Nowa Marka o nazwie Ty. Lekcja 7. „O tym, co dodaje nam skrzydeł”
nowa-marka-o-nazwie-ty-lekcja-7-o-tym-co-dodaje-nam-skrzydel

 

Według Alberta Einsteina „dziwna jest nasza sytuacja tu, na Ziemi. Każdy z nas przychodzi z krótką wizytą, nie wiedząc dlaczego, a jednak czasami wydaje się, że zgadujemy jej cel”.  

Trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. W ciągłej pogoni za bieżącymi celami, zadaniami, odhaczając kolejne punkty w agendzie naszego dnia, zapominamy o chwili na refleksję, o chwili na zastanowienie: „Po co to całe zamieszanie, czego tak NAPRAWDĘ chcę od życia i dokąd zmierzam?”.

Po co ten zgiełk?

Świadomość wyższego celu nadaje sens i fokus wszelkim naszym wysiłkom. Misja i powołanie znajdują się najwyżej w hierarchii życia, pozwalają na zgranie i nadanie kierunku pozostałym elementom, takim jak strategie, plany, cele i zadania. One stoją poniżej. Są ograniczone czasem (skończone), mierzalne, osiągalne, podczas gdy misja i sens nie mają ograniczeń. Możemy za nimi podążać i towarzyszą nam przez całe życie.

Na przykład, jeśli ktoś za swoją misję uznaje poprawę ludzkiego  zdrowia, to może ją spełniać na wiele różnych sposobów: lecząc chorych, ucząc ludzi zdrowego stylu życia, prowadząc zajęcia jogi i medytacji, czy choćby propagując zdrowe odżywianie i diety. Znany amerykański lekarz endokrynolog, dr Deepak Chopra przeszedł od indywidualnego leczenia chorych do pisania motywujących książek o tematyce zdrowotnej i prowadzi teraz pasjonujące wykłady na całym świecie. Ludzie z jasną misją znajdują wiele sposobów na jej wyrażenie, pracują sercem i duszą, i często nigdy nie idą na emeryturę...

Mission (im)possible

Czasami można pomylić nadrzędną misję z wtórnymi planami i długodystansowymi celami. Wiele osób nieświadomych swojego powołania prowadzi życie od celu do celu i po skończeniu jednego zadania wyznacza sobie kolejne.

Takie działanie bez głębszego wglądu w swoje „PO CO JA TO ROBIĘ”, to tylko sposób na bycie ciągle zajętym i szybka droga do frustracji i niespełnienia.

Natomiast dotarcie do swojej misji to milowy krok, najważniejszy zaraz po określeniu swojej tożsamości, składającej się na markę wewnętrzną. To krok prowadzący nas w kierunku otoczenia, w kierunku innych ludzi i na zewnątrz. Krok z pogranicza mnie i reszty świata. Wiedząc kim jestem, pytam teraz po co chcę istnieć i w jaki sposób zaistnieć?

Przy okazji świadomość misji porządkuje nasze codzienne działania, gdyż dokonujemy naturalnego wyboru tego, co nam służy i do niej pasuje, a co nie i nie tracimy na to czasu.

Misja i wizja, podobnie jak wartości i tożsamość, stanowią też sedno każdej rzetelnie działającej firmy. Podejmując pracę u nowego pracodawcy, warto się z nimi zapoznać i poczuć, jak współgrają z nami.

Galeria, bank czy szpital

Nasz dom o nazwie Marka Osobista rośnie. Jak dotąd wyrósł na podłożu talentów, fundamencie wartości, z unikalną konstrukcją naszego Kodu. Misja nadaje mu kształt. Po co jest ta budowla, jaką rolę pełni – Misja decyduje o jej wyglądzie i przekazie. Czy swoim życiem budujemy dom z ogródkiem na wsi, czy nowojorski drapacz chmur? Widząc jakiś budynek po raz pierwszy, nadajesz mu sens – wyjaśniasz sobie do czego służy i po co tam stoi. Tak samo sprawa się ma z Marką Osobistą. Twoja Marka powinna informować o Twojej Misji.

Najdroższe produkty uboczne

Misja i Wizja to podstawa, od której powinno się zaczynać swój rozwój w kierunku drugiego etapu, czyli budowania marki zewnętrznej. Ale najważniejszym bonusem płynącym z ich spełnienia są dwa produkty uboczne: pieniądze i szczęście.

Jak powiedział Richard Branson, założyciel imperium Virgin, ”wchodząc do biznesu nigdy nie myślałem o robieniu pieniędzy, ale odkryłem, że kiedy robię to, co sprawia mi przyjemność, same pieniądze też przychodzą”.

Coaching misji pozwala dotrzeć do tych zakamarków naszego umysłu, które sami sobie blokujemy i zobaczyć to, czego nie widzimy. Dociera do pokładów skarbów w nas samych. Okazuje się, że każdy ma swoją ważną misję dziejową (a więc „Mission Possible”), która dodaje skrzydeł ;)

Viktor E. Frankl  w znanej książce „Człowiek w poszukiwaniu sensu” pisze:

„Każdy ma w życiu swoje powołanie, właściwą misję. (…) Dlatego nikogo nie można zastąpić, ani też powtórzyć niczyjego życia. Zarówno zatem zadanie dla każdego z nas, jak i szansa jego wypełnienia są niepowtarzalne.” 

Jaka jest Twoja misja, Twoje zadanie na czas istnienia?

Wyobraź sobie, że masz 90 lat i piszesz list do przyjaciela, którego nie widziałeś od dziś do tego czasu. Co chciałbyś mu napisać o tym, jak potoczyło się Twoje życie? Co takiego się w nim spełniło, co było dla Ciebie najważniejsze? 

Tagi

rozwój osobisty autoprezentacja samoświadomość jak żyć w zgodzie ze sobą personal branding

Opublikowano: 2014-11-19

Zobacz inne artykuły w kategorii Sukces i Pieniądze »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

spokoj-w-harmonii-czy-harmonia-spokoju

Spokój w harmonii czy harmonia spokoju?

Główną przeszkodą dla spokoju jest stres. Stres jako wróg publiczny numer jeden nie lubi się ze spokojem, pastwi się nad nami i lubi go gnębić. W dążeniu do spokoju ciała i ducha przeszkadza stres w każdej postaci, stąd warto o nim wspomnieć i dalej dążyć do spokoju.

czytaj dalej »

typ-urody-lato

Typ urody Lato

Nadszedł czas na opis Lata – ostatniego głównego typu urody obok Zimy, Wiosny i Jesieni. Mimo że osób o tym typie urody jest w naszej szerokości geograficznej najwięcej (a może właśnie dlatego?), łatwo się pomylić, ponieważ tak trudno określić go na pierwszy rzut oka.

czytaj dalej »

podejmij-wyzwanie-pokochaj-siebie-w-30-dni

Podejmij wyzwanie: pokochaj siebie w 30 dni!

Miłość to uczucie, które trudno jednoznacznie zdefiniować. Czym zatem będzie miłość do samego siebie? Co to znaczy pokochać siebie? Nietrudno zauważyć, po lekturze różnych książek i artykułów, że miłość własna ma wiele znaczeń.  Może być to wiara w siebie, oraz poczucie własnej wartości, a tym samym wewnętrzna spójność, czyli zgodność miedzy tym, co mówimy, robimy i myślimy.

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.