobrze to znamy: ciągłe spotkania i narady, z których najczęściej niewiele wynika, przepracowanie, gigantyczne zaległości, stres i kłopoty z koncentracją. Tak właśnie wygląda życie przeciętnego menedżera. Czy można temu zaradzić? 

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.