O rywalizacji na złych poziomach
o-rywalizacji-na-zlych-poziomach

 

Wraz z moimi najlepszymi przyjaciółmi próbujemy się dostać na wolne miejsce do tej samej szkoły. Wszystkim nam bardzo na tym zależy, ale miejsce jest tylko jedno. Chcąc nie chcąc, w pewnym stadium rozmowy zaczynamy ze sobą rywalizować. Targować się o to, kto bardziej chce, kto się bardziej stara. Widzę, jak źle to wpływa na nasze stosunki, że to tylko kwestia czasu i zaczniemy się kłócić. Ale to nie jest nawet ten zły rodzaj rywalizacji. Ten stwarza kłótnie, ale nie jest toksyczny. Na co dzień spotykamy się z tym drugim, gorszym. Wszyscy całe życie uczestniczymy w wielkim konkursie. Podświadomie marzymy o tym, żeby być jak Regina George z Mean Girls (królowa szkoły). Większość rzeczy, które robimy, robimy po to, żeby coś pokazać. Może to strasznie płytkie, ale tak widzę nas dzisiaj. Zakładamy najlepsze ciuchy, bywamy na imprezach, wstawiamy zdjęcia. Po co? Czym chcemy się pochwalić? Wyglądem? Pieniędzmi? Jak to się stało, jeżeli całe życie wpaja nam się, że to nie są pierwszorzędne wartości, takie jak przyjaźń czy rodzina?

Szczerze mówiąc, myślę, że to przez to, jak wielką rolę odgrywają dziś w naszym życiu portale społecznościowe, które ogólnie rzecz biorąc polegają głównie na autoreklamie. Ta, jak każda reklama, ma przyciągać uwagę tym, jak wygląda, ma być atrakcyjna, a niekoniecznie inteligentna. Takie promowanie się poprzez złe wartości towarzyszy nam cały czas. I cały czas próbujemy być lepsi od innych. Moim zdaniem, kontynuując takie działania, nie idziemy w dobrym kierunku. To my jesteśmy dorastającym pokoleniem i to my kształtujemy świat, w jakim będziemy żyć, więc jeżeli coś komuś przeszkadza, to jedyną radą jest zmiana, do której to my możemy doprowadzić.

Tagi

dobre relacje z ludźmi rekrutacja do liceum okiem młodych przyjaźń rywalizacja

Opublikowano: 2014-11-12

Zobacz inne artykuły w kategorii Relacje »

Podziel się na Facebooku

 

Przeczytaj również

wyprowadzka-z-domu-rodzinnego

Wyprowadzka z domu rodzinnego

Według badań CBOS, na tle mieszkańców innych krajów europejskich młodzi Polacy długo mieszkają z rodzicami: ponad 80% osób w wieku 18–24 lata i prawie połowa w wieku 25–34 lata. Jednym z głównych powodów tego stanu jest poczucie więzi: dziewięciu na dziesięciu badanych określa więź z matką jako silną. 

czytaj dalej »

swiadome-podrozowanie

Świadome podróżowanie

Po opuszczeniu miejsca stałego zamieszkania wielu z nas zmienia się nie do poznania. Obserwowałam to, podróżując z osobami, które bardzo lubię w codziennym życiu, a tymczasem w drodze zupełnie nie mogliśmy się porozumieć.

czytaj dalej »

wspolne-rozmowy-o-zmianach

Wspólne rozmowy o zmianach

Wchodzenie w dorosłość to nieustające zmiany. Co to oznacza dla młodzieży? Zosia Chlebowska w rozmowie z koleżankami Asią i Kamila pokazują trzy spojrzenia na zmianę.

czytaj dalej »

 


                                                                                                                   

Piszą dla nas

 

 

Zmiany w Życiu. Wszelkie prawa zastrzeżone ® 2014-2015
Publikacje zamieszczone na stronach zmiany w życiu.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w Zmiany w życiu.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
Photos Powered by Shutterstock.com
Wykonanie Agencja Kreatywna PONG, projekt graficzny Adrian Rudzik
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.